Na Slovensku bude od příštího roku platit nový rybářský zákon a ještě neschválená vyhláška. A nutno říci, že čeští rybáři mohou slovenským kolegům v lecčems závidět. Například na Slovensku bude možné chytat od června do října non-stop. Navíc, kapraře jistě potěší i celoplošné zavedení K-70. Kapři nad 70 čísel délky tak budou muset být pouštěni na celém Slovensku zpátky do vody!
S informacemi o změnách ve slovenských rybářských pravidlech přišel web k70.sk. Tento rybářský web přišel s informací, že na Slovensku se bude moci lovit od června do října non-stop. Přesto, slovenští rybáři dobu lovu kritizují, a to zejména kvůli květnu, kdy mohou chytat jen do 21 hodin. Mimo letní měsíce se bude na Slovensku po zbytek roku chytat od 6 do 21 hodin.
Velkým tématem je jistě i celoplošné zavedení pravidla K-70. Na celém Slovensku tak budou muset být pouštěni kapři nad 70 čísel délky zpátky do vody. Tohle pravidlo jistě potěší každého milovníka kaprů. Otázkou je, jak to uhlídá rybářská stráž, protože určitě se najdou jedinci, kteří budou chtít odnášet i velké kapry. Držíme slovenským porybným palce!
Kompletní změny v rybářských pravidlech si prohlédněte na webu K70.sk
Proč v Česku zatím neplatí celoplošné NON-STOP rybaření?
O možném lovu non-stop na českých revírech jsme si nedávno povídali s předsedou Středočeského ÚS Dušanem Hýbnerem. Podle něj na českých vodách není možné (zatím) zavést non-stop rybolov. A to hned z několika důvodů. Z jakých? Přinášíme výňatek ze zmíněného rozhovoru:
Věčné téma – NON-STOP rybolov. Myslíte si, že je reálné, aby lov 24 hodin platil na všech revírech. Nemyslím celou sezónu, ale třeba jen v létě, tak jako na Slovensku?
Upřímně si myslím, že v současné době to možné není.
Můžete být prosím konkrétnější?
Je to velice komplikované téma, a je zapotřebí si přiznat několik věcí. Zaprvé: Současné pravomoci rybářské stráže jsou slabé na to, aby si u vody při lovu 24 hodin udělala pořádek. S tím souvisí i to, že současné kárné řízení degraduje činnost rybářské stráže. Tak to je!
Další věcí jsou velice slabé tresty. Lovící rybáři, kteří se u vody dopouští přestupků, se prostě nebojí postihů – tresty jsou skutečně směšné, v současné kárné komisi trestá soused souseda a dle toho to také vypadá!
Dále: Byť si práce dobrovolné rybářské stráže velice cením, je třeba si také přiznat, že dobrovolná rybářská stráž není schopna zajistit ostrahu revírů – dobrovolníci nemůžou být u vody tak často, jak by bylo zapotřebí.
Rozumím. Jsou tam ještě nějaké další faktory, které mají na celou problematiku vliv?
Ano. Nesmíme zapomínat ani na to, že na většině revírů nejsme majitelé pobřežních pozemků a příjezdovych cest. A to je velký problém!
Říkám to narovinu: Až budou tyto všechny problémy vyřešeny, pak se bavme o lovu NON-STOP. Teď by to bylo harakiri. Přirovnám to ke stavebnictví – každý krásný dům, který vidíme, a dělá nám radost, musí mít pevné základy, na kterých stojí – ty základy nejsou vidět, ale bez nich se všechno zboří a my všechno ztratíme…
Kompletní rozhovor si přečtěte ZDE
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: archiv InRybar.cz
Nechápu co stim má spolecnyho rybarska straz ze u nás není 24 ka .rybáři tam stejne nocují akorát bez nahozenych prutů.A pulku žních to má stejne nahozeny na černo. A pokud je někdo dobytek tak ten bordel tam udělá a necha tak jak tak a je jedno jestli tam je na noc nebo jen na chvíli .
Začnu hódně ze široka, už jenom to, jak zní nadpis tohoto příspěvku je „zavádějící“ s prvky bulváru! Mnozí si přečtou jenom nadpis a pro mnohé je hotovo a rybářská stráž bude mít příští rok ještě více starostí. Stačilo by do nadpisu dát to Slovensko.
No, to že má RS opravdu omezené pravomoci. Spíše by bylo lepší říci nedostatečné a bez PČR v podstatě směšné. Protože, to co někteří „rybáři“ s lístkem nebo bez lístku hlavně porušují nemůže RS kontrolovat (např. počet ulovených ryb a jejich uložení třeba do aut, batohů apod., stanování, rozdělávání ohňů ). Tak asi tak. Petrův zdar.
Jsem také pro zvýšení trestů pro hrubé přestupky, ale buďme k sobě upřímní. Porybní sousedé budou vždycky. Mnohdy to dělají lidé senioři, kteří by nedoběhli ani bus. V horším případě to s nimi i sekne. Jsem zastáncem lovu nonstop i chyť a pusť, případně vem, ale jen pro své potřeby. Loni jsem byl účastníkem schůze a výmluvy porybných byly směšné… Například typu, že se po dvanácté bojí vyjít ven bych shrnul otázkou jaký je rozdíl vyjít v 23.45 a v jednu ráno. Proč to potom dělají? Nemají prostředky? Nestojí jim to za to! Splní si minimální počet vycházek ideálně na desátou dopoledne, kdy je u vody největší klid, případně se domluví s kamarády rybáři, ať si vezmou papíry do hospody a zápis jim dá tam. Takže bych to sečetl… Stejná pravidla pro rybáře, ale i pro porybný. Noční kontroly ve spolupráci s PČR. Chápu, že to něco stojí, ale po sebrání pár povolenek s vysokým postihem si to spousta lumpů rozmyslí.
Milý Vojtěchu,počítám s tím,že jsi nejspíš mladý ročník,že?-že se tak obouváš do porybných.. Zajímalo by mě,co děláš pro ostrahu vody,ryb ty? Ono psát(jen!)své názory rádoby chytré pro široké spektrum lidiček na netu,je sice úsměvné(zvlášť,když se trefuješ do porybných),ale zároveň ubohé. Nevím z jaké MO ČRS pocházíš,ale to nevadí. Co takhle místo keců proti RS si ostrahu revírů vyzkoušet na ‚vlastní kůži‘? POCTIVĚ,V RÁMCI ZÁKONA O RYB.STRÁŽI! Myslím,že bys brzy přišel na jiný názor a asi by ses musel stydět,cos pustil do ‚éteru‘!!! Za RS starší ročník Vladimír,Petruv zdar(začni u sebe!)
Zdravím rybářim už dost dlouho výmluvy jsou chabé a neopodstatnene je to jen a jen na samotném rybáři jak se bude chovat a je jedno zda to je ráno, v poledne nebo večer, příklad přijel jsem na ryby zaplatil povolení na konkrétní druh ryby a m mohl jsem se věnovat rybolovu, PS platba proběhla elektronicky, tady je strašný byrokraticky aparát. Pokud se něco nezmění v tomto případě je zbytečné vůbec některé věci prosazovat, o RS nemluvě mladý vás zkontroluje zda je vše v pořádku a jde dál starší chce vidět pean, metr návnady nástrahy atd atd. Podle mě v první řadě chce vše zjednodušit od roku 63 se toho moc nezměnilo, jsou tu a tam dobré věci vše je jen v lidech a přístupu. PS rybářil jsem na státní vodě