Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko vydal podrobné informace o tom, jak v roce 2019 zarybňoval svazové vody. Za územní svaz mluvil rybářský technik Rostislav Trybuček. Ten se pro Zpravodaj výboru Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko rozhovořil o tom, kolik ryb putovalo jak do mimopstruhových, tak i pstruhových vod. Hodně zajímavé jsou i informace o nasazování úhořů do svazových vod na severu Moravy a ve Slezsku. Přinášíme kompletní informace o nasazování ryb v tomto územním svazu za rok 2019…
Ve Zpravodaji výboru Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko se píše:
O investovaných financí do rybích násad: Rozdělme naši zarybňovací povinnost na 3 kapitoly. První – ta největší – je zarybnění mimopstruhových revírů. Rozpočet našeho územního svazu, neboli plán, činí asi 21 770 000 korun. V letošním roce jsme vysadili násady v hodnotě 27 169 790 korun.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Luxusní krmení na kapry z Anglie za rozumnou cenu! Obrovská kvalita!
Druhou kapitolou je zarybnění pstruhových revírů. U nich je plánován v rozpočtu objem finančních prostředků 4 246 500 korun. I ten jsme výrazně překročili. Vysadili jsme násady v hodnotě 5 596 900 korun. Třetí položkou, na kterou každoročně územní svaz vyčleňuje asi 1 milión korun, je vysazování úhoře do našich revírů. Tuto položku se nám v letošním roce podařilo rovněž překročit o přibližně 300 000 korun.
Odbočím: Možná si vzpomenete na článek v Rybářství o zabaveném (pašovaném) úhořím monté. Tohoto kontrabandu jsme se ve spolupráci s Radou ČRS a zejména Ministerstvem životního prostředí „ujali“ a u našeho smluvního partnera nechali odkrmit do větší velikosti. Odkrmené úhoře jsme pak v souladu s managementem úhoře EU vysadili do bezbariérových toků – konkrétně Odry a Opavy. A to je těch zmíněných 300 000 korun.
Loni jsme získali dotaci v hodnotě 990 000 korun od SZIF ve formě odkrmeného úhoře. V souladu s předpisy EU byli tito úhoři vysazováni do bezbariérových toků našeho regionu. Shrneme-li tedy celkový objem finančních prostředků, které jsme proměnili do rybích násad, pak je to asi historicky nejvíce – a to 34 166 690 korun.
O plnění zarybňovacího plánu: Byl by téměř to zázrak, splnit zarybňovací plán beze zbytku. Nicméně lze konstatovat, že kromě parmy, jsme splnili všechny položky. Častým tématem lovících je dotaz na stěžejní a nejžádanější rybu – kapra. Na vysvětlenou: Kalkulovaná hmotnost vysazovaného kapra je 0,76 kg. A sami všichni víme, že takové kapry běžně nechytáme. Počítáme-li s průměrem 1,50 kg, pak tedy vysazujeme polovinu tzv. „hlav“. V rozpočtu je na kapra plánováno přibližně 18 miliónů korun.
Radost mám z toho, že jsme loni výrazně překročili plnění zarybňovací plán v dravých rybách. Ať už to byla štika, které byl loni velký nedostatek, tak i u candáta.
O nasazování reofilních druhů ryb: Reofilní druhy ryb se nám podařilo vysadit nad zarybňovací plán. Zejména u ostroretky stěhovavé. Vysadili jsme i značný objem jelce jesena. Na pstruhových vodách jsme výrazně překročili vysazení lipana v dvouleté násadě. Největším problémem nadále zůstává parma. Přibližně 5 000 kusů se nám podařilo sehnat od externího dodavatele. Z místních organizací pouze Valašské Meziříčí každoročně, díky skutečné obětavosti hospodáře a jeho kolektivu, rovněž pár tisíc jedinců parmy – loni okolo 4 000 kusů.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Luxusní krmení na kapry z Anglie za rozumnou cenu! Obrovská kvalita!
O získávání dotací na nasazování ryb: Již několik let běží dotační titul tzv. K2017. Pro rok 2019 nám bylo přiznáno na MP a P revíry celkem 2 816 425 korun. V prvním odstavci jste jistě zaznamenali dotaci SZIF na vysazování úhoře. Celkem to bylo asi 990 000 korun. Musím se zmínit, že zabavené úhoří monté v hodnotě asi 140 000 korun nám formou darovací smlouvy přenechalo MŽP. Mnoho finančních prostředků je ale poskytováno samotnými místními organizacemi, čehož si velmi ceníme. Část dotací poskytují někdy i obce a města.
Zdroj: Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: archiv InRybar.cz
To u nás nehrozí, u nás si to všichni rozeberou do kapes a do vod nedají skoro nic, hlavně že furt zdražují
Středočeský kraj abych byl přesný, člověk si sedne k vodě a za celí den většinou nevidí záběr
proč se kapř nevysazuje ve velikosti plůdku kolem 1cm jako jiné ryby?