DomůNovinkyRybáři dostanou až 150 miliónů korun za škody po kormoránech! Netýká se...

Rybáři dostanou až 150 miliónů korun za škody po kormoránech! Netýká se svazových vod

- Reklama -

Velké vítězství si připsali rybáři, kteří dokázali na půdě Senátu prosadit náhrady za přímé škody na rybách v rybochovných zařízeních. Pokud tedy rybářům, kteří chovají ryby v rybochovných zařízeních, vznikne škoda kvůli kormoránům, tak stát má pro tyto případy připravené finanční náhrady. Díky tomuto prosazení bude stát vyplácet náhrady až do roku 2023. Tyto finanční náhrady nejsou určené pro svazové revíry. Velkou měrou k tomuto prosazení přispěl i kolínský předseda Jiří Krouza, který se spojil se senátorem Pavlem Kárníkem.  

Situace ohledně rybožravých predátorů v České republice, ale i jinde v Evropě, není příznivá. A o kormoránovi to platí snad dvojnásob! Tenhle rybožravý pták působí nemalé škody po celé Evropě, a Česká republika bohužel není výjimkou. Přesto! Rybáři se snaží s touto situací bojovat. Třeba tak, že „tlačí“ stát k odpovědnosti. Nedávno byly na půdě Senátu schváleny kompenzace pro rybáře, kteří chovají ryby v rybochovných zařízeních.

„Náhrady, které prošly Senátem, se týkají asi 150 milionů korun na další tři roky v rámci zákona č. 115/2000 Sb. Tyto náhrady jsou určeny za přímé škody v rybníkářství. Tedy nevztahují se na rybářské revíry, ale vody rybochovné,“ řekl magazínu InRybar.cz kolínský předseda Jiří Krouza.

Bohužel, aktuální náhrady se netýkají svazových revírů, které jsou rovněž pod velkým tlakem kormoránů. Na tyto škody je určena jiná pomoc, ovšem například Jiří Krouza říká, že finanční prostředky v tomto případě jsou zanedbatelné oproti skutečným škodám, které kormorán na našich vodách způsobí.

„Na rybářské revíry se vztahuje OP Rybářství program K2017, který je určen na škody v mimoprodukčních rybářských revírech, a kryje asi 600 až 800 Kč za 1 ha. Například díky K2017 dostala MO Kolín v roce 2020 přibližně 130 000 korun, což je ovšem zanedbatelné s ohledem na skutečnou výši způsobených škod, zejména kormoránem velkým, vydrou, norkem, volavkami,“ vysvětluje Jiří Krouza.

Boj s kormoránem: Jak proti rybožravému kormoránovi zasahuje Český rybářský svaz?

Ještě k tomu schválení náhrad: Zmíněný senátor Pavel Kárník na sociálních sítích napsal, že spolupráci s kolínským předsedou končit rozhodně nebude, protože kormorán je pořád velké téma. To potvrdil i kolínský předseda: „Aktuálně se bude legislativa ohledně kormorána řešit tak, aby byl nahrazen nesystémový zákon č. 115/2000 Sb. Problém u kormorána je, že je stále obecně chráněn zákonem na ochranu přírody a krajiny stejně jako všichni ostatní ptáci.“

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -