DomůNovinkyRybář Kuna si chce stěžovat na LK Baits u úřadů! Vadí mu...

Rybář Kuna si chce stěžovat na LK Baits u úřadů! Vadí mu holubí trus v boilies

- Reklama -

Informace o tom, že firma LK Baits připravuje nové boilies s obsahem holubího trusu, vzbudila obrovskou diskusní vlnu. A mezi rybáři se objevili i tací, co chtějí tuto nástrahu „řešit“ u úřadů. Na sociálních sítích se například objevil příspěvek známého rybáře Bohumila Kuny, který podle jeho slov připravuje podnět pro úřady. To, kdy podnět ke zmíněným úřadům podá, rybář neupřesnil. Co si o tomhle myslíte?

Kompletní přepis textu Bohumila Kuny, ve kterém popisuje záměr zmíněného podnět:

„Dávám dohromady podnět na hygienu, vodoprávní a životko na přidávání exkrementů, konzervantů a chemie do krmení na ryby, a kontaminaci vod v celé ČR významnou firmou. Uvidíme, co bude výsledek. Dle zákona o poskytování informací to musí prošetřit a dát mi odpověď. To už není pr… siláků na internetu, to už má číslo jednací a řeší se to.

Postavil jsem do latě podstatně větší firmy než LK, a pak je možný, že vzhledem k tunám, co sypou kapraři do vody, se s tím svezou ostatní firmy – díky nenažranosti LK. Uvidíme. A přijdou na řadu oleje, dipy, a podobně.

Dle zákonu se do vody nesmíš ani vych… bez povolení, tak uvidíme. Jestli kdejaký jouda v Evropě sype do vody hov.. jako krmení, neznamená to, že se to musí dít i v ČR. Už vidím, jak nějaký chovatel vysype kolečko slepičinců do vody, to se každý pos…. Ale když to dělá LK Baits, tak je to v pohodě. Za mě NENÍ!!! A něco s tím chci udělat. Uvidíme, co řeknou úřady.

Jen se bojím, aby kvůli Krásovi a nenažranosti LK nezakázaly úřady do vody vůbec něco házet.“

 

LK Baits dává do boilies holubí trus

Celou tuhle diskusní „bouři“ vyvolala nevinná fotka na sociálních sítích. Firma LK Baits si na výstavě v Trenčíně připravila poutavou prezentaci toho, co všechno obsahuje jejich nové boilies LK Baits Peperin. V přihrádkách si rybáři mohli prohlédnout celou řadu tradičních surovin, jako například GLM Extract nebo krevety. Pak si ale v jedné přihrádce rybáři všimli poněkud netradiční přísady – holubího trusu. To vzbudilo emoce! Jenže!

Holubí trus je už dlouhá léta docela hojně využívanou surovinou. Takže tohle není rozhodně žádná novinka. Pravda, mezi českými rybáři není holubí trus tolik známý a rozšířený (týká se spíše Beneluxu nebo třeba Polska). A například v plavané je tato surovina používána již dlouhá léta. Holubí trus se používá jako posilovač krmení, ale i pro zlepšení jeho mechanických vlastností (celistvost, přilnavost). Tato surovina je účinná především na plotice.

Důležité je také říci, že tento holubí trus není pochopitelně sbírán někde na náměstích, jak si někteří myslí. Jde o trus od chovaných holubů, který je samozřejmě následně zpracovaný. Holubí trus na rybářský trh dodává například světově uznávaná společnost Marcel Van Den Eynde, která patří k TOP firmám ve výrobě krmení na ryby.

Zdroj: FB skupina Rybařina CZ/SK

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

14 KOMENTÁŘE

  1. Tak první část mám hotovou

    Domnívám se , že v případě když rybář použije ptačí trus lokálně v malém množství , nic nehrozí .Stejně tak vodní ptactvo které lokálně žije u vody .Ale i tak dochází při ptačí chřipce k jeho vybíjení

    ALE

    Nasazení stovek kilogramů až tun ,sypaných ročně volně do přírody, vodních toků a zejména do toku které jsou zdroje pro pitnou vodu jsou řádově velmi nebezpečné jak pro vody taky pro okolní živočichy .
    Vždy dojde k tomu že nějaké krmení padne na druhý břeh a nebo se rozptýlí v místě po břehu a zkonzumují ho vodní ptáci a podobně .
    Pokud toto krmivo bude obsahovat zárodky např. ptačí chřipky H1N5 máme problém s možným úmrtím lidí na světe

    Nejenže tento trus ničí fasády domů a sochy, ale zároveň je zdrojem mikrobů, plísní, parazitů a nejrůznějších alergenů. Městské populace holubů se tak významně podílejí na přenosu některých zoonóz (ornitóza, aviární tuberkulóza či salmonelóza), ale také např. hostí vir klíšťové encefalitidy či prvoky, jež šíří trichomonády.

    Alergická reakce na samotný trus…
    Dalším rizikem při pravidelném kontaktu s holuby a jejich exkrementy je rozvoj astmatu nebo tzv. nemoci chovatelů holubů – exogenní alergické alveolitidy.

    V plicích postižených jedinců dochází k imunitní reakci a zánětu po opakovaném vdechování prachu z holubích hnízd. Prach obsahuje jednak antigeny z holubí krve a trusu, ale také další dráždivé součásti, jako jsou zlomky peří, bakterie a plísně. Tato směs provokuje nežádoucí imunitní reakce, ať už IgE mediované reakce, jako astma, nebo exogenní alergickou alveolitidu.

    Vůbec si nedovedu představit požití toho krmiva v létě v lokalitách kde se koupou a hrají si děti .Například Slapy , Lipno , Máchovo jezero a podobně

    • A to, že do vody kalí kachny divoké, labutě, rackové, kormoráni atd… Vám doufám nevadí. Nebo jim chcete zařídit soudní zákaz?

    • Boze to je blabol…koule budou nicit fasady??? No leda ze by k tomu LK davali prak zdarma.😂😂 Pan je asi lekar…proto ty hluboke znalosti z oboru,on pan bude celkove zda se vseznalek…Nevite kolik nakladnich vlaku techto zakernych kouli by dokazalo znecistit tolik vody jako je v Lipnu??😂😂.Boze jak malo staci aby se nekteri stali tzv.celebritou…..jmenovite….pruhovany triko, piratska cepice… slovnik vypityho namornika riznutej obrovskou davkou samolibosti.A ejhle mame tady celebritu.Tedy spis individum jenz rybare stve proti sobe…znevazuje poctivou praci lidi kolem rybariny…uci rybarsky poter vybrane vyrazivo… chce se mi z vas blejt velebnosti…

  2. Myslím že je to velmi dobrý nápad vyzkoušet něco jiného než standardní koule. Jestli se to pánů nelíbí, tak ať chytá někde jinde nebo na něco jiného a neotravuje s tím ostatní. Myslím si že pokud je trus ještě před spravováním upraven tak že není kyseli nebo jinak znehodnocen, tak nevidím důvod proč by se nemohl přidávat, nebo z něho dělat přímo koule. Dále podle mého když se sype do rybníku kravský hnůj, jako potrava atd.,tak proč ne holubi trus. Nehledě na to, že i někteří lidé se zrovna nejlépe taky nechovají u vody a hází vše možné do vody. A to že se v tom lidé, děti budou koupat? Jak to bylo před 15 lety když ještě do našich vod teklo vše co lidi vyprodukovali a ještě nebyli rozšířené čističky odpadních vod a nikomu to nevadilo. No hold se vždy někdo najde kdo vymyslí hovadinu jen proto aby byl důležitý a vidět.

    • a jako ono nikomu nevadilo, ze pred 15ti lety tekli sr… do nasich vod? Asi to nekomu vadilo ze, jinak by se cisticky tak nerozsirily. a jsem za to rad. holubi trus je HNUS a je to prokazane. To, ze mistni ptactvo se.. do vody? snad prirozenost ne? Zda se Vam, ze z nebe padaj do vody koule z holubiho trusu? Jak muzete tyto v zakladu rozdilne veci spolecne porovnavat? Stejne je to tak s kravskym hnojem. Pan Kuna je dle meho rozumny clovek s koulema na spravnem miste a rozhodne jeho videa maji pro mnoho lidi velky prinos. preji mu pevne zdravi

  3. Pan stezovatel chce být asi důležitý jako sáňky v létě. Prostě správnej blb. Asi pánovi nevadí co se do vody dostává za chemikálie a další horší věci než ptačí hovno. Milý pane, každý den doma několikrát spláchnete toaletu. Zapnete myčku, pračku. Uvědomte si, co doma používáte za chemii. Prací prášky, čistící prostředky, tablety do myčky atd atd. Prepočtěte si to na počet lidí na světě. Továrny, chemičky, veškerý průmysl. Co se vystříká chemie na pole několikrát do roka. A další, další…. A to jsou všechno věci, které z vody nedostane sebelepší upravna pitné vody. Ani antikoncepci, různé drogy, které se do vody dostanou močí. A asi jste zapomněl na mikroplastové částice. A to, pane, pijete, mejete se v tom atd. Stejně tak zbytek lidí na planetě. Chcete chránit naší planetu? Začal jste tedy na špatném konci provázku. Rozhlédněte se. Všude kolem vás. Takže si večer dejte nezávadné polské hovězí, s nějakou tomu podobnou dobrotou, zapijte třeba nějakým pančovanym vínem a třeba přijdete na jiné myšlenky. A pokud jste člověk tzv.“s… se do všeho“ tak někam zalezte a zůstaňte tam. Takovými lidmi je naše planeta taky přeplněná….

  4. Syn 10 let, je vášnivý rybář. Neustále čichá ke všem boilies. A i ochutnával! No potěž. A to, ne že by jsem ho nepoučila, že se to nedělá. Určitě není jediný. A teď jsem se dočetla tohle 😕.

  5. Pokud použití trusu někdo povolil a nevadí to úřadům tak se s tím asi nic moc nenadělá. Jenom doufám že se tu za pár let nebudeme dohadovat nad článkem „Toxiny z exkrementů použitých v krmení se ukládají v mase ryb, které se stává nepoživatelným. Kdo za to může?“ Jinak já osobně bych k tomu moc důvěru neměl.

    • Něco podobného už se probírá u lososů chovaných v norských sádkách. Když chytneš lososa v moři-to je rozdíl v mase. Jak píšeš Jirko-za pár let uvidíme. bobika

  6. Zdravim pane kuna , vaše reakce je mirně přehnaná , myslite si ze labuť nebo jiny vodni ptak zamava kridly a leti se vy..at na břeh ? Ryby, ptaci a i lide do vody se..u ,
    Kdyz sumec sezere kapra plneho ho.en nic se mu nestane.
    Vse musi určitě projit přisnou kontrolou než se dostane podobny produkt k prodeji a na vašem miste bych se bal trestniho oznameni ze strany LK baits na vas za šiřeni dezinformaci a nasledneho omezeni prodeje a dalšího zkoumani boilie kvuli vašim výkřikum.
    Radsi budu chytat na ho.na nez na nekvalitni koule pro ryby težko stravitelne

  7. Těžko říct, jaký je rozdíl mezi holubem a drůbeží, ale možná na tom všem něco bude:

    „Podobně jako každý trus, tak i drůbeží je za určitých podmínek velmi nebezpečný. Proto je třeba důsledně dodržovat nejen hygienu, ale také zákony, které nakládání s výkaly zvířat upravují. S drůbežím trusem se tedy rozhodně musí nakládat v souladu se zákonem veterinárním, ale zároveň v souladu se zákonem o odpadech.

    Možností, jak výkaly nebo lépe exkrementy použít, je jejich využití ke hnojení. To však jen za předpokladu, že jsou náležitě upraveny. V určitých případech, a to zejména u drůbežího trusu, je to za podmínek, které stanoví orgány životního prostředí a vodohospodářské služby.

    Drůbeží trus, a ani drůbeží podestýlka se nedostávají do krmiv dalších druhů zvířat, což je také od poloviny devadesátých let zakázáno. Jisté však je, že se dříve – i když jen spíše pokusně – ověřovalo, uvažovalo, že by mohl například skot získat z podestýlky nějaké potřebné mikroprvky, či vitaminy. Ovšem zdravotní riziko z neupravené podestýlky bylo velké. V upravené podestýlce, především tepelně, se zase nevyskytlo nic, pro co by se uvažovalo o jejím zkrmování.“

    https://odpady-online.cz/muze-byt-trus-drubeze-nebezpecny/

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -