Moravskoslezští rybáři nedávno uvedli, že budou posilovat řady „profesionální“ rybářské stráže. Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko se chystá „pokrýt“ všechny oblasti tak, aby na nich mohli „profesionální“ porybní kontrolovat. I když se počet profesionální rybářské rozšíří, tak pro územní svaz to nebude znamenat vyšší finanční výdaje. Jak je to možné? Vedení moravskoslezských rybářů počítá se snížením hodinového úvazku. Nová „profesionální“ rybářská stráž by na moravskoslezských revírech měla fungovat už od začátku března…
Vedení moravskoslezských rybářů muselo reagovat na odchod několika členů stávající „profesionální“ rybářské stráže. „Důvodem vyhlášení výběrového řízení na nové členy profesionální rybářské stráže je skutečnost, že někteří stávající členové profesionální rybářské stráže oznámili ke konci roku 2020 ukončení činnosti a je tedy nutné řady profesionální rybářské stráže doplnit tak, aby byly pokryty veškeré revíry v působnosti územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko,“ vysvětluje člen moravskoslezského výboru Petr Machala.
Někteří rybáři pak v rybářských diskuzích vznesli dotazy, zdali si to může územní svaz dovolit, jestli to nebude finančně nákladné. „Vzhledem k rozloze území a dosavadním zkušenostem dojde ke zvýšení počtu členů profesionální rybářské stráže, ale současně dojde také ke snížení hodinového úvazku pro jednotlivé členy, což znamená, že nedojde k navýšení stávajících nákladů na činnost profesionální rybářské stráže, které jsou v současné době vynakládány,“ vysvětluje Petr Machala, který dodává:
„K navýšení počtu profesionální rybářské stráže bylo přistoupeno z důvodu zmenšení rozlohy území, ve kterém bude daný člen prioritně vykonávat kontrolní činnost. Tito členové tak budou blíže místním organizacím a odpadnou dlouhé přejezdy do vzdálených revírů, které zbytečně navyšují náklady člena profesionální rybářské stráže a snižují čas na vlastní kontrolní činnost na revírech.“
Testování znalostí stávajících porybných
Praxe u vody ukazuje, že ne všichni členové rybářské stráže znají dokonale platná pravidla. A na to chce vedení moravskoslezských rybářů reagovat. Proto se územní svaz rozhodl, že bude ve větší míře prověřovat znalosti stávajících porybných. Vedení moravskoslezských rybářů chce tak úplně vymýtit ty spory, které vznikají při kontrolách rybářů u vody – kvůli neznalosti ze strany porybného…
„Od letošního roku bude ve větší míře prováděno ověřování odborných znalostí stávajících členů rybářské stráže, jelikož řada členů, kteří kontrolní činnost vykonávají pouze sporadicky, kontroly neprovádějí v potřebné kvalitě a nejsou schopni v případě dotazů rybářské veřejnosti adekvátně reagovat a v nejhorších případech se následně objevují stížnosti na špatný postup rybářské stráže při kontrolní činnosti. Bohužel, v řadě případů jsou tyty stížnosti oprávněné,“ nechal se slyšet Petr Machala.
Noví porybní začnou v březnu
Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko na začátku ledna 2021 vypsal výběrové řízení na „profesionální“ rybářskou stráž. Co museli uchazeči o pozici „profesionální“ rybářské stráže splňovat? Samozřejmostí byla dokonalá znalost Zákona o rybářství č. 99/2004 Sb, prováděcí vyhlášky č. 197/2004, BPVRP platných na revírech Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko. A také bylo důležité znát Stanovy Českého rybářského svazu. Na nové „profi“ porybné pak byla ještě celá řada dalších požadavků…
Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko hledal „profi“ porybné do lokalit: Valašsko, Šumpersko/Jesenicko, Třinecko/Jablunkovsko/Frýdecko-Místecko, Novojičínsko, Opavsko/Krnovsko, Hranicko/Přerovsko/Tovačovsko. Vedení moravskoslezských rybářů pak předpokládá, že noví porybní začnou fungovat už od 1. března 2021.
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: archiv InRybar.cz
Titulek článku je značně zavádějící. Vlastně se nic nezmění. Noví porybní nahradí ty co odešli a počet jejich kontrol bude snížen pokrácením jejich úvazku. Takže co ?
Jestli to bude s jejich přezkoušení znalosti tak jak s ukrajincem co má u nás lístek tak potez zadel. Miluju ty rádoby chytráky z rybářské stráže co neznají ani základní pravidla. Hned sahají na pruty chtěj něco zabavavat a myslí si že si vše můžou dovolit. Posledně jsem si šel ulevit na malou do křoví a chtěl mě chytrák zabavit papíry že nejsem u sumcovyho prutu. Zkrátka paka. Narazit na někoho normálního z RS je fakt zázrak.
Ty uz jsou tak drzi ze z nasich penez si budou platit nahanece a penize za ktery se ma osazovat voda budou pozirat lovci rybaru driv na to stacil jeden rozumnej porybnej kterej umnel rybare vychovat ty nepoctivy ted tam bude pobihat smecka lovcu rybaru kterej na ryby sere jenom aby mnel cinost a bral druhou vejplatu kam tohle smeruje je hruza rybareni je o klidu a ne o sledovani nahaneni nataceni je to smecka
Takže je lepší nechat rybáře ať si dělají co chtějí? Ať je bordel u vody a v ní, ať všechno vychytají? Jen ať chodí profi stráž,protoze co si někteří dovoluji je donebevolajici a jiná možnost není než aby na to RS dohlidla. Jinak by se mohlo klidně stát milej pane že u ty vody budete sedět úplně zbytečně když vám to ty nepoctivci co berou vše co chytí míra nemíra, hájení nehajeni. Se vsadim že ani většina rybářů neví kdy je jaký druh hajen a jaký druh je celoročně hajen…. Takový lidi nemají u vody z prutem co dělat. Stejně jako když jezdíte autem a neznáte pravidla silničního provozu….