Jakub Vágner chytil v Kongu rekordní tygří rybu. Na řece Labi došlo k obrovskému úhynu ryb. Chovatel chytil na Chomutovsku agresivní druh želvy. Hasiči cvičili zásah na řece Oslavě a rybníkáři dostanou 885 milionů korun. Přinášíme vám 5 nejzajímavějších zpráv ze světa rybařiny, které by vám neměly uniknout.
Z domova:
Zkáza na Labi. V řece uhynuly metráky ryb: K obrovskému úhynu ryb došlo na řece Labi. Podle policistů jedovaté látky zamořily až 4 kilometrový úsek řeky mezi Nymburkem a Poděbrady. Mezi rybími mršinami byly nejrůznější rybí druhy. Odhady škod se různí. Jedno je ale jisté. Mrtvých ryb mohou být až dvě tuny! Příčinu masivního úhynu ryb zatím zjišťuje policie, a k vyřešení celé situace mají napomoci i odebrané vzorky kontaminované vody. Podezření ale padá především na firmu Poděbradka, od které se táhl podezřelý pás jakési látky. Spekuluje se o tom, že z firmy Poděbradka do řeky Labe unikl jedovatý louh.
Zdroj: denik.cz
Dravá želva v českých vodách: Zajímavý úlovek se povedl chovateli na Chomutovsku, který chytil jedinečný druh želvy – kajmanku dravou. Do vody nastražil mršinu, na kterou se dravá želva nechala nalákat. Tento úlovek je skutečně ojedinělý. Kajmanka dravá žije ve Střední či Severní Americe, kde obývá tamní stojaté plochy. Její tělo je robustní, a navíc tato želva je vybavená ostrými drápy a tlamou. Může dorůst až 80 centimetrů a její váha může dosáhnout neuvěřitelných 25 kilogramů. Tento druh želvy je pověstný agresivním chováním, kdy se nebojí napadnout třeba i člověka.
Zdroj: denik.cz
Hasiči cvičili zásah proti úniku ropy do řeky Oslavy: Profesionální hasiči z Velkého Meziříčí, Jihlavy a Žďáru nad Sázavou spolu s policisty, pracovníky Povodí Moravy a České inspekce životního prostředí cvičili zásah proti uniknutí ropy do řeky Oslavy. Scénář vypadal takto: Z ropovodu Družba unikly kvůli poškozenému sváru do řeky Oslavy ropné látky, které akutně ohrožovaly tamní živočichy a rostliny. Navíc nejenom že se nebezpečné látky dostaly do řeky, ale rychle se blížily k nedalekému jezu. Cvičení se odehrávalo na dvou místech, kde hasiči do řeky instalovali sorpční hady a norné stěny, a následně provedli sběr uniklých látek. Taktické cvičení mělo za cíl si vyzkoušet vzájemnou komunikaci mezi záchrannými jednotkami a koordinaci záchranné akce.
Zásah hasičů
Zdroj: hzscr.cz
Rybníkáři dostanou dotace: Čeští rybníkáři dostanou z Operačního programu Rybářství v letech 2014 až 2020 885 milionů korun. Rozhodla o tom vláda. Peníze jsou určené například jako investice do rozvoje českého rybníkářství a jeho podporu na evropském trhu. V předchozím dotačním programu, který fungoval od roku 2007 do letošního července, bylo rybářům poskytnuto 656 milionů korun. V České republice je v současnosti přes 20 000 rybníků, jejichž rozloha se rozprostírá na 52 tisících hektarech.
Zdroj: ekolist.cz
Ze světa:
Jakub Vágner chytil v Kongu obrovskou tygří rybu: Nejznámější český rybář se před nedávnem vrátil z Afriky, kde rybařil na řece Kongo. Jakub Vágner se svěřil, že na řece Kongo chytil největší tygří rybu, která se tam kdy chytila. Jakub Vágner tuto tygří rybu popsal jako neskutečné zvíře, kterého se dokonce i trochu bál. Záběry gigantické tygří ryby budou k vidění v České televizi. Rybář Jakub Vágner je držitelem hned několika rybářských rekordů.
Jakub Vágner rybařil na řece Kongo, která je druhá nejvodnější na naší planetě. Měří přes 4600 kilometrů a její vody jsou na ryby velice bohaté. Podle odhadů žije v řece Kongo přes 1000 druhů ryb. Mezi nimi najdeme právě i tygří rybu. Jde o dravý rybí druh s protáhlým tělem a výraznou tlamou, která je osázená velkými a ostrými zuby. Patří k oblíbeným rybím druhům sportovních rybářů pro jejich agresivní chování.
Zdroj: TV Kralupy