Ve více jak půlkilometrové hloubce vědci zaznamenali unikátní rybí druh. Lososi začali táhnout do české řeky Kamenice. Vodohospodáři se už připravují na zimu. Jihočeská univerzita otevřela rybářským studentům novou budovu a u Krymu se objevila smrtelně jedovatá ryba. Přinášíme vám 5 nejzajímavějších zpráv ze světa rybařiny, které by vám neměly uniknout.
Z domova:
Lososů je letos v Česku méně: Do řeky Kamenice se začínají vracet lososi. Kvůli teplému podzimu a menšímu průtoku vody jich je ale oproti předešlým sezónám méně. Odhaduje se, že někteří lososi se ani nesnaží do Kamenice putovat, a rovnou se třou v Labi. Této domněnce dává za pravdu i speciální počítadlo na rybím přechodu, který se nachází v dolním toku Labe. Přístroj totiž nezaznamenal žádný výrazný propad migrujících ryb.
Zdroj: navratlososu.cz
Přehrady se připravují na příchod zimy: Vodohospodáři po celé České republice začínají upouštět vodu z přehrad. Upouštění desítek milionů kubíků vody je prevencí před možnými oblevami nebo táním sněhu, což mnohdy způsobuje záplavy. Těm ale účinně zabraňují velké rezervy, které v přehradách vytvořili vodohospodáři. V přehradách se nyní snižuje hladina téměř o 5 metrů, což je podle vodohospodářů dostatečně velký prostor pro zachycení záplavových vln.
Zdroj: nase-voda.cz
Rybářští studenti se budou učit v nové budově: Fakulta rybářství a ochrany vod otevřela spolu se Zemědělskou fakultou Jihočeské univerzity zbrusu novou budovu za 300 milionů korun. V třípodlažní budově je tak k dispozici řada moderních učeben, pracoven, zasedacích místností a laboratoří. V této budově bude probíhat zejména teoretická výuka studentů. Univerzita získala peníze na stavbu z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.
Ze zahraničí:
Jedovatá pochoutka u Krymu: Ryba fugu je vyhlášenou japonskou pochoutkou. Má to ale háček. Pokud ji kuchař špatně připraví, pak je rybí maso smrtelně jedovaté. Po pozření jedovatého masa ryby dochází k ochrnutí svalů, což nakonec vede k udušení za plného vědomí! Aby kuchař mohl tuto rybu servírovat, pak musí projít nejméně tři roky dlouhým školením. Je totiž důležité, aby se kuchař naučil správné vyjmutí vnitřností a odstranění kůže z ryby. Tyto orgány jsou totiž plné smrtelného jedu. Ryba fugu se nedávno objevila u břehů Krymu. Fugu se pravděpodobně dostala z Indického oceánu do středomořských vod. V této oblasti se jedovatým rybám fugu velice dobře daří a místní z nich mají obavy.
Zdroj: rozhlas.cz
Vědci zaznamenali děsivě vypadající rybu: Ve více jak půlkilometrové hlubině u Kalifornie zaznamenali vědci bizardní rybu – mořského ďasa. Tyto záběry patří k naprosté raritě, protože jde o první případ, kdy byl mořský ďas zaznamenán ve svém přirozeném prostředí. Mořský ďas je rybí druh, který žije v temných hloubkách moří. Ryba vypadá jako z jiného světa. Má nezaměnitelný vzhled, který tuto rybu řadí k nejpodivnějším živočichům žijících na naší planetě. A to i díky zvláštní „lampičce“ na hlavě, s pomocí které láká svou potravu. Tuto zvláštní zbraň na svou kořist mají pouze samice.
Zdroj: echo24.cz