Práce na Orlíku jsou v plném proudu. Stavbaři nyní modernizují lodní výtah, který musí kompletně vyměnit. Například, pracovníci vymění zastaralou elektrotechnologii a prodlouží kolejnici, po které zmíněný výtah jezdí. Díky tomu jej tak bude možné používat i v obdobích sucha. A právě proto je současná hladina v Orlíku proklatě nízko. To ale může způsobit vážné problémy škeblím, které nestačí před klesající hladinou uprchnout do bezpečí…
„Našim zaměstnancům s pomocí dobrovolníků se podařilo zachránit odhadem 10 000 jedinců převážně škeble říční. Zajímavostí je výskyt škeblí asijských, které zde nejsou původní,“ řekl serveru pribram.cz mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.
„V současné době již záchranný transfer mlžů organizovaně neprobíhá, podařilo se přenést velkou část populace, další část se již nachází v nepřístupném bahně nebo se mlži sami přesunuli s klesající hladinou,“ dodal mluvčí.
VIDEO: Vážení čtenáři, litujeme, ale video v tomto článku bylo původní autorem smazáno…
Přesto, pokud se k upuštěnému Orlíku vydáte, a narazíte na škeble, kterým hrozí uvíznutí na suchu, hoďte je prosím do větší hloubky. Můžete je tak zachránit před uhynutím! Orlík stále láká davy zvědavců, protože v aktuální chvíli lze vidět staré stavby (jezy, mosty, základy elektrárny), které byly dlouhá léta pod vodou.
V okolí Orlíku vysychají studny
Server pribram.cz ještě upozorňuje na to, že v okolí Orlíku vysychají lidem například studny. Tato nepříjemnost se stala například obyvatelům obce Kovářov. Podle serveru lidem v obci pomalu vysychají studny z důvodu rapidního poklesu vody v Orlíku.
„Příbram čerpá vltavskou vodu pod hrází a vydatným zdrojem jsou také nádrže v Brdech. Tlakové poměry zůstávají nezměněny,“ řekl serveru pribram.cz starosta Příbrami Jan Konvalinka. Město se tak nedostatku vody z důvodu poklesu hladiny v Orlíku neobává.
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: Povodí Vltavy