DomůNovinkyRybáři z Moravy rozvážejí po svazových revírech candátí hnízda! Přibudou díky tomu candáti?

Rybáři z Moravy rozvážejí po svazových revírech candátí hnízda! Přibudou díky tomu candáti?

- Reklama -

Rybáři z Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko informovali rybářskou veřejnost o tom, že se snaží posílit populace candátů v svazových revírech. Kdekdo by si pod tím představil to, že rybáři rozváží „hotovou rybu“ do svazových vod. To samozřejmě severomoravští a slezští rybáři dělají. Ovšem tohle nasazování ještě doplňují candátími hnízdy. Co to je? Jde o zařízení, která vytváří vhodné podmínky pro výtěr candátů v našich revírech. Tahle taktika se na některých lokalitách vyplatila, a proto se rybáři rozhodli instalovat candátí hnízda i na jiných revírech…

„Projekt candátích hnízd se snažíme rozšiřovat na různé revíry, candátí hnízda jsme již poskytli MO Lučina, MO Zábřeh, MO Vsetín a do budoucna chceme v tomto trendu pokračovat i na dalších revírech. Prostě všude tam, kde je potřebná podpora přirozené reprodukce candáta,“ uvedli severomoravští a slezští rybáři.

Pozitivní zprávou pro rybáře je, že tato taktika funguje. Proto se snaží candátí hnízda dostat na více revírů. „V roce 2019 jsme umístili na revír Slezská Harta 60 kusů candátích hnízd ve dvou lokalitách v hájených úsecích. Hnízda jsou kladena za pomocí echolotu do vhodných partií (hloubka, svahovitost, síla proudění) a tam, kde po zkušenostech z předešlých let předpokládáme úspěšnost. Obsazenost candátích hnízd se pohybovala v daných letech od 50 do 70 procent,“ podkládají daty svá tvrzení rybáři.

Candátí hnízda začali rybáři z Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko instalovat v roce 2017 na Slezskou Hartu. Cílem této náročné práce je pochopitelně to, aby se rybáři pokusili o posílení candátích populací. Na první pohled se to nemusí zdát, ale na mnoha revírech se podmínky pro výtěr candátů výrazně zhoršily.

„S pokládáním umělých candátích hnízd začal náš územní svaz na Slezské Hartě již v roce 2017. Důvodem k tomuto kroku byly horší přirozené výtěrové podmínky na této údolní nádrži. Klidové pobřežní partie, vhodné pro přirozenou reprodukci candáta na Slezské Hartě, nezahrnují vhodný výtěrový substrát (kořínky dřevin, rostliny). Slezská Harta je údolní nádrž v podhorské lokalitě se strmými břehy a hrubým kamenitým dnem. Za více jak dvacet let došlo k rozkladu a erozím dřevin v pobřežním pásmu,“ vysvětlují rybáři.

K zhoršování podmínek pak častokrát vede i manipulace s vodní hladinou, což je na údolních nádržích běžným koloritem. „Příčinou úbytku vhodného substrátu také může být manipulace s výškou vodní hladiny správcem nádrže v době přirozené reprodukce candáta. Candát, jak známo, dokáže při nedostatku výtěrového substrátu vytloukat elipsovitá hnízda ve dně, avšak pouze na nepříliš svahovitém dně s jemnějším substrátem, který často na svahovitých březích s hrubým kamenným dnem Slezské Harty chybí,“ vysvětlují rybáři.

Rybáři ale hnízda používají i pro samotné získávání candátích jiker. Tato metoda se nazývá poloumělý chov. „V době výtěrů je možnost odebírání obsazeného hnízda s jikrami v určitém stádiu svého vývoje a převoz na rybochovná zařízení místních organizací ČRS (plůdkové rybníky, výtažníky). Po odchovu pak vysazujeme zpět do revírů územního svazu ve velikosti rychleného candáta (3 – 6 centimetrů), nebo ročka (8 – 20 centimetrů). Do budoucna je možné počítat s rozšířením této služby více organizacím našeho územního svazu, které mají zájem o chov candáta,“ popisují rybáři z Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko.

Jak vlastně candátí hnízda vypadají? „Candátí hnízda jsou vyrobená z drátěné konstrukce (žebírková ocel) o rozměrech cca 100 x 100 x 25 centimetrů, na níž jsou připevněny kruhové kartáče z polyamidu (dlouhá životnost, jednoduchá údržba). Ke konstrukci je pak připevněn plovák. Rošt s kartáči je v horizontální poloze uložen přibližně 25 centimetrů nade dnem, což usnadňuje mlíčňákům následnou péči o jikry. Kartáče umístěné nade dnem se tolik nezanášejí kalem a zaručují lepší proudění vody kolem jiker. Instalované candátí hnízdo je na hladině viditelné pouze jako kulovitý polystyrenový plovák umístěný nedaleko břehu. Hnízda umisťujeme ve vzdálenosti přibližně 20 až 50 metrů od sebe v linii kolem břehu. Instalace hnízd probíhá v dubnu, následný úklid pak v červnu,“ uvádí Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko.

Zdroj: ÚS pro Severní Moravu a Slezsko

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

3 KOMENTÁŘE

  1. Mělo by se taky začít něco dělat na MO -Havířov který má revír -471131 .Tato organizace nedělá vůbec nic .

  2. Dobrej nápad. Mohli by to zavest všude. Candatů poslední dobou ubývá. Na Chomutovsku je to býda. Na Nechranicich je problém nějakého vubec vyvláčet. Všude se nasazuje pouze kapr a sumec😏

  3. Zarybnění podzim 2019 – 471131 – CANDÁT Stonávka 2A 140 kg, to je k smíchu uberte kapra a přidejte dravce

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -