DomůNovinkyRybáři tvrdě kritizují zákaz olova: Ohrožení zdraví dětí? Uměle vyvolaná hysterie!

Rybáři tvrdě kritizují zákaz olova: Ohrožení zdraví dětí? Uměle vyvolaná hysterie!

- Reklama -

Tento týden byl zveřejněný chystaný zákaz prodeje a používání rybářských olov, který zveřejnila Evropská agentura pro chemické látky (ECHA). A toto chystané omezení zvedlo rybáře pochopitelně ze židle. ECHA totiž nastínila, že v následujících letech by bylo používání nebo prodej rybářských olov zcela zakázán. Teď se ke zveřejněnému doporučení evropské agentury vyjádřil i Český rybářský svaz, který jej ostře odmítl. Rybáři jasně vzkazují, že proti omezení budou s ostatními hospodáři v krajině tvrdě bojovat…

Zveřejněné doporučení počítá s tím, že v následujících letech nebude možné olověné zátěže používat, a nebude je možné ani prodávat. „V tomto týdnu ECHA zveřejnila doporučení Evropské komisi, které by v případě přijetí postupně postavilo prodej i použití olověných rybářských zátěží mimo zákon. Proti tomuto opatření, které dlouhodobě odmítá i Česká republika, budeme společně s myslivci a dalšími  dotčenými subjekty bojovat i nadále,“ nechal se slyšet Pavel Vrána z Českého rybářského svazu.

Zaujalo nás: TOP anglické vlasce za pár korun! Obrovská kvalita a odolnost proti oděru!

Rybáři dlouhodobě poukazují na to, že rybářské zátěže z olova nemají za následek třeba to, že by se „objevovalo“ v rybách nebo v rostlinách. „Nikde v ČR nebylo prokázáno zvýšení hladiny olova v rostlinách a zvířatech v důsledku provozování sportovního rybolovu. A to přesto, že olovo používáme na řadě našich revírů déle než 150 let! Ptáte se proč? Olovo je kov odolný vůči korozi – proto se nerozpadá, obalí se vnější vrstvou, zpravidla se díky vysoké hustotě propadne níže do bahnitého substrátu a s okolím pak vůbec nekomunikuje,“ vysvětluje Pavel Vrána.

Důležité je zmínit i to, že jiné alternativy za olovo mohou být ještě škodlivější. A to nikomu nevadí? „Nejsou k dispozici dostatečné studie o dopadu případných alternativ za olovo na životní prostředí. Mohlo by se tedy stát, že olovo nahradíme materiály s opravdu negativními vlivy na přírodu, a to přeci nikdo nechceme,“ říká Pavel Vrána.

Rybáře kromě toho všeho štve, že „Evropa“ dostatečně neřeší problémy, které skutečně trápí naše vody. Jako například zbytky léčiv, které mají na vodní živočichy velmi negativní vliv! „Místo toho, abychom řešili podstatné problémy, které skutečně trápí naší vodu a přírodu obecně, jako je zatížení povrchových i podzemních vod pesticidy, látkami hormonální povahy, nebo lokálně specifickými polutanty, zabývá se ECHA olovem,“ dodává Pavel Vrána.

Rybáře tay značně rozčarovalo to, že doporučení ECHA bylo doprovázeno „zajímavými argumenty“ o ohrožení zdraví dětí nebo desítek miliónů ptáků. Na to Pavel Vrána zareagoval: „Strašení otrávenými dětmi a ptáky je účelová mediální bublina s cílem vyvolat hysterii mezi lidmi a uměle získat podporu pro návrh, který se nezakládá na objektivním zkoumání skutečnosti a pro jehož podporu neexistují tvrdá data!“ 

 

Český rybářský svaz jasně uvádí

V uplynulém roce se uskupení Hospodáři v krajině, jehož významnou součástí Český rybářský svaz je, díky intenzivní spolupráci a tlaku na dotčené instituce podařilo předchozí pokusy orgánů Evropské unie zastavit.

Podařilo se dosáhnout jednotného stanoviska České republiky, která zákaz olova jednoznačně odmítla, přičemž oceňujeme dlouhodobě konzistentní stanovisko příslušných orgánů státní správy.

I nadále budeme vyvíjet maximální možný nátlak na orgány EU, aby i tento návrh, který považujeme za zcela neodůvodněný, Evropská komise opět odmítla realizovat.

 

Odborník vysvětluje: Rybáře čeká dlouhá bitva!

Pro magazín InRybar.cz se vyjádřil i Bohumil Straka, který je viceprezidentem LIGA LIBE. Tato organizace bojuje proti zákazu olova, a ta před nedávnem uvedla:

Zaujalo nás: TOP anglické vlasce za pár korun! Obrovská kvalita a odolnost proti oděru!

Plošný zákaz všeho i mimo mokřady je návrh, proti kterému budeme asi celý další rok bojovat stejně ostře jako proti zákazům na mokřadech minulý rok. Pokud zdravý rozum nevyhraje, tak totální plošný zákaz dospěje ke schválení asi v roce 2022 a bude účinný zřejmě od roku 2024. My však budeme dělat vše proti tomu!

Redakce InRybar.cz 

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz 

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

12 KOMENTÁŘE

  1. Za ty peníze co stoji povolenky si tu rybu můžem koupit až se začne chodit na soukromé rybníky tak spolek můžete zavřít tam je taky chyť a pusť

  2. A tisíce tun chem postřiku v zemědělství už ani tak nevadí …..
    Jó, a jaké je to – netoxické olovo ?

  3. Cca v lete jsem psal jednomu odbornikovi pres pitnou vodu a ptal se na jeho nazor.Pry nejvetsi uhyn ptaku je kvuli olovu.Logicky – nesmysl.To by museli byt 2 idioti.Rybar,ktery by kolem vody rozhazoval schvalne oluvka a pak ten ptak.Kianid asi ptakum nevadi.A kdyz jsem se pana zeptal na nazor kolem betonovych magnetickych zatezi (neznam ta zavazi,ale musi tam byt nejake zelezo,ktere se ve vode rozklada.A to obsahuje i olovo.A i ta troska rozpusteneho olova je dle mne daleko nebezpecnejsi),tak mi jen napsal,ze je to dobry dotaz.Ale sam mi potvrdil,ze olovo ve vode dal nereaguje.Ale v kteresi zemi jsou zakazane olova pod 40gr.

  4. Je až s podivem že se neotravilo několik možná desítek až stovek milionů lidí když v minulosti pilo vodu která tekla z olovenych trubek které jsou dodneška v mnoha domech po celé evropě. To nikdo neřeší. A jediné ptáky které jsem sbíral po otravě olovem byli Kormorani. A toho odlovite jedině olovem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -