Některé územní svazy zveřejnily data za rok 2020, která se týkají kontrolní činnosti rybářské stráže na tamních svazových revírech. A jsou to velmi zajímavá čísla! Například Severočeský územní svaz uvedl, že tamní porybní zadrželi přes 100 povolenek, kdy rybáři nejčastěji nerespektují danou dobu lovu, anebo nezapisují ulovené ryby. Ještě více povolenek pak v loňském roce zadržela rybářská stráž ve Středočeském kraji. Skvělou práci pak středočeští porybní odvedli i při „chytání“ pytláků! V loňském roce jich zadrželi přes 60…
„Celkem bylo na sekretariát Severočského územního svazu doručeno 166 oznámení o přestupcích na úseku rybářství. Z tohoto celkového počtu bylo šest případů pytláctví. U čtyř případů nebyla zadržena povolenka k lovu ryb vůbec, ale byl udělen blokový příkaz na místě. Z toho vyplývá, že zadržených povolenek k lovu ryb bylo 156 ks, což je o 6 méně, než v roce 2019,“ uvedl Severočeský územní svaz.
Zaujalo nás: Super levný přístřešek pro rybáře, který postavíte za pár vteřin!
Většina zadržených povolenek severočeskou rybářskou stráží byla od tamních rybářů. „Členům Severočeského ÚS byly zadrženy povolenky v 109 případech, což představuje 69,9% z celkového počtu zadržených. Dalších 47 povolenek bylo na revírech v Severočeském ÚS zadrženo členům jiných územních svazů a Moravského rybářského svazu,“ upřesňují severočeští rybáři.
A za jaké prohřešky byly v tomto územním svazu nejvíce zadržovaný povolenky k lovu? Těch „typů“ porušení rybářských pravidel bylo více: Lov ryb mimo stanovenou denní dobu lovu, nezaznamenání ponechaného úlovku do oddílu II povolenky k lovu ryb, lov ryb na 3 udice, ponechání si úlovku nedosahujícího nejmenší lovné míry, nepřítomnost osoby provádějící lov u udic bez možnosti neprodlené manipulace s nimi, lov ryb bez platné povolenky, lov ryb bez povinné výbavy.
K dalším poručením pak ještě patřilo: Nezaznamenání docházky do oddílu II povolenky k lovu ryb před zahájením lovu, lov ryb v blízkosti rybího přechodu, lov ryb v zakázaném úseku, ponechání si úlovku 8 ks kapra obecného ve společném vezírku (dvě osoby), lov ryb na 4 udice, lov ryb v pstruhovém revíru na nástrahu živočišného původu – žížaly, lov ryb v plavební komoře, nepořádek na lovném místě, ponechání úlovku celoročně hájeného druhu ryby, uchovávání živého úlovku sumce velkého na provaze za skřele.
Středočeský ÚS: Tamní porybní zadrželi přes 60 pytláků!
Velmi zajímavá čísla zveřejnil i Středočeský územní svaz. Ten například uvedl, že tamní porybní dokázali v roce 2020 zadržet přes 60 pytláků. „Rekordních 65 pytláků bylo v loňském roce zadrženo na revírech místních organizací a SÚS, včetně vodních ploch. Počet pytláků neustále roste. Je to jednak vlivem zvýšených kontrol rybářskou stráží, ale určitě k tomu nahrála i situace s covidem v loňském roce, kdy během různých opatření mohli rybáři k vodě, a tak vyráželi lovit i ti, kteří tam neměli co dělat,“ uvedl Středočeský územní svaz.
Zaujalo nás: Super levný přístřešek pro rybáře, který postavíte za pár vteřin!
Co se týče zadržených povolenek, tak těch středočeští porybní zadrželi přes 240. „V roce 2020 bylo zadrženo 242 povolenek. Počet zadržených povolenek osciluje v tom, co se ukazuje v posledních letech a nijak dramaticky se nemění,“ doplňují středočeští rybáři.
Středočeští rybáři pak ještě doplnili informaci, že v jejich řadách ubyl počet členů rybářské stráže. Podle vedení Středočeského územního svazu to ale není na škodu: „Oproti roku 2019 (1 005 členů) poklesl počet členů rybářské stáže, ale není to nic dramatického. Loňských 975 členů RS potvrzuje trend z minulých let, že tento stav je plus minus dostačující a není třeba ho nějak nafukovat za každou cenu. Pro nás je rozhodně lepší mít méně členů RS, ale výkonných, než jich mít mnoho a řadu z nich jen na papíře.“
Graf: Středočeský ÚS
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: archiv InRybar.cz
Tak proč jim nedáte stopku na celej rok.
Proč už ty pitomci dávno neudělali lov nonstop, když to rybáři chtějí nepochopím. Třeba za příplatek. Kdo chce chytat v noci ať si připlatí a je to. Sbírat za to povolenky je ubohost.
Zjistěte si kdo stanovuje dobu lovu. Svaz to pouze navrhuje, ale MZ to může vyjímečně povolit. Je to dané zákonem a ty CRS těžko může sám od sebe měnit. Než něco začnu kritizovat, měl bych si zjistit jak to reálně je a jak to funguje.
Karle, existují nějaká pravidla a zakoupením povolenky se rybář zavázal je dodržovat. Ubozí jsou ti co je nedodržují.Lov nonstop je povolen pouze na několika revírech ,na základě udělení vyjímky MZe a to pouze v letním období. Bylo by lepší, kdyby byl lov nonstop v létě povolen na revírech nad 50 ha. Tak by byl menší tlak na těch pár revírech kde to povoleno je. Ale, jsme v ČR.
Karle je pár lokalit kde můžeme chytat non stop. I soukromých vod. Kde to neni povoleno tak se to má dodržovat . Souhlasím s tresty na rok za tyto přestupky.
Na Slovensku to jde, tak proč by ne u nás. Jestli ČRS neumí nic zařídit, tak ať se ty vody stará někdo jiný. Jednoduché. Beztak jsou vody vydrancované a rybáři se zbytečně hádají. Jezdím rád na soukromé vody, tak je pohoda a lepší zarybnění. Pod správným vedením by to bylo třeba všade.
Administativa u rybářů jde ruku v ruce s dobou. Dříve se zapisoval příchod k vodě, pouze na pstruhové vodě. Když se chytali pstruzi, kroužkoval se datum. Bydlím u řeky Podolky, což je pstruhový revír VČUS. Dříve zde byly ryby všech běžných druhů. S výstavbou ČOV H. Městec pak docházelo k otravám od výpustě z ní dolů po toku. Pstruhy jsem zde nikdy nechytal. Líbilo se mi, když jsem se šel podívat na hejna, jak si lebedí v řece. Dnes tady skoro nic není. Administrativa při lovu zůstala. Teď nemyslím pstruhovou vodu. Tu si zde stejně nikdo nekupuje (povolenku). Myslím nesmyslné psaní data při příchodu k vodě na mimopstruhovém revíru. Domnívám se, že nežli dělat zbytečné povinnosti by bylo lépe se věnovat smyslu rybářské činnosti. Například brigády se u nás platí. Pak je revír zarostlý i invazívními druhy rostlin. To nikdo nepostihuje. Že se vyberou prostředky a bůhví kam se pak podějí. Přitom samotná brigáda má i výchovný efekt. Třeba mladý adept, pokud si na brigádě mákne při úklidu, nebude příště házet papírky od bonbónů na zem. Bohužel to platí i pro některé dospělé.
Co pak je přímo dementní a zavání stalkingem je vypisování počet docházek do sumáře úlovků.
Teď, díky nařízení vlády prakticky nemůžeme chytat. Jsem zvědavý, jak nám Črs bude kompenzovat tyto náklady, které musíme platit: rybářský lístek, povolenky, brigády.
Je smutné, že nedokáže tento svaz vysvětlit politické reprezentaci, že pobyt na čerstvém vzduchu je lepší než hnít doma. Na to bychom měli mít kontroly!
Petrův zdar!
Vážený pane ja vidět, že o tom víte prd a kulový. To zapisování docházek má velký význam, ale to už nikdo nad tím nepřemýšlí, a přitom by stačilo si přečíst stanovy ČRS a k tomu další věci. Ono dle docházek a dobře zapsaných údajů se řídí hospodář a od toho se odvíjí zarybňování revírů a počty vydaných povolenek. Ono je moc faktorů na sobě závislých. Ale pokud Vám vadí zapisování docházek tak mám jednu radu. Tak na ty ryby nechoďte a máte klid.
Dobrý den . Plně souhlasím , naprostá hloupost zapisovat docházku na mimopstruhovém revíru natož za to odebírat povolenku . Ať se tvůrci rybářského řádu podívají do zahraničí , lov na tři pruty , povolenku koupíš na poště , noční lov sumců samozřejmostí . V ČR hon na sumcaře kteří nemohou v noci lovit noční rybu a zápis docházek . Ubohost a ještě se s tím chlubí .
Ubohost je to, že si je někdo línej zapsat docházku. Další věc je tá, že ČRS nemůže jenom tak udělat nonstop lov podle toho jak chtějí rybáři. Další věc je tá, že třeba na Slovensku ti zoberou povolneku, ne jen za to že si nezapíšeš přichod k vodě, ale i za to, že si ten příchod po skončení lovu zapomeneš odepsat ( preškrknout).
Každéj má nějaký problém něco dodržovat. Někdo nedodržuje stanovenou dobu lovu, co prostě nepochopím ( mělo by se to brát jako pytláctví). Někdo zas má problém sedět u prutů, tak je schovanéj někde v bivaku, nevím jak daleko. Další nezapisujou ryby, to je totální demence a za to bych povolenku a už nikdy nevrátil.
U nás na Severu máme revíry, kde je omezen počet kaprů na 3ks za týden a to je podle mě extrémní chyba, protože masaři berou pak ryby, které nikdo nikde nezapíše a pak se podle toho vysazují ryby a to je chyba, protože samozřejmě xxx kaprů zmizne a nikdo ani neví, že jsou už v revíru dávno není. To mě štve celkem dost. Jinak osobně dodržují všechno, sedím u prutů i když chytám na boilie, přestal jsem používat úplně signálizatory (pak tě to nutí víc sledovat pruty) protože si víc užiješ samotný. Protože hodně rybářů náhodí, zapne signálizatory a vůbec se nevěnuje lovu ale sedí v bivaku a kouká filmy, nebo se hraje s mobilem. (taky jsem to dělal a zjistil jsem, že to není vůbec dobře) Takhle si ráno sednu k prutům, užívám přírodu a neřeším mobil ani nic. Doporučuji vyzkoušet. Good luck a dodržujte co máte, hned bude u vody líp.
👍👍👍👍
Super a ještě jednou super.
Reakce na Jirku, chápu vliv zápisu na hospodaření a zarybňování, ale nepochopil jsem vliv počtu docházek na tuto činnost.Podle vás , když budu u vody často, tak hospodař vysadí více ryb? Podle mě je to jen ke sledování lidí, zrovna jako různé průkazky na slevy atd. Velký bratr ví o nás vše , kde se pohybujeme co jíme atd. Mimo jiné také není od věci pár rybářům sebrat povolenku, když na tuto povinnost zapomenou.
Já bych stávající povolenky nechal,pokud by chtěl rybář chytat nonstop,tak by do 18hod poslal SMS jak v městské dopravě,sedím tady na poloze a odečte se mu poplatek třeba 100kc,svaz by na tom vydělal,věděl by kde kdo chytá a všichni by byli spokojeni!!!
Kdy se konečně budou sbírat povolenky kaprařům za systém lovu samosek? V řádu je to jasně dané
O jakém samoseku je řeč?
Kaprař vyletí z bivi upaluje k udici ajen ji zvedne a zdolává rybu.Ryba se zasekla sama přes zátěž a bez přítomnosti u prutů.
Můžu se zeptat, jaký způsob lovu provozujete?
Samosek? Co je samosek? Ryba se v podstatě vždy sama sekne o olovo, krmítko, to nemusíš být ani kaprař (to bys musel chytat asi bez olova, krmítka) Method feeder, feeder je to samé, tam se to taky ryba sekne sama, takže za to se nikdy brát papíry nebudou, to nikdy nikomu nedokážeš. Takže totální kravina.
Se nedivím, že to u našich vod vypadá tak jak to vypadá, když existují lidi jako Ondřej a Jiří dohnal, kteří považuji montáže s olovem nebo krmítkem za samoseky. 😀
To by byl samosek i sumcařina atd. To je přeci nesmysl.
Pokud máš nad olovem či krmítkem stoper je to v podstatě samosek.
Vše co zde probírat se dá s jistou nadsázkou pochopit já lovil cca 40 let už nelovim zapisování docházky je ten nejmenší problém ten největší je bordel kolem vody tak dlouho sem uklízel az mne to přestalo bavit a s rybrinu sem hodil do zita petruv zdar