Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko zveřejnil informace o tom, jak zarybňovali svazové revíry v průběhu roku 2020. A jsou to velmi zajímavá čísla! Z uvedených dat například vyplývá, že moravskoslezští rybáři do svazových vod nasadili kapry v hodnotě přes 18 miliónů korun! Celkový objem nasazených ryb v roce 2020 do moravskoslezských vod byl za více jak 25 miliónů korun. K zveřejněným tabulkám napsal rozsáhlý komentář rybářský technik Jakub Vávra. Tento komentář zveřejňujeme v plném znění…
K prezentaci zarybnění v roce 2020 na revírech Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko slouží zjednodušené tabulky. Tyto, spolu s grafy, prezentují zaokrouhlené hodnoty. Mohou se sice ještě měnit, ale jen velmi nepatrně (neukončená uzávěrka za rok 2020).
Tajný trumf na kapry z Anglie: Jak mít v ledově studené vodě od kaprů hodně záběrů?
V následujících tabulkách jsou uvedeny u daného druhu vždy dva sloupce. První sloupec je zarybňovací plán v Kč na rok 2020. Ten zahrnuje všechny revíry územního svazu ve společném hospodaření, ale také revíry samostatně hospodařících MO. Uvedeny jsou zde i zarybňovací plány revírů, na nichž v daném roce není možný výkon rybářského práva (stavební úpravy, hydrologická situace apod.). Finanční prostředky jsou pak vždy rozloženy parciálně na okolní revíry. Důvodem je očekávaný, zvýšený rybářský tlak.
Druhý sloupec ukazuje skutečně vysazené ryby v Kč. Zahrnuty jsou zde i ryby vysazené z vlastních prostředků místních organizací. Ty mnohdy čerpají z lokálních dotací obcí a měst, ale i ze svých rozpočtů. Rovněž je zde zahrnuta cena ryb hrazených z transparentního účtu zřízeného pro obnovu obsádky v Bečvě po ekologické havárii.
Jedná se pouze o finanční hodnotu ryb. Cena za dopravné zde není započítána. Výjimkou jsou dodávky násad, v jejichž ceně je zahrnut i dovoz k revíru. Touto cestou lze ušetřit značné prostředky. Snažíme se při jednáních s externími dodavateli dohodnout na tomto modelu.
POZNÁMKA: Po kliknutí na tabulky v přiloženém okně se zobrazí v plném rozlišení
V tabulce jsem uvedl jak plán, tak skutečnost ve finančních prostředcích pro zjednodušení. Ryby jsou vysazovány v různých věkových stádiích a velikostech. A to z důvodu dostupnosti, nebo důvodu hospodářských. Snažíme se dodržovat předepsaná množství v zarybňovacím plánu daného revíru dle dekretu, nebo podle koeficientu přepočtu věkových stádií. Avšak limitující a zavazující je pro nás rozpočet na daný revír.
Tajný trumf na kapry z Anglie: Jak mít v ledově studené vodě od kaprů hodně záběrů?
Snahy našeho územního svazu vedou na mimopstruhových revírech k podpoře dravých a reofilních druhů ryb. Na pstruhových revírech pak k podpoře ryb lososovitých, reofilních a lipana. Samostatnou kapitolou pak je dlouhodobě podporovaný úhoř. Na něj ÚS vynakládá každoročně nemalé finanční prostředky (v roce 2020 bezmála 1.000.000Kč). Nově jsme také začali se silnější podporou mníka, toho však omezuje nabídka trhu.
Zdroj: Územní svaz po Severní Moravu a Slezsko
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: archiv InRybar.cz
A kde je candat, štika, sumec a amur v mimopstruhovkach? Naštěstí se zvedla mira………rybam, ktere ve vodě nejsou.
Hi to bude asi pouze obnova Bečvi……
Zvisena míra super, musím souhlasit… Jen aby to taky někdo kontroloval. Dříve velkých candatu a stik bylo požehnaně a posledních pár let je to strašný, je na ně obrovský tlak, dřív jste nepotkal vlackari u vody a když tak velmi zřídka a dnes, potkáte jich víc než bobkaru za vycházku. Nasazujte ale zároveň to i hlídejte, nevěřím že je každý tak poctiví a candata 54 nebo štiku 59cm pustí. Bylo by moc pěkný chytat zas ryby 70+
Prisvojeny candat o delce 54cm je zcela v souladu s RŘ.