S poměrně hodně zneklidňující zprávou přišel Český rybářský svaz na posledním zasedání Rady. Právě zde byl předložen dokument, který zmonitoroval 56 případů, ve kterých došlo k masivnímu úhynu ryb. Celková škoda na rybích obsádkách v těchto případech dosáhla téměř 4 milionů korun. Za úhynem stojí například vodohospodářské havárie.
Ve zprávě ze zasedání Rady ČRS se píše: „Materiál obsahuje informace o vodohospodářských haváriích a škodách na rybách – bylo evidováno 56 případů v rybářských revírech i rybochovných zařízeních s celkovou škodou na rybích obsádkách ve výši 3,9 milionů korun.“
„Ve zprávě byla dále zmíněna problematika škod způsobených na rybách rybožravými predátory – stát stále odmítá hradit škody na rybářských revírech, částečně je však kompenzuje dotačním titulem Podpora mimoprodukčních funkcí rybářských revírů v objemu 15 milionů korun – a rovněž negativní vliv úprav vodních toků a malých vodních elektráren na rybí společenstva.“
Problémem havárií není jen v samotném vyhynutí ryb, ale také v tom, že „náprava“ trvá hodně času. Příklad z praxe: Rybáři z Čelákovic nedávno řešili masivní úhyn 3 metráků ryb na jednom revíru nedaleko Labe. Havárie byla tak rozsáhlá, že chemikálie zlikvidovaly mladou rybí populaci.
„Mnoho druhů ryb se velmi těžko shání. Dalo nám to opravdu mnoho práce a času, protože třeba nebývají tolik hospodářsky zajímavé,“ stěžoval si hospodář Pavel Jindřich. Finanční škoda, kterou budou rybáři vymáhat, se pohybuje okolo 20 až 30 tisíc korun, ovšem ta „časová a pracovní“ škoda je mnohem vyšší. Protože podle rybářů z Čelákovic bude obnovení revíru trvat dlouhá léta.
Věřme, že v této sezóně bude počet havárií naprosto minimální!
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: archiv InRybar.cz