Na jihu Moravy to pořádně vře! Některé rybáře dost popudilo nedávno zveřejněné video, na kterém byl vidět odlov na Věstonické nádrži s pomocí elektrického agregátu. Ryby lovili rybáři z Rybníkářství Pohořelice, které má na tento typ odlovu ryb potřebná povolení. Přesto! Některým rybářům se prostě nelíbí, že se ryby s pomocí elektřiny loví v blízkosti svazových jezer. A někteří dokonce tvrdí, že Rybníkářství Pohořelice loví ve Věstonické nádrži i svazové ryby, které do tohoto jezera migrují.
Na stránce Kaprařina na Pálavě na Facebooku se objevil příspěvek rybáře, který se vedení Moravského rybářského svazu na tuto záležitost zeptal. Za Moravský rybářský svaz odpovídal tajemník Václav Habán.
Na stránce Kaprařina na Pálavě se píše:
Máme několik otázek, které bych vám jménem veřejnosti položil a myslíme, že už si veřejnost zaslouží odpovědi a vysvětlení.
Zajímá nás, kdo je pronajímatel střední nádrže Dyje 6 – jestli MRS nebo Ministerstvo zemědělství?
Odpověď Václava Habána: Rybářské revíry se nepronajímají!!! Výkon rybářského práva a s tím související užívání rybářského revíru je v rozhodovací pravomoci příslušných orgánů státní správy rybářství v souladu s příslušnými ust. zákona 99/2004 Sb. o rybářství.
Vlastníkem nádrží Dyje 5, 6, a 7 je STÁT a správu státního majetku vykonává Povodí Moravy s.p. ve vztahu ke správě vodního díla (nikoliv ve vztahu k rybářství).
Rybníkářství Pohořelice, a.s. je od doby vzniku a vyhlášení rybářského revíru Dyje 6 jeho uživatelem a to na dobu ČASOVĚ NEOMEZENOU.
Kdo dovoluje cílený odlov trofejních ryb za pomoci elektrického proudu neboli agregátu?
Odpověď Václava Habána: Rybářský orgán v rozhodnutí o vyhlášení rybářského revíru krom popisu rybářského revíru, jeho kategorizaci (pstruhový – mimopstruhový), stanovení max. počtu vydávaných povolenek dále ukládá uživateli minimální každoroční zarybňovací povinnost a popřípadě další hospodářské povinnosti. U všech tří nádrží byla nařízena hospodářská těžba, kterou v současnosti provádí pouze Rybníkářství Pohořelice, a.s. na revíru Dyje 6.
Hospodářská těžba ve smyslu původních legislativních předpisů není nijak omezena jak do množství odlovených ryb, druhů, velikosti, ročníků a bez ohledu na doby hájení – jednalo se o odtěžení nadprodukce těchto vodních ekosystémů, kterou nemohou zužitkovat sportovní rybáři.
Vývojem času se hospodářská těžba omezila na období od 1. 6. do 31. 12., respektuje lovné míry, doby hájení atd. Uživatel rybářského revíru je pak povinen každoročně do 30. 4. předkládat příslušnému orgánu státní správy výkazy o hospodaření.
Hospodářská těžba na revírech Dyje 5 a Dyje 7 se v 90. letech omezila na regulační odlovy se zaměřením na odlov cejna pro vysazení do jiných rybářských revírů. V současné době se od roku cca 2000 neprovádí ani tyto regulační odlovy.
Proč Rybnikářství Pohořelice prodává naše trofejní kapry do soukromých revírů?
Odpověď Václava Habán: Rybníkářství Pohořelice, s.p. jako podnik produkčního rybářství je podnikem obchodním s artiklem živých a zpracovaných ryb. Rozhodovat komu a za jakou cenu prodá své produkty pak přísluší pouze jemu.
Je pravdou, že nádrž Dyje 6 měla nájemní smlouvu na 20 let a nájemní smlouva skončila v roce 2018?
Odpověď Václava Habána: Žádná nájemní smlouva ve vztahu k výkonu rybářského práva neexistuje!!!
Kdo dovolil nebo pronajal tuto nádrž na další léta?
Odpověď Václava Habána: Viz bod 1 a bod 4
Vy opravdu nemyslíte ve vedení MRS, že je nutné na Novomlýnská jezera stanovit K70?
Odpověď Václava Habána: Členská základna ústy svých volených zástupců a „vedení“ MRS skutečně NEZASTÁVÁ NÁZOR nutnosti zavedení „K 70“ na velkých úživných rybářských revírech.
Zdroj: Kaprařina na Pálavě
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: archiv InRybar.cz