V Praze se sešlo 119 odborníků, kteří diskutovali o neschopnosti naší půdy vsakovat vodu. Hlavní příčinou podle expertů na vodní hospodářství, ochranu přírody a krajiny nebo lesnictví je špatné zemědělské a lesnické hospodářství. Odborníci taky kritizují velmi malou angažovanost politiků, kteří by se měli zasadit o to, aby se tento problém začal urychleně řešit. Dopady v dalších letech mohou být katastrofální, a hlavně extrémní! Z jedné strany hrozí ničivé sucho, z té druhé katastrofální povodně. Experti proto naléhají, aby se celá situace začala urychleně řešit. Zajímá to ale někoho?
„Domníváme se, že naše země disponuje dostatečnou odborností a znalostmi potřebnými k obnově krajiny. Nicméně jsme přesvědčeni, že tempo a rozsah obnovy krajiny jsou nedostatečné a neodpovídají naléhavosti problémů, které do naší krajiny vnáší klimatická změna,“ uvedli odborníci, kteří se sjeli do Prahy na konferenci Říční krajina 2018.
„Účastníci konference se shodli na nutných změnách v přístupu ke správě toků, lesnické a zemědělské praxi, dotační politice a směrech výzkumů, které jsou nezbytné, máme-li se připravit na situace nedostatku vody nebo povodní, které se s postupující klimatickou změnou budou vyskytovat stále častěji,“ řekl programový ředitel konference Říční krajina 2018 David Pithart.
Řešení dané situace jsou připraveny, teď se už jenom „čeká“ na politickou angažovanost. Odborníci na konferenci například představili příklady úspěšného řešení, kdy se podařilo obnovit krajinu, která byla následně schopna zadržet vodu. Největší pozornost sklidily například přednášky o obnově malých horských toků v Národním parku Šumava nebo obnovení ramen Dunaje na Slovensku.
Odborníci varují: Rybníky a přehrady nejsou řešení!
Někteří odborníci poukazují i na to, že „spásu“ bychom neměli hledat jen v rybnících nebo přehradách. To se nyní ale děje. Experti varují, že rybníky a přehrady vodu v krajině neudrží, jako příklad poslouží letošní léto – řada rybníků a nádrží se prostě potýkala s akutním nedostatkem vody. Někde byla situace tak vážná, že rybníky jednoduše vyschly.
„Vodu je potřeba zadržovat v krajině, ne v přehradách. Voda v přehradě či rybníce je krajině platná asi jako sklenice vody v pražské hospodě člověku žíznícímu uprostřed Sahary. Musíme se co nejrychleji vrátit k přirozené skladbě lesů, protože listnaté a smíšené porosty, potažmo jejich půdy, zadržují výrazně více vody, než jehličnaté,“ řekl Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.
Je nutné zlepšit hospodaření se zemědělskou půdou. Kvůli používání těžké techniky je půda zhutněná, takže se do ní srážky hůře vsakují. Následkem používání chemických postřiků z půdy zmizely žížaly a další půdní organismy, které zvyšují vsakování vody dvakrát až třikrát. Kvůli hospodaření na velkých půdních blocích nestojí odtékající vodě v cestě žádné překážky a s vodou odtéká i ornice,“ dodal Jirků.
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: archiv InRybar.cz
……..všichni si pěkně poklábosíme, podiskutujeme jak by se měla voda zadržovat v krajině,ale že už je pozdě a všechen čas jsme pros…. tak to si v naší naivitě neuvědomujeme.Člověk je bohužel nepoučitelný. Úsměvný je ,že hledáme planetu,kde by se dalo v budoucnu žít,ale tu kde máme pro život všechno úspěšně ničíme.
Koneckonců příroda se sama za pár století zregeneruje i bez přispění člověka který sám sebe vyhubí.Jsme nejchytřejší z nejchytřejších a vlastně hlupáci a blbci.
Nemůžu nic než souhlasit a ani nemám chuť to rozebírat hlouběji proč tomu tak je. Je to k pláči.