Belly boat je plovoucí křesílko, které v posledních letech velmi rádi používají například milovníci přívlače nebo muškaření. Výhodou těchto plovoucích křesílek je to, že rybář nepotřebuje finančně nákladnější a hůře „skladnou“ rybářskou loď! Ne! Prostě stačí nafouknout podstatně menší křesílko, pak nasednout, a vyplout na vodu chytat ryby. Nedávno rybáře Juliuse Nasse napadlo, že belly boat by mohl být ideálním řešením pro handicapované rybáře, kteří nemohou hýbat nohama. Proto šikovný rybář dal dohromady partu lidí, a všichni se pustili do práce…
„Dnes byla konečně uskutečněna návštěva Martina Wapita Lukáše, který byl vybrán do našeho projektu – chceme postavit belly boat na míru pro člověka s handicapem. Tato návštěva byla velmi důležitá, abychom vyzkoušeli na mém belly to, co je pro Martina třeba upravit, a dále mu vysvětlit, co vše je možné a nemožné, a hlavně si ujasnit, jestli je to vůbec reálné,“ uvedl rybář Julius Nass na sociálních sítích.
Ono se to nezdá, ale když Julius Nass poprvé zveřejnil nápad s předěláním belly boatu na „plovoucí vozíček“, tak se ozvali někteří rybáři s handicapem, kteří tento nápad konstruktivně zkritizovali. Prostě, podle některých rybářů je velké riziko to, že handicapovaný rybář, který necítí nohy, musí své nohy vidět – protože třeba nemusí cítit nějaké nebezpečné předměty pod vodní hladinou. Přesto! Julius Nass po prvním setkání s handicapovaným rybářem Martinem informoval, že projekt přestavby belly se rozběhne naplno!
„Tímto vám mohu oficiálně oznámit, že projekt BELLY BOAT versus HANDICAP je dnešním dnem odstartován. V týdnu už dorazí na mou adresu BELLY BOAT ZECK, který věnoval do projektu Jiří Koláček (Na Přívlač – rybářské zboží) a jak dorazí, seznámím vás s celým projektem,“ slibuje rybář Julius Nass.
Rybář zároveň dodal, že bude spuštěn transparentní účet pro handicapovaného rybáře Martina, na který bude možné posílat peníze. Ty budou použité na nutné úpravy. „V budoucnu bude zveřejněn transparentní účet, který je přímo Martina, a na který můžete zaslat finanční pomoc. Vybrané peníze budou použity na nutné úpravy, vybavení tohoto belly boatu, a konstrukci, která je nutná na nasedání a zpět,“ prozrazuje Julius Nass.
Jak vznikl nápad na postavení „plovoucího vozíčku“?
Rybář Julius Nass je velkým fanouškem těchto nafukovacích křesílek, kterého napadlo, že právě toto plavidlo je naprosto ideální pro handicapované rybáře. „Ten, kdo mě zná, ví, že belly boat je již třetím rokem má srdcová záležitost a jeho neustálé vylepšování je má posedlost, anebo vlastně pohodlnost. Dnes už mohu říct, že jsem spokojen s celkovým pohodlím belly boatu, kdy ovládání motoru mám na ruku, motor na pevno, a nohy používám jen jako kormidlo – takže rybařinu si užívám i v okamžicích nepřízni počasí, kdy jiní to musí vzdát,“ začíná vyprávění o své rybářské vášni rybář Julius Nass.
A právě jeho napadlo, že belly boat je velmi vhodným plavidlem i pro ty rybáře, kteří nemůžou chodit. „Postupně jsem si také uvědomil, že tento styl rybolovu by si mohl po správných úpravách užívat i člověk, kterému možnost přívlače byla znemožněna z důvodu handicapu – a to přímo nehybností, anebo třeba amputací dolních končetin. Tento styl přívlače mu umožní v uvozovkách svobodu rybolovu – v uvozovkách píšu proto, že není možné být bez doprovodu zdravého kamaráda. Ale na vodě to bude jeho svoboda, jeho rybačka. Ale stejně s parťákem je to vždy top,“ vysvětluje nadšený rybář.
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: Julius Nass