Vědci zaznamenali unikátní záběry z nejhlubšího místa naší planety. Státní veterinární správa vyzývá lidi, aby nepouštěli zpátky do vody vánoční kapry. Informační portál o vodě nase-voda.cz přichází se zajímavými radami, jakého kapra koupit na Vánoce. Vánoční prodej kaprů je už v plném proudu a rybníkáři zřejmě budou platit za své rybníky daň z nemovitosti. Přinášíme vám 5 nejzajímavějších zpráv ze světa rybařiny, které by vám neměly uniknout.
Z domova:
Další rána pro rybníkáře: Poslanci od roku 2016 rybníkářům zase přidělají nové starosti. Chystají totiž novelu zákona o nemovitostech, ze které vyplývá, že od roku 2016 se bude platit daň z nemovitosti na rybnících, kde probíhá chov ryb za účelem podnikání. Rybníkáři se hodlají proti této novele bránit. Ovšem vzhledem k tomu, jak politici reagují na jejich apely ohledně ochrany ryb před rybožravými predátory, je výsledek velmi nejistý. České rybníkářství tak může utržit další tvrdou ránu.
Zdroj: nase-voda.cz
Prodej vánočních kaprů je v plném proudu: 2200 prodejních míst. Tolik stánků s káděmi, ve kterých jsou vánoční kapři k prodeji, mohou lidi v České republice navštívit. Počet prodejních míst s vánočními kapry oproti loňsku mírně vzrostl. Namísto toho ceny ryb určené na vánoční tabuli zůstaly v drtivě většině případů na stejné úrovni jako loni. I když je kapr v Česku velice oblíbenou rybou k jídlu, tak průměrná spotřeba sladkovodních ryb se pohybuje pouze okolo 1,4 kilogramu na osobu. V evropském průměru jsou tak Češi na spodních místech spotřebitelů sladkovodních ryb.
Zdroj: financninoviny.cz
Rady před nákupem vánočních kaprů: Informační portál o vodě nase-voda.cz přišel s několika užitečnými radami, jak vybrat toho správného vánočního kapra na štědrovečerní tabuli. Výběr té správné ryby závisí například i na kádích. Neměli byste totiž vybírat kapry z přeplněných nádob, anebo z těch kádí, do kterých nevedou přívody čerstvé vody.
Ryby vybírejte i tam, kde mají stánkaři čisto. Častými prohřešky jsou špinavé pracovní desky nebo špatný odtok odpadních vod do kanalizace. Samotní prodejci by pak měli být oděni do gumových zástěr, rukavic a gumáků.
A teď k samotné rybě. Kupovaný kapr by neměl mít zakalené oči nebo šedá žábra zabalená v bílém slizu. Pochopitelně nekupujeme ani leklé kapry. Nejlepší kapr na vánoční tabuli má okolo 3 kilogramů. Více informací o správné koupi ryby k jídlu, anebo o prodejních místech vánočních kaprů, naleznete právě na serveru nase-voda.cz.
Zdroj: nase-voda.cz
Vánoční kapry nepouštějte na svobodu! Zabijete je: Státní veterinární správa varuje před pouštěním vánočních kaprů zpátky do vody. Tímto totiž lidé odsoudí zakoupené ryby k smrti. Prodávání kapři v sádkách ztratili důležitou zásobu živin pro přezimování, takže by jednoduše tuhou zimu nepřežili. Mějte na paměti, že vánoční kapři jsou určení k jídlu, a proto je zpátky do vody rozhodně nepouštějte! Ryby tím prostě nezachráníte…
Zdroj: nase-voda.cz
Ze světa:
Jedinečné podvodní video z Mariánského příkopu: Vědci z univerzity v Aberdeenu natočili ojedinělé záběry z nejhlubšího místa naší planety. Pravděpodobně se jim podařilo nafilmovat i zcela nové druhy ryb a korýšů, které v této temné hlubině žijí. Vědci živočichy snímali od 5 do 10 kilometrové hloubky, a natočili i velice zvláštní rybí druhy ve více jak 8 kilometrové hloubce! Tyto záběry jsou opravdu cenné. Jdou totiž na nich vidět ryby, které lidské oko zřejmě ještě nikdy předtím nespatřilo. Na zcela unikátní záběry se můžete podívat v přiloženém videu. Stojí to za to!
Vědci natáčeli v hlubinách Mariánského příkopu. Jedná se podmořské údolí, které se rozprostírá nedaleko Mariánských ostrovů v Tichém oceánu. Jeho hloubka je neuvěřitelných 10 994 metrů! Naměřené hodnoty tlaku na dně nejhlubšího podmořského údolí na naší planetě byly 1086 baru. V této hlubině je tak tisíckrát větší tlak, než na jejím povrchu.
Zdroj: BBC