DomůNovinkyOBROVSKÉ ŠKODY: Vydry masakrují nasazené ryby! Škody jsou katastrofální!

OBROVSKÉ ŠKODY: Vydry masakrují nasazené ryby! Škody jsou katastrofální!

- Reklama -

Velký problém řeší rybáři ze Slovácka. Právě tady jim vydry, ale také volavky nebo kormoráni, likvidují nasazené ryby. Rybáři při pokusu o ochranu ryb ale naráží na klasický problém – tito rybožraví predátoři jsou zákonem chránění. Odstřel tedy nepřipadá v úvahu. Rybáři tak zmíněné predátory jen nedobrovolně krmí…  

„Posledních pět roků to funguje tak, že ročně nakoupíme pstruhy za 50 až 60 tisíc korun a vydra nám je všechny sežere,“ řekl pro Deník Milan Čaja, předseda místní organizace Moravského rybářského svazu v Uherském Hradišti.

Nasazené ryby ale neplundrují pouze vydry. K „dílu zkázy“ se přidávají i volavky nebo kormoráni. „Největší škody jsme zaznamenali předloni od kormorána při komorování v zimě a pak při jarních slovech. To jsou úplně decimující nálety volavek a kormoránů,“ zlobil se Čaja. Škody jdou podle předsedy rybářů z Uherského Hradiště do statisíců.

Další příklad drtivých dopadů na rybích obsádkách ze strany rybožravých predátorů: „Předloni jsme slovovali 10 procent ročních kapříků, které jsme zazimovali. Z 16 tisíc jich zůstalo 1600,“ popsal Čaja kritické škody na rybách.

A jaké je řešení? „Nelze některé živočichy jen chránit, když tím trpí jiní, i když je jich málo. Navíc se často tato zvířata rozšiřují uměle, třeba když norky vypustí do přírody jejich ochránci,“ řekl předseda Milan Čaja. Co se týče odškodného, tak místní organizace ze Slovácka mohou požádat o náhradu Zlínský kraj.

„Za škody na rybách vyplatil v roce 2016 Zlínský kraj celkem 159 333 korun. Peníze šly do Vsetína, Valašského Meziříčí a Luhačovického Zálesí,“ řekla Deníku mluvčí Zlínského kraje Renata Janečková. Je třeba ale připomenout, že škody způsobené volavkou nejsou hrazeny, neboť tento druh není zařazen mezi vybrané zvláště chráněné živočichy. Co se týče vyder, tak zde obrana téměř neexistuje. Jako zvláště chráněný živočich v kategorii silně ohrožený druh nesmí být lovena ani rušena ve svém přirozeném vývoji.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: Wikimedia Commons

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -