DomůNovinkyNový byznys pro pytláky? Kilo úhořího masa stojí 1000 korun!

Nový byznys pro pytláky? Kilo úhořího masa stojí 1000 korun!

- Reklama -

Úhořů nejen v tuzemských revírech rapidně ubývá. Velké problémy hlásí i rybáři, kteří loví malé úhoře na násadu, jejž se ke břehům Evropy dostávají ze Sargasového moře. Cena úhořů tak raketově narůstá. Velká poptávka po úhořích je i v restauracích. Cena za jediný kilogram úhořího masa se pohybuje okolo 1000 korun. Hrozba vzkvétajícího nelegálního lovu úhořů je tak ještě vážnější.

Podle denik.cz měl Moravský rybářský svaz v plánu do 30 rybářských revírů zakoupit 160 tisíc malých úhořů jako násadu. Skutečnost? Pouhých 45 tisíc. I tak ale tato várka vyšla moravské rybáře pořádně draho – za malé úhoře zaplatili přes 200 tisíc korun. Cena prudce vystřelila nahoru po nečekaně slabém tahu malých úhořů ze Sargasového moře do evropských toků. A to, jak bude situace vypadat v dalších letech, nikdo neví. Nejhorší scénář je ten, že už tak malé tahy malých úhořů do jejich evropské domoviny ještě zeslábnou.

Signály o rapidně se snižujícím počtu úhořů intenzivně sílí. Podle některých odborných zdrojů došlo k dramatickému poklesu úhoří populace až o 90 procent (podle jiných zdrojů i o více). Úhoře kosí zejména neprostupné překážky na vodních tocích, smrtící parazité, anebo nepřehlédnutelná poptávka po jejich mase.

ČTĚTE TAKÉ: Konec úhořů v českých vodách aneb jak jsme (ne)vyhubili další rybí druh

A právě i neukojitelná poptávka po úhořím mase španuje ceny za tyto ryby pořádně nahoru. Podle denik.cz stojí jediný kilogram úhořího masa 1000 korun. Hrozba obrácení nekalých zájmů pytláků směrem k mizejícím úhořům tak může narůstat. Je totiž všeobecně známé, že některé pytlácké skupiny drahé druhy ryb (např. candáta) prodávají i do restauračních zařízení. Rybáři tak musí být na pozoru! Obrovským byznysem není ale pouze prodej odrostlých ryb do restaurací.

uhor

Například lidé v Číně nebo Japonsku považují úhoří monté (malé úhoře) za kulinářskou lahůdku. Tento fakt tak stojí za tím, že nezanedbatelná část mladé úhoří populace přijde nazmar. Proti tomuto negativnímu trendu musela vystoupit i samotná EU. Ta zavedla přísné regulace, které stanovují, kolik malých úhořů může být do Asie vyvezeno. EU se tak snaží předejít katastrofálnímu případu z Japonska, kde tamní rybáři kvůli chutnému masu téměř vyhubili úhoře japonského (pozn. příbuzný druh úhoře říčního).

 

Vodní elektrárny: Největší zabiják úhořů

Proti úhořům stojí řada tuhých protivníků. K těm největším ale jednoznačně patří vodní elektrárny. Například server novinky.cz přišel se zprávou, že pracovníci z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka v Praze monitorovali s pomocí speciálních vysílaček pohyb úhořů při jejich migraci. Výsledek je katastrofální. Na našem území rozmasakrují vodní elektrárny až 90 procent těchto ryb. A to se velice negativně podepisuje na jejich populaci.

uhor

EU požaduje, aby se z každého členského státu dostalo do Sargasového moře minimálně 40 procent úhořů. Jenže k této hranici má Česká republika nesmírně daleko. O tomto velkém problému psal i magazín InRybar.cz. Při naší práci se nám nezdálo, že by někdo měl chuť tuto problematiku řešit. Ovšem teď se do celé věci pořádně opřela právě EU. Na její popud tak zřejmě budou členské země přijímat legislativu na omezení provozu vodních elektráren, anebo samotné elektrárny budou ke svým zařízením instalovat spaciální rušičky, které budou migrující úhoře chránit.

ČTĚTE TAKÉ: O problematice vodních elektráren, které masivně likvidují úhoře

Je velice důležité si uvědomit, že i přes tato omezení, máme zřejmě poslední šanci úhoře zachránit. V opačném případě tyto magické ryby z našich vod zcela vymizí a naši potomci se s nimi setkají už jenom v knížkách Oty Pavla. A to nesmíme dopustit…

Redakce InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -