Dvojice pytláků řádila na vodárenské nádrži Vír na Moravě. Lososi by se v budoucnu mohli vrátit zpátky do řeky Odry. Středočeský územní svaz má nové webové stránky, a také nové stránky na Facebooku. Evropští ministři zemědělství a rybářství mohou zastavit drancování evropských lovišť a v Americe přišli na zajímavý způsob, jak pomoci migrujícím rybám při jejich tahu. Přinášíme vám 5 nejzajímavějších zpráv ze světa rybařiny, které by vám neměly uniknout.
Z domova:
Další lososí lokalita v Česku: Řeka Odra. V minulosti i v tomto toku žili a rozmnožovali se u nás dnes už vzácní lososi. Ovšem v budoucnu by se mohli lososi do řeky Odry znovu vrátit. A to díky zásahům vodohospodářů, kteří se z řeky snaží odstranit překážky, které rybám brání při jejich migraci. První odhady mluví o odstranění všech překážek z řeky Odry do roku 2027. Už ale nyní se vodohospodáři snaží stavebními úpravami Odru co nejlépe zprůchodnit.
Tyto úpravy v řece Odře nepomohou pouze lososům, ale i ostroretkám, podoustvím nebo parmám. I tyto rybí druhy, jejichž početní stavy nejsou zrovna veselé, budou moci táhnout proti říčnímu proudu Odry, což může vést k posílení jejich chabých populací.
Zdroj: ostrava.idnes.cz
Modernější Středočeský ÚS: Středočeský územní svaz spustil nové webové stránky, na kterých rybáři naleznou nejen užitečné informace, ale i řadu zajímavých článků. Rybáři tak mají jedinečnou možnost si vyhledat nespočet zajímavých informací, které potřebují. Všechny jsou přehledně dostupné na webové adrese crs-sus.cz. Středočeský územní svaz spustil i nové stránky na sociální síti Facebook. Momentálně má stránka už přes 200 fanoušků.
Zdroj: crs-sus.cz
Pytláci řádili na Moravě: „Škoda na ulovených rybách, z hlediska jejich funkce v obsádce vodárenských nádrží, překročila částku 2000 korun,“ zhodnotila pro magazín InRybar.cz škodu po pytlácích tisková mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Dvojice pytláků řádila na vodárenské nádrži Vír. Právě tady pytláci ulovili 8 kusů dravých ryb, které po ulovení usmrtili.
Tento přestupek nyní bude řešit příslušný vodoprávní úřad. „V tomto případě nešlo jen o vstup do I. ochranného pásma a rybolov, ale také o parkování motorového vozidla v tomto pásmu. Pytlákům tak hrozí pokuta ve výši až 20 000 korun,“ říká Gabriela Tomíčková. Dvojici pytláků zajistili zaměstnanci Povodí Moravy spolu s příslušníky Policie České republiky. Usmrcené ryby po zajištění Povodí Moravy ekologicky zlikvidovalo.
Letos se s pytláky roztrhl pytel. Například Povodí Moravy zjistilo od července letošního roku hned 9 závažných porušení zákazu vstupu do I. ochranného pásma. „Ze zmiňovaných 9 případů šlo sedmkrát o pytláctví“ říká Gabriela Tomíčková.
Zdroj: pmo.cz
Ze světa:
Zastavme drancování evropských lovišť: Rada ministrů zemědělství a rybářství bude v prosinci rozhodovat o kvótách, podle kterých se budou lovit ryby v evropských lovištích. Na 75 % lovištích dochází k drancování rybích populací, na kterých velké rybářské společnosti loví ryby na maximum.
Například organizace Greenpeace, spolu s dalšími desítkami organizací, vyzývá k zodpovědnému rybolovu. Jenže situace vypadá zcela obráceně. Obrovské rybářské společnosti drancují moře i oceány a hrozí nenávratné poškození tamního životního prostředí. A i proto otevřeným dopisem Greenpeace žádá i českého ministra zemědělství Mariana Jurečku k podpoře zastavení drancování evropských vod. Jenže český ministr zemědělství se hlasování možná ani nezúčastní.
Zdroj: nase-voda.cz
Kanony pro lososy: Ochrana životního prostředí se v některých zemích řeší i s pomocí důmyslných technologických zařízení. Například v Americe přišli s metodou, která může napomoci táhnoucím lososům proti říčním proudům překonat obrovské přehrady. A to s pomocí tzv. „lososích kanonů“, které šetrně dopraví ryby na určené místo.
Že tato metoda ryby nepoškozuje, prokazují i nejrůznější testy. Při nich se například zjistilo, že přepravované ryby netrpí ani přílišným stresem, který by mohl poškodit jejich zdraví. Momentálně se nadále zjišťuje, zdali lososi, kteří zařízením proplavali, netrpí vyšší úmrtností, než ostatní ryby. Zatím tomu ale nic nenasvědčuje.
Zdroj: technet.idnes.cz