Některé středočeské organizace řeší velice vážný problém. Rybáři z některých středočeských organizací přecházejí do pražských proto, že právě ty organizace z hlavního města mají levnější brigády. Úbytek členů se samozřejmě středočeským organizacím nelíbí, a proto někteří předsedové bouchli do stolu! A rozhodli se cenu brigád také snížit. Jenže co na to Rada ČRS? „Otázkou však je, jak se k tomu postaví Rada ČRS. Dosud jakékoliv snahy o sjednocení brigád skončily v propadlišti dějin,“ píše předseda středočeských Čelákovic Jiří Eichler.
O problematice rybářské turistiky píše předseda MO Čelákovice Jiří Eichler:
Ano, brigádnická turistika je dlouhodobý problém mnoha organizací, zejména v okolí Prahy. Neznáme organizaci, sousedící s Prahou, která by neměla problém s brigádnickou turistikou. Jednoduše, lidé jdou přirozeně tam, kde je to levnější. Je možné s tímto faktem buď bojovat, anebo tiše přihlížet destrukci brigád a odlivu členů.
Pojďme si to vyjasnit: Bohužel, pražské organizace jsou ty, které nám způsobují největší odliv členů. Mnoho členů nám řekne, že v Praze mají brigády za 500 Kč, tak jdou tam. Ano, tak je to jednoduché. Co ale nabídnou pražské organizace víc, než třeba středočeské, jihočeské či východočeské? Ukažme si to na příkladu naší MO Čelákovice.
Obhospodařujeme přibližně 90 ha revírů, revíry jsou zarybněné, uklizené. Rybářská stráž je aktivní. Členové vědí, kdy zarybňujeme. Mají možnost se přijet podívat na vysazení ryb. Na našem úseku Labe je 24 hodin lov v letních měsících. Prodej povolenek máme zajištěn kdykoliv, každý den v týdnu. Pro členy pořádáme několik závodů, ples a pro děti máme aktivní kroužek. Organizace prostě žije naplno a přesto je mnoho lidí z našeho města členy jiných, zejména však pražských organizaci. Je opravdu cena brigád tak ostrým jazýčkem na miskách vah při rozhodování, kde být členem?
Často se argumentuje i tím, že mnoho našich členů pracuje v Praze a má lepší příležitost si zde vyřídit povolenku kdykoliv. Namítáme ale, že i my takovou možnost nabízíme. Nebo je to velkou anonymitou Prahy? Troufáme si tvrdit, že tím to také nebude. Kde je tedy zakopán pes?
Domníváme se, že hlavním důvod je výše ceny za pracovní povinnost, resp. brigád. A proto se zde nabízí možnost regulace ceny za brigády a kromě výrazně lepšího prostředí revíru, nabídnout i srovnání cen s organizacemi Územního svazu města Prahy. Nemůžeme předpokládat, že pražské organizace zlevní, protože by se připravili o konkurenční výhodu. Proto jsme se rozhodli učinit zásadní krok, a po pečlivém zvážení snížit náhradu (cenu) za neodpracované brigádnické hodiny.
Otázkou však je, jak se k tomu postaví Rada ČRS. Dosud jakékoliv snahy o sjednocení brigád skončily v propadlišti dějin. Nevíme, jestli to bude snadné, protože péče o revíry a jejich údržba je dost nákladná. To je v tomto směru naše nevýhoda oproti organizacím, které nemají v péči vlastní revíry a jejich náklady na revíry jsou tudíž nulové. Takto vybrané finance z brigád zůstávají v pokladnách, bez nutnosti je investovat.
Proto se naše organizace v Čelákovicích rozhodla po zralé úvaze od roku 2020 snížit cenu za nesplněné brigádnické povinnosti na 500 Kč. Zcela jistě to nebude pro naši organizaci snadné, ale věříme ve správnost našeho rozhodnutí a praxe nám ukáže správnost našeho rozhodnutí.
Také si myslíme, že Středočech má být členem ve středočeské organizaci. Víme, co nabízíme a členství v organizaci ve svém domovském městě či kraji, nás posiluje, spojuje a zkvalitňuje více naše středočeské revíry.
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: archiv InRybar.cz
Tohle se děje i u nás.Organizace která nemá žádné chovné rybníky snížila cenu za brigádnickou hodinu a stahuje členy okolních organizací,které se musí srarat o daleko víc věcí.Líbí se mi známky MRS!Pro všechny jsou stejné podmínky.