A je to tady! Český rybářský svaz vypsal výběrové řízení na Rybářský informační systém a přidruženou mobilní aplikaci. Tedy na elektronické nástroje, které převedou agendu ČRS do virtuálního prostoru. Český rybářský svaz si od nového systému hodně slibuje, protože tento nástroj může výrazně urychlit například komunikaci mezi rybáři a místními organizacemi. Navíc přinese i mnoho příjemných novinek, po kterých se už dlouho volá. Teď bude nutné vybrat tu správnou firmu, která tvorbu obrovského systému provede. Odhadovaná cena této veřejné zakázky se odhaduje na 30 miliónů korun…
„V souladu s usnesením č. 116/20 Republikové rady bylo vyhlášeno výběrové řízení na Rybářský informační systém a přidruženou mobilní aplikaci. Výběrové řízení je vedeno ve formě otevřeného řízení dle § 56 Zákona č. 134/2016 Sb. (Zákon o zadávání veřejných zakázek). Zadávací dokumentace a termíny pro podání nabídek jsou zveřejněny na Profilu zadavatele systému E-zakázky.cz,“ uvedl informaci o zahájení výběrového řízení Český rybářský svaz na svém webu.
Nejlevnější bivak na trhu: Tenhle bivak stojí jen pár korun! Postavíte ho během pár vteřin!
Firmy, které by měly zájem o tvorbu Rybářského informačního systému a přidružené aplikace, mohou podávat nabídky od 8. prosince. Lhůta na podávání nabídek na tvorbu těchto elektronických nástrojů potrvá až do 9. února 2021 do 11 hodin. Odhadovaná cena veřejné zakázky se má pohybovat okolo 30 miliónů korun.
Co bude Rybářský informační systém umět?
O tomto komplexním elektronickém systému pro Český rybářský svaz jsme nedávno psali. Pro magazín InRybar.cz tehdy uvedl zajímavé informace jednatel Českého rybářského svazu pan Roman Heimlich. Co bude tedy nový systém umět?
„Funkcionalit bude celá řada – od mnohem jednoduššího rozhraní pro vyhledávání revírů, přes možnost komunikace s mateřskou místní organizací, a nahlížením do vlastní „karty“ s údaji o plnění členských povinností, až po rozhraní umožňující nahlásit mimořádnou událost na revíru (např. otravu a úhyn ryb, nedodržování minimálních průtoků vodních děl nebo elektráren, včetně okamžitého nahrání fotodokumentace, která je v těchto záležitostech klíčová),“ vysvětluje jednatel ČRS Roman Heimlich.
Ten také poukazuje na to, že Rybářský informační systém zrychlí komunikaci místních organizací s jejich rybáři. „Rybářský informační systém umožní mnohem rychlejší přenos informací například s ohledem na uzavření rybářského revíru z důvodu hájení ryb nebo nabídky splnění brigádnické povinnosti ve své MO. Některé záležitosti, například úhradu členských povinností, bude možné splnit prostřednictvím rozhraní aplikace – letošní „koronavirová omezení“ jasně potvrdila potřebu řešit řadu záležitostí pružně, bez nutnosti osobní návštěvy místní organizace,“ říká jednatel ČRS.
Zásadní vlastností celého systému pak bude to, že bude sloužit i rybářské stráži. Ta tak bude moci provádět kontroly povolenek elektronicky, a přitom bude ČRS mít k dispozici velmi zajímavá data o prováděných kontrolách.
Nejlevnější bivak na trhu: Tenhle bivak stojí jen pár korun! Postavíte ho během pár vteřin!
„Důležitý je uživatelský komfort a jednoduché rozhraní umožňující v několika málo krocích načíst pomocí telefonu kód povolenky, zanést výsledek kontroly do systému – včetně například fotodokumentace přestupku. Odpadne tak i řada zdlouhavých administrativních úkonů, které nejsou z pohledu legislativy nutné. Budeme mít mnohem lepší přehled o úrovni ostrahy revírů a další. Důležitým prvkem systému je zabezpečení dostupných dat proti jejich případnému zneužití,“ vysvětluje jednatel ČRS Roman Heimlich.
„Systém nabídne kontrolu, zda lovícímu není pozastaven výkon rybářského práva (například měl zakoupených více povolenek, z nichž mu již byla některá zadržena), případně digitalizace hlášenky o přestupku, vedoucí k zahájení kárného řízení – během několika okamžiků mateřská místní organizace přestupce dostane avízo o podezření ze spáchání přestupku a zahajuje kárné řízení, což znamená zrychlení celého procesu až o dva týdny,“ dodává jednatel ČRS.
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: archiv InRybar.cz
Konečně!
U rybaru je takovy system za 30 melounu uplne zbytecny. Kdybyste za ty prachy radeji nakoupili ryb do reviru. To se zase nejaky rybarsky papalas bude hrat na ajtaka.
Souhlasím, kdyby raději dávali ryby do vody. Nějak tomu nerozumím, jde o koníčka, nebo o byznys? Navíc – spousta rybářů neumí používat IT!
Jsem rybářem jenom 37 let a s umím si s tím poradit, ale to je smyl amatérské rybařiny?
Teď už zbejvá jen vyčistit rybníky a řeky a vypustit do nich ryby. To bude asi dražší.
Zbytečnost ať raději nasadí ryby.apka za 30 míčů to se zas někdo chce zahojit.
Dobrý den, struktura financování Svazu je poměrně komplikovaná a chápu, ze je těžké se v ní orientovat; nicméně náklady na RIS se nedotknou rozpočtu na vysazování ryb. Aspirujeme na čerpání účelové dotace na vytvoření tohoto systému (státní správa má pochopitelně velký zájem na tom, aby byly data které povinně musíme státu reportovat v poněkud jiné kvalitě než nyní); z cílového OP (opatření Data Collection) opravdu není možné ty finance použit na nic jiného, a už vůbec ne na vysazení ryb. Hezký den!
Přátelé… Jedná se úplně o zbytečně vyhozené peníze. Zase to bude jen tunel na penízky vybrané od místních organizací, kde funkcionáři dělají za děkuji. Už by to chtělo při vší účtě „staré struktury“nechat jít do penze
a vyvetrat ve všech směrech svaz.
Dobrý den, hospodaření místních organizací se to nedotkne vůbec nijak, naopak, systém jim bude poskytován zdarma, což v praxi znamená úsporu nákladů na služby které využívají nyní (od hostingu webovek až po platby za jiné systémy typu Ryby17). Rozpočet MO je tvořen částí členské známky, příjmem z brigád a odměnou za prodané povolenky. Nemluvím o tom, že RIS jim výrazně sníží nutnou administrativu, která se teď dělá velmi často duplicitně. Mimochodem, aspirujeme na kompletní financování RIS ze zdrojů EU, takže to financování opravdu tak horké není. Hezký den!
Konečně se snad něco změní..určitě je to potřeba tu starou strukturu překopat..
Za 30 milionů si se mě to zdá předražené.
Dobrý den, prave proto je celá zakázka soutěžena na cenu v otevřeném výběrovém řízení. Nikde není psáno, že to musí být třicet milionu. Je ale potřeba počítat s tím, ze systém který má obsahovat data 300.000 rybářů, víc než sto modulů, stovky tisíc povolenek každý rok a podporu pro cca 600 organizací fakt nestojí stovky tisíc. Krabicové řešení bohužel neexistuje. Hezký den!
Systém za 30mil jim bude poskytován zdarma?Trochu tedy nerozumím kdo ty peníze zaplatí???Může mi na to nějaký moudrý člen z vašich organizací odpovědět?
Ty hlavní nákladové položky jsou dvě. První z nich je počáteční investice na tvorbu systému- to je těch (hrubě předpokládaných) 30 mil. Na tuto částku budeme aplikovat v rámci dotačních titulů. Pak je tady následný náklad na provoz a údržbu systému- tam je předpoklad financování z rozpočtu územích svazů, Rady a MRS. Zatím ani v nejdivočejších diskuzích nebylo uvažováno, že by se na to “skládaly” místní organizace. Podobně jako třeba u IS Lipan, který používají 3 územní svazy, je provoz financován prave územními svazy.
Cílem rozhodne není zatizit rozpočet místních organizaci, naopak, zjednodušením agendy díky snížení množství administrativy jim trochu uvolnit ruce pro důležitější cinnost na revirech, s dětmi nebo “jen” pro lepší servis členům. Hezký den!
Držme tomu palce, snad to bude k dobru slušných lidí.
Nestálo by za zvážení,přidat do systému nějakou formu elektronické povolenky.Už mně nebaví rok co rok stát frontu na papírovou povolenku.Objednat,zaplatit a na smartphone by přišla el.povolenka i s evidencí docházek a úlovků a na konci roku na pár kliků by se vyplnil a odevzdal sumář úlovků.Hlavně by odpadli ty byrokratické metody z doby totality,kdy 10 členů výboru,rychlostí šneka vydávalo 1 povolenku a nedej bože,že bych chtěl i pstruhovou.
Další výhodou by bylo okamžité vlastnictví nové povolenky třeba už 1.1.Kolikrát bylo počasí,že jsem chtěl jít na Nový rok na ryby a nešlo to.