Pořádný průšvih řeší Slovenský rybářský svaz. Ten připravil nový zákon o rybářství, který řešil nedostatky a nejasnosti starého zákona. Vše řešila expertní skupina a nový zákon byl konzultován i s ostatními organizacemi po celém Slovensku. Jenže! Následně pod „taktovkou“ ministerstva životního prostředí proběhlo interní připomínkové řízení, na které nebyli zástupci rybářů vůbec přizvaní. Výsledek? Zákon, který navrhovali rybáři, je úplně jiný! A je to pořádný průšvih! Rybáři totiž mohou přijít o revíry!
Tato situace je velice chaotická. Ale jedna zásadní věc je jasná: Ministerstvo životního prostředí má nyní možnost přidělit výkon rybářského práva na vodních tocích jiným „organizacím“ než rybářskému svazu. Například Slovenskému vodohospodářskému podniku nebo Státní ochraně přírody, anebo úplně jinému subjektu. Ano, otázka, co mají tyto „organizace“ s rybařením společného je na místě. A ptají se i samotní rybáři ze Slovenska.
Ze situace vyplývá, že ministerstvo nyní může výkon rybářského práva přidělit i jinému subjektu než rybářskému svazu. A to může znamenat, že tento subjekt si může nastavit vlastní podmínky – například jiné ceny povolenek. Jedno je jisté: Rybáři kvůli novému zákonu mohou přijít o celou řadu svazových revírů. Ono by se chtělo až říci, že se jedná o takovou „privatizaci“ státních vod. Celý problém je teprve na začátku a rybáři se jej snaží co nejrychleji shodit ze stolu. Proto napsali třeba i slovenskému prezidentovi Kiskovi, a žádají ho o pomoc.
Zástupci Slovenského rybářského svazu bijí na poplach! „Na základě daných skutečností si vás dovolujeme požádat, abyste o aktuální situaci k návrhu zákona o rybářství informovali co nejširší veřejnost, abychom tak společně a jednotně mohli uskutečnit další společné kroky pro zastavení návrhu zákona o rybářství ve znění, které v žádném případě nepředstavuje kvalitativně lepší právní normu, zodpovídající současným společenským zájmům na ochranu vod a ryb jako přirozeného bohatství státu,“ píše se na webu Slovenského rybářského svazu.
Tato situace je i velkým varováním pro české rybáře. Je evidentní, že rybařina patří k velmi výnosnému byznysu. A získat nějaký lukrativní revír pod správu, je jistě velkým lákadlem pro mnoho subjektů. Je proto namístě být velice ostražitý a opatrný. Nikdo přece nechce, aby státní vody, tedy svazové revíry, padaly do soukromých rukou. To by pro rybáře mohlo například znamenat velké zdražení povolenek.
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: archiv InRybar.cz
Áno. My obyčajní rybári sme chceli zmeny. Ale nie také, ktoré tam neskôr vložilo do návrhu novely zákona o rybárstve MŽP. Chceli sme väčšiu slobodu pre miestne organizácie, ktoré by si mohli určiť vlastné pravidlá podľa miestnych podmienok. Napr.: aké ryby zarybňovať, povolený počet privlastnených rýb podľa jednotlivých druhov, stanoviť si dolnú a hornú lovnú mieru niektorých druhov rýb atď. Veď každá miestna organizácia pozná najlepšie situáciu na svojich vodách a náladu – požiadavky jej členov. Dnes sa už nedajú tieto požiadavky rybárov riešiť centrálne spoza stola. O rybolove by mali rozhodnúť členovia jednotlivých miestnych organizácií, ktorí odvádzajú nemalé peniaze pre MO a tiež pre SRZ Žilina. Je to naša dobrovoľná organizácie a nemáme možnosť rozhodovať o pravidlách na zveľaďovanie našich vôd. Keď sa aj členovia na členskej schôdzi dohodli napr. na stanovení hornej lovne miery kapra / podotýkam. návrh vyšiel od radových rybárov/, tak SRZ Žilina zrušila tento bod uznesenia členskej schôdze ako protizákonné. Za svoje meno sa nehanbím. Alexander Marko.
SRS Žilina to je katastrofa a ceny povolenek pro české rybáře je vrchol Žilinské mafie !!!
To už vidím v barvách.
Moje zkušenosti po 60 letech rybaření jsou z 90 % negativní.
Lovu zdar soudruzi. Hurá….