Letní období není z hlediska nasazování ryb do svazových revírů to nejbohatší, což je vzhledem k panujícím podmínkám logické. Přesto! Rybáři na některých místech nezahálí a stále doplňují nové a nové ryby do svazových vod. Velkou část nasazených ryb tvoří pochopitelně kapr, který patří k nejoblíbenějším rybím druhům mezi českými rybáři. Ovšem při nasazování v posledních dnech a týdnech rybáři mysleli i na pstruhové vody. Podívejte se na informace o nasazování ryb do svazových vod.
Východočeský územní svaz: Do revírů Východočeského územního svazu bylo vysazeno 710 kg pstruha duhového. MO Dvůr Králové 200 kg, MO Pardubice 50 kg, MO Kunvald 50 kg, MO Moravská Třebová 100 kg, MO Brandýs nad Orlicí 160 kg, MO Solnice 150 kg. Průměrná kusová hmotnost vysazovaných násad pstruha duhového byla 0,40 kg. Násada pstruha potočního 100 kg MO Svitavy. Násada sivena, MO Nové Město nad Metují 100 kg.
Násadou kapra o průměrné kusové hmotnosti 1,8 kg byly zarybněny revíry ÚN Seč 1600 kg, MO Pardubice 2975 kg, MO Horní Maršov 500 kg, MO Rokytnice 500 kg. Celkem v tomto týdnu vysazeno do revírů Východočeského územního svazu 5757 kg násad kapra.
Do revírů Východočeského územního svazu bylo vysazeno 430 kg pstruha duhového v tržní velikosti. MO Potštejn 200 kg, MO Hořice 100 kg, MO Slatiňany 80 kg, MO Police nad Metují 50 kg.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Luxusní křeslo pro rybáře za pár korun! Nosnost až 160 kilo!
Pstruha potočního násada 300 kg. MO Teplice nad Metují 150 kg, MO Police nad Metují 50 kg a MO Chrudim II. 100 kg. Sivena amerického bylo vysazeno 400 kg. MO Hronov 250 kg, MO Klášterec nad Orlicí 150 kg.
Od kolegů z MO Hradec Králové jsme dostali podklady o rozvozu a vysazování násadových ryb v období od 11. 6. do 26. 6. 2020. Sice trochu opožděně, ale přece… Kapra bylo celkem vysazeno 4800 kg o průměrné hmotnosti 1,5 kg. MO Hlinsko 300 kg, MO Ústí nad Orlicí 300 kg, MO Králíky 1800 kg, MO Trutnov 1400 kg, ÚN Rozkoš 1000 kg.
Pstruha duhového v tržní velikosti celkem 650 kg. MO Těchonín 200 kg, MO Červený Kostelec 250 kg a MO Česká Skalice 200 kg. Sivena 250 kg MO Hronov. Tržního lína 40 kg MO Králíky.
Rychleného candátka (5-7cm) celkem 23 100 ks. MO Slatiňany 10 000 ks, MO Tyniště 5000 ks, MO Králíky 5100 ks, MO Ostroměř 2000 ks, MO Libáň 1000 ks.
Severočeský územní svaz: ÚN Nechranice udržela i v minulém roce své prvenství jako nejlepší revír na kapra v ČRS. Na přehradě bylo uloveno a ponecháno takřka 84 000 kg kapra o průměrné váze přesahující 2 kg/ks. Daleko za ní zůstaly i mnohem větší nádrže, jako je Lipno nebo Orlík. Kapr je u nás již stovky let z hlediska chovu a lovu dominantní rybou, množství jeho úlovků je dlouhodobě konstantní, nebo se mírně zlepšuje. Pokud se zaměříme i na další druhy na ÚN Nechranice, lze zmínit například více jak 80 sumců o průměrné váze přes 13 kg/ks a v neposlední řadě také stovky nádherných línů o průměrné váze téměř 1,5 kg/ks, což je běžně nevídané.
Data ohledně lína na MP revírech jsou obecně opravdu pozitivní. Dlouhodobě se jako velice dobrá ukazuje strategie územního svazu nevysazovat do revírů malé líny, ale ryby již v tržní velikosti. Mezi 10 nejlepšími revíry na lína v ČRS jich je tak hned 5 v Severočeském územním svazu, včetně prvního a druhého místa! Je třeba zdůraznit, že se jedná i o menší revíry, nejen velké nádrže.
Již několik let ÚS distribuuje nadstandardní množství štik, to jak v kusech, tak velikostní kategorii, zde bohužel výsledky zatím nejsou tak uspokojivé, jak si přejeme. Od tohoto roku bude dáván ještě vyšší důraz na candáta a nově také okouna, který je od letošního roku cíleně chován v 5 vybraných MO.
Velice dobře si vedou naše pstruhové revíry. Ohře pod ÚN Nechranice je vyhlášená nejen trofejními pstruhy duhovými, přesahujícími i 2 kg/ks, ale v řece pod přehradou byly uloveny i stovky pstruhů obecných o váze kolem kilogramu! Mezi 10 nejlepšími pstruhovými revíry co týče pstruhů obecných má Severočeský územní svaz 3 zástupce, včetně druhého místa. V případě pstruha duhového jsou mezi 10 nejlepšími revíry v ČRS hned tři zástupci našeho ÚS, a to na prvním, druhém a třetím místě dle váhy ponechaných ryb. Siven je distribuován především do kyselejších vod a mezi 10 nejlepšími revíry v ČRS ohledně této ryby jsou dva v našem ÚS. Potěšitelné je, že v Severočeském územním svazu se nachází i nejlepší P revír na lipana, ÚS ostatně do této ryby investuje značné finanční prostředky.
V posledních letech jsou revíry Severočeského územního svazu nadstandardně zarybňovány jak v kusovém množství, tak i ve vyšších hmotnostních a věkově starších kategoriích ryb, což přináší efekt v úspěšnosti lovu rybářů. Nadstandardní vysazování ryb je realizováno nejen u kapra, ale je velmi důležité, že tento trend je praktikován i u dravých ryb jako štika a candát nebo na pstruhových vodách u pstruhů, lipana a sivena.
Naší zásadní úlohou při zarybňování revírů je doplňování stavu hospodářsky významných druhů ryb. Ryby říční jsou spíše než na vysazování závislé na stavu prostředí, které vyžadují k rozmnožování, vyhledávání potravy a úkrytech. Z uvedených důvodů spíše než vysazování ryb nezřídka pochybné kvality je důležitější věnovat pozornost při péči o říční ryby ochraně jejich prostředí.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Luxusní křeslo pro rybáře za pár korun! Nosnost až 160 kilo!
Významnou pomocí je podpora Ministerstva zemědělství ve formě dotace na mimoprodukční funkce rybářských revírů, jako částečná kompenzace škod kormorány a vydrou, ze které lze ve významném finančním rozsahu zlepšovat stav zarybnění revírů, například pstruhem obecným, lipanem, candátem, štikou a línem.
Také v letošním roce bylo již od jara aktivně zarybňováno a vysazování ryb téměř nepřetržitě pokračuje a bude prováděno průběžně až do zimy.
Středočeský územní svaz: Do vodní plochy SÚS Dvorce bylo dnes vysazeno 465 kg kaprů o průměrné hmotnosti 2 kg na kus. Násadu z letních prubů dodalo Rybářství Chlumec nad Cidlinou.
Do vodní plochy SÚS Pískovna Písková Lhota bylo vysazeno celkem 800 kg kaprů a průměrné hmotnosti 2 kg na kus. Násadu z letních prubů dodalo Rybářství Chlumec nad Cidlinou.
Jihočeský územní svaz: Dne 17. 7. – Malše 5P – pstruh duhový 50 kg. Dne 14. 7. Lužnice 11 – kapr 1200 kg, Košínský potok – pstruh duhový 50 kg. A dne 13. 7. Brložský potok 1 – pstruh duhový 100 kg.
Dne 9. 7. – ÚN Hněvkovice kapr 1700 kg, Želivka 6 – kapr 1500 kg. Dne 8. 7. Nežárka 3 – kapr 300 kg.
Dne 2. 7. Chotovinský potok 1 – pstruh duhový 60 kg, Stropnice 4 – kapr 1500 kg a Vltava 29 – kapr 1500 kg.
Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko: Letošní poslední vysazování lipana čtvrtročka, pro MO Litovel a MO Zábřeh na Moravě dne 8. 7. 2020. Lipana podporujeme podle biotopu, ve kterém prosperuje a dokáže se prosadit, proto vysazujeme také do MP revírů. Celkem letos vysazeno 50.000 kusů lipana čtvrtročka nad zarybňovací plán.
Z důvodů uvolnění kapacity pro další odchov lososovitých ryb v rybochovném zařízení (RZ) místní organizace Domašov n/B bylo pro další odchov pstruha duhového převezeno do RZ místní organizace Frýdlant n/O celkem 20.000 ks čtvrtročka pstruha duhového. Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko zajišťoval přepravu.
Do pstruhových revírů jsme rozvezli a vysadili osmi našich místních organizací celkem 900 kg pstruha duhového v tržní velikosti z rybochovných zařízení v Bělé a Pstruží. Toto vysazování mělo podle plánu proběhnout již dříve, ale vše se zdrželo kvůli zvýšeným průtokům v řekách po vydatných deštích. Poděkování patří našemu novému rybářskému technikovi, Jakubu Vávrovi a všem dobrovolníkům, kteří se na tomto vysazování podíleli.
Nasazování čtvrtročka lipana do revírů MO Frýdek Místek – vysazeno 10.000 ks a MO Frýdlant n/O – vysazeno 5.000ks
NEPŘEHLÉDNĚTE: Luxusní křeslo pro rybáře za pár korun! Nosnost až 160 kilo!
Na konci června proběhla druhá etapa rozvozu rozkrmených úhořů pro 20 místních organizací našeho územního svazu, tentokrát ve Zlínském a Olomouckém kraji. Rozvezeno a vysazeno bylo celkem 31.000 kusů úhoře o celkové hmotnosti 128 kg.
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: Středočeský ÚS
A co jizni Morava Hodonínsko