DomůNovinkyNECHUTNÉ: Vydry, které údajně vypustili ochránci přírody, masakrují hejna pstruhů potočních!

NECHUTNÉ: Vydry, které údajně vypustili ochránci přírody, masakrují hejna pstruhů potočních!

- Reklama -

Rybáře na Zlínsku trápí obrovský problém. Několik let se snažili do tamních potůčků navrátit původního pstruha potočního. A po dlouhých rocích se jim to dokonce povedlo. Jenže! Jejich práce teď přichází naprosto vniveč. Potůčky totiž obsadily vydry, které tamní populace potočáků bez milosti masakrují. Někteří rybáři si myslí, že vydry do přírody vypustili ochránci přírody…

8 let rybáři ze Zlínska vysazovali pstruhy potoční do jednoho potoka. A když se po dlouhých rocích pstruzi konečně uchytili, tak je za jediný měsíc zmasakrovaly vydry. Rybáři jsou zcela zoufalí. Dokonce popisují i takové situace, kdy zrovna vysazené pstruhy sežerou vydry, které sedí jen několik desítek metrů opodál. I s takto drzými šelmami se rybáři už setkali.

MEGAVÝPRODEJ: Pruty s obrovskými slevami! A s navijákem ZDARMA!

Obrovským problémem je, že vydry nemají v naší krajině žádného nepřítele. Proto se velice rychle rozmnožují. Jenže vyšší počet vyder znamená i vyšší spotřebu ryb. A situace je vážná. Některé lokality jsou kvůli vysokému počtu těchto šelem zcela bez ryb. Regulace ze strany člověka nepřichází v úvahu – vydry jsou zákonem chráněné.

Dalším problémem je to, že vydry požírají i ty pstruhy, kteří se snaží vytřít. Pstruzi se v období zakládání nových populací stahují do mělkých partií potoků. Jenže tady jsou nejvíce zranitelní. Podobné situace tak končí totální likvidací pstruhů. A nejhorší na tom je, že ryby se nestihnou ani vytřít, proto mizí z našich toků.

Nejhorší na tom je, že k bleskurychlému rozmnožování vyder údajně napomáhají i nezodpovědní „ochránci“ přírody. Zlínští rybáři mají podezření, že právě tito lidé stojí za tím, že se na jejich potocích vydry objevily. Pravda, ochránci přírody s teorií rybářů nesouhlasí. Ale kdo by se za současného stavu, který je vůči vydrám velice negativní, k takovému činu přiznal, že?

Jedno je jisté. Ochránci přírody mají ze vzestupného počtu vyder velkou radost. Rybáři jsou na tom přesně opačně. Pokud bude tato situace nadále pokračovat, můžeme počítat s tím, že řada populací našich původních ryb z některých lokalit zcela vymizí.

MEGAVÝPRODEJ: Pruty s obrovskými slevami! A s navijákem ZDARMA!

A přitom nikdo není schopný pochopit, že tady nejde o peníze. Rybáři návratu původních rybích druhů do některých lokalit věnují stovky hodin volného času. Jenže jak se zdá, tak tvrdá práce je zcela k ničemu. Ochrana rybožravých predátorů, kteří páchají na původních rybích druzích obrovské škody, je v současnosti prostě přednější. Bohužel, tak to je…

Redakce InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

4 KOMENTÁŘE

  1. Vydry si podkopávají vlastní větev. Vzhledem k tomu že malý chovatelé a vlastníci rybníků atp nedostanou žádnou kompenzaci za sežrané ryby, je obvyklá metoda že vlastník kterému nebylo za ryby sežrané vydrou zaplaceno problém vyřeší vlastními silami – to znamená že se stává přirozeným nepřítelem vydry.
    Metody jak se zbavit vydry, norka nebo volavky : na vlastním pozemku kam vydry chodí umístíte do rybníka haltýř ponořený do vody s jednosměrným vstupem. Do haltýře umístíte nástražní rybu: vydra se snaží dostat dovnitř což se jí obvykle podaří a vzhledem k tomu že vydra pod vodou dýchat neumí( haltýř musí být kompletně ponořený), tak dříve než najde vydra cestu z haltýře ven se utopí. Je to humální a efektivní způsob likvidace vyder, navíc likvidací vydry u vás na rybníčku ochráníte revír v poměrně širokém okolí. Vydra se totiž drží hlavně tam kde jsou ryby( tedy bude vám plundrovat váš soukromý rybníček dokud ho kompletně nevyloví. V přírodě by se totiž tak vysoký počet vyder neuživil. Navracíte tedy počet vyder na normální úroveň, kdy vydra je vzácnost a ne přemnožená.
    Bohužel ale budou muset ochránci přírody vyčlenit oblasti kde se vydry trpět budou, kde se bude počet regulovat odstřelem(odchytem) a kde škody vydrou propláceny nebudou vůbec a vydra bude intenzivně lovena. Podobně jako to lze stanovit oblasti ochrany bobra( kde neškodí tam se proti němu nezasahuje).
    Tedy o zmenšení počtů vyder se budou muset postarat ve vlastním zájmu postižení vlastíci a chovatelé. Na ty přeživší v přírodě zbyde více potravy a nebudou likvidovat prostředí.

  2. Ochranou vydry se u nás zabývá Český nadační fond pro vydru se sídlem v Třeboni. Na jednání ohledně náhrad škod v povodí Divoké Orlice zástupce nadace přiznal, že v povodí v polovině 90. let byly vysazený čtyři páry vyder. O stavu na naších menších řekách a potocích není třeba dlouze psát. Nejde jen o markantní snížení stavu pstruhů potočních a lipanů podhorních. Největší problém vidím v likvidaci generačních ryb vydrou. V podstatě už na našich malých vodních tocích nenajdete trdliště těchto druhů ryb. Nápad s haltýři se zdá být zajímavý, ale není to systémové řešení. Tak jako existuje nadační fond na ochranu vydry, měl by vzniknout podobný fond nebo nevládka s programem docílení únosných stavů vydry říční. Ta by měla vyvíjet tlak na zákonodárce na vydání legislativních předpisů, které by umožnily regulérní lov vydry v souladu se stávajícím Zákonem o myslivosti. Doba lovu by v podstatě mohla být podobná jako je u kuny lesní tedy od 1. listopadu do konce února. A lov by byl povolen na základě nasčítaných jarních stavů a předpokládaného přírůstku.

  3. Muj rodiný dum je na břehu říčky Žejbro u Chrudimi.Na pozemku jsem si přes vysoké náklady vybudoval větší okrasné jezírko.Před osmi roky jsem koupil 25 malých kojí které mne stály několik tisíc.5 jich pošlo ale zbylých 20 dobře rostly.Měl jsem je 8 let,narostly na 35 cm.Již mi žraly z ruky a nechaly se hladit.Předloni na podzim se mi rozmnožili asi o 100 malých rybek.Loni na jaře jsem nenašel v jezírku ani jednu rybku.V létě jsem si pořídil asi 100 nových ryb.A letos na jaře se to opakovalo,zase ani jedna byba,.A naproti mému pozemku ,na druhém břehu řeky jsou do stromu vykousány velké díry ve výšce 1 metr.Určitě to budou vydry ale nevím co dělat.Poradte mi jak se jich zbavit nebo je vyhubit.

    • Mě od vydry pomohl el. ohradník.Kolem rybníka 0,5ha jsem dal 4dráty nad sebou po 10cm. a zdroj 4,5J.Vám bych doporučil zdroj kolem 2J a dát 2dráty po cca 5cm, aby neprolezl norek a 2 po 10cm.Když ještě přes jezírko natáhnete síť proti volavce, budete mít klid.Kolem drátů
      ohradníku je třeba udržovat nízkou trávu a odstraňovat listí a sníh.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -