Mendelova univerzita v Brně vypracovala socioekonomickou studii sportovního rybolovu, která má několik velmi zajímavých závěrů. A některá čísla jsou opravdu zajímavá. Podle studie si nejvíce ryb odnáší důchodci, kteří si úlovky kompenzují náklady za rybářskou povolenku. Jelikož někteří rybáři odnáší opravdu hodně ryb, uvažuje Český rybářský svaz o omezení počtu úlovků…
„Aktuálně diskutujeme o tom, že bychom navrhli zavedení týdenních, měsíčních nebo ročních limitů. Chceme vyjít vstříc těm rybářům, kteří se drží principu chyť a pusť a naopak eliminovat ty, kteří mají tendenci dělat si z rybaření živobytí nebo dokonce i byznys,“ řekl Novinkách jednatel ČRS Jan Štípek. Český rybářský svaz tak uvažuje o krocích proti nadměrnému odnášení ryb.
Ze zveřejněné studie je patrné, že každý rybář si od vody ročně odnese 31 kilo ryb. Celkově se pak na českých svazových revírech uloví 3000 tun ryb. Studie také říká, že nejvíce ryb odnáší důchodci. Těch je v rybářských řadách 15 procent. Podle Novinek si důchodci nachytanými rybami kompenzují výdaje za povolenku, která stojí tisíce korun. A mezi rybáři jsou i takoví, kteří s ulovenými rybami „kšeftují“.
„Neschvaluji odnášení všech ulovených ryb domů, stejně tak neschvaluji pokud je myšlenka chyť a pusť prezentována jako jisté elitářství a opovrhování lidmi, kteří si rybu od vody občas odnesou,“ řekl Novinkám Jakub Vágner, který zároveň dodal: „Je nutné si uvědomit, že z přírody bychom si neměli brát vše, co chceme, ale pouze to, co k životu nutně potřebujeme. Naši předci toto věděli již dávno, jen na to dnes mnozí již zapomínají. Pokud zapomeneme zcela, pak budou naše vody během pár let prázdné.“
ČTĚTE TAKÉ: Kapraři nemají šanci na úspěch! Celoplošné non-stop rybaření nepřipadá v úvahu!
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: archiv InRybar.cz
Máme v organizaci důchodce který v loňské sezoně vydrancoval 340kg ryb.Určitě jsem pro limity třeba na dvě ryby týdně.
Jsem duchodce,členem svazu jsem přes 40 let a již dávno říkám že napadání není na místě.Vše by se vyřešilo omezením ulovku na den,týden a rok.Dělal jsem i ryb.hospodáře a rybářakou a vodní stráž.Ale mělo by se i více dohlížet na karptýmy.Řád rybářský jasně vymezuje vzdálení od prutu´=odposlechy,bivaky atd=.Je pravda že duchodce má více času na ryby ale nemá prostředky na takovou výbavu,krmení atd.Oni ti chyt a pust nejsou takové nevinné ovečky.Již jsem měl na FB jednu diskuzi s kaprařem který zneužil mé foto bez povolení a zneužil a já zjistil že ten mladý člověk nic pro svaz neudělal,je tester jedné ryb.firmy.A nakonec ona hvězda pod jménem Roumen Muck měla MRS v lonském roce odebránu povolenku k lovu ryb.To je vše.
Když jsem si byla v Pardubicích pro letošní povolenku, tak dva důchodci o takovém rybaření mluvili. Každý se chlubil větším počtem. Jeden 360 ks a druhý…raději si nevzpomínám. Nemohla jsme to pochopit, nechápu tu a ani to pochopit nechci? Tímto rybolovem si jednou o rybách budeme jen vyprávět.
Tak Vágner proti odnesení ryby domů nic nemá, ale z jeho revíru si může rybář odnést co? Nic 🙂 Ještě si zaplatí za to mu jeho ryby nakrmí.
Pokud tedka máme povolený chytit na roční povolenku 2,5 tun ryb (7 kilo denně) tak důchodce s 340 kilama je žabař(sotva kilogram denně a to je čistýho masa tak půl kila). to sežere jedna jediná vydra víc ryb. kormorán taky.
Rybáři si hlavně začly strašně závidět úlovky, protože metrovou štiku co zabil soused já už si chytnout nemůžu.
Asi by to chtělo omezit docházku k revíru na 1-2 vycházky týdně (aby si mohli rybáři posedět o víkendu u rybníka) a nemačkali se o fleky.
Vydra je jedna na úsek 10-20km. Na takový úsek připadá mnohdy třeba 500 rybářů. Jinak v tom počtu nejsou započítány ryby, které rybáři nepíší (cejn, plotice, tloušť, okoun, nástražky a pod.).
Tvl. všichni mají plnou tlamu důchodců a když přijdu k vodě kde sedí chlapi ve věku 30 – 50 tak probíhají mezi nima takové kecy jako ty vole já beru z vody kde co, přeci to v té vodě za ty prachy nenechám. Jasně i ten důchodce té babce , nebo děckám toho kapra vezme ale určitě neplení vody. Před cca 20 lety jsem dělal hospodáře a šéfa RS, vím kolik se kontrolovalo lidí a kolik ryb bylo v kufrech aut. Dědula na prckoletu kulové a frajeři v Octáviích, bavorákách nacpáno, tak běžte do hajzlu s důchodci. Nazdar.
Na Severní Moravě jsou povolenky k lovu proti ostatním krajům dražší.Přesto je tam omezení na 40 kusů ušlechtilých ryb za rok a deset na měsíc.Jak odchytají rybáři 40 kusů,mohou si zakoupit povolenku další za normální cenu.PROČ TO NENÍ VŠUDE. ?Jedna organizace a jedni mají výhodu ! Pak se divíte !
Nesouhlasím, víte jak to pak dopadne, ve vodě nebude pak vůbec nic, protože si rybu kterou chytí nenapíšou. A jestli to bude jako u nás, že za celí rok nepřijde kontrola úplně to vidím plný mrazáky a v papírech pár kapříků !!!!!!
muj nazor je že omezeni počtu ryb je dobry napad ale ješte ktomu bich doporučil višit o 90 procent kontolu u vody a ne že bude chodit jen jeden či dva to se okouka pekne střidave a každy den poctivimu rybaři kontrola u vody vubec nevadi !!!!!
Vážení přátelé Rybáři .
Sto hlav se rovná dvěstě různých názorů na daný problém . Nikdo nikdy nevymyslí řešení přijatelná ke spokojenosti pro všechny . Jsem rybářem od roku 1974 a mohu s čistým svědomím říci , že rybář sportovní . Také jsem si rád odnesl chycenou rybu domů , ale většinou jsem rybou potěšil nerybáře , neboť , jak je pravidlo , že řezníkova rodina má nejraději koláče , než zabijačku . Já osobně bych uvítal mít v blízkém dosahu dobře zarybněný rybníček s chytáním “ Chyť a pusť “ . No to se mi nesplní a tak nezbývá než docházet na rybník , kde po vysazení ryb nastanou 14 dní rybí jatka a poté sedí u vody pár nás skalních rybářů aspoň kochající se přírodou . A příroda je krásna , jen ji vidět . Kdo viděl Ledňáčka sedícího na větvi třpytícího se krásným peřím v paprscích slunce , jak loví rybky , aby nakrmil svou početnou rodinku to je víc , jak metrák kaprů.
Všem sportovním rybářům “ Petrův zdar “ a nekoukejme jen na to maso .
Michal .
Každý jednou zestárne a to neznamená že se stane masařem. Kdo je masařka v mládí většinou zůstane po celý život.
Takze 31 kg na hlavu??? Super ted by me zajimalo kdo si odnesl mojích 15kg ryb 😀
To jsou problémy. Rybář si koupí povolenku, chytí si dle ryb. řádu rybu, zapíše si ji dle platné legislativy a vklidu doma sežere. Kde je do háje problém? Tento člověk jedná zcela v souladu s dohodou s jeho kolegy, která je fakticky stvrzená předpisy.
To co není moc fajn je porušování předpisů, tj. nezapsat rybu, sežrat rybu nadmírovou atd. A rybářská stráž je kde? Nikde ji nevidím, za 3 roky jedna kontrola… Proč není na top revírech denodenní? Proč pokud se Praha rozhodne na 4 revírech z mnoha nonstop chytání tam není častější kontrola, povolen bivak a také možnost dovézt věci legálně k vodě?
A taky proč lovecky „najzajímavější“ revíry s nonstopkou jsou velkou měrou kolem chatek, kde člověk furt vidí pytlačky a lidi mimo udice nikde? Kdyť se akorát nabíhá k problémům a potom se zbytečně prudí člověk s pípákem, kterej nechytá 40cm kapra.