Pořádně smutný pohled se naskytl rybářům z Olomoucka. V řece Moravě u obce Bolelouce uhynuly tisíce ryb. Masivní úhyn ryb rybáři spojují s přívalovými dešti. V úvahu připadá i únik látek z nedaleké čističky. Celý případ už řeší policie a také Česká inspekce životního prostředí. Už teď je ale jasné, že v tomto úseku Moravy přišli rybáři o značnou část rybí obsádky.
„Vypadá to na deficit kyslíku. Ryby se udusily. Nad obcí je čistička, mohlo něco uniknout při přívalovém dešti. Jsou to ale spekulace,“ řekl deníku hospodář olomouckých rybářů Václav Zelníček. Nejhorší na tom je, že v tomto úseku došlo k masivnímu úhynu již vloni v září. Tehdy v řece lekly především generační ryby.
Odhady tohoto úhynu mluví o čtyřech až pěti metrácích mrtvých ryb ve velikosti od 5 do 10 centimetrů. „Zejména menší ryby uhynuly proto, že o generační ryby jsme přišli už vloni v září, kdy došlo k fatálnímu úhynu přímo na hlavním toku. Generační ryby byly vytráveny, tak jsme vysadili drobnou rybu, aby dorostla a obnovila obsádka v řece Moravě,“ řekl hospodář tovačovských rybářů Roman Uherek. Teď přišla celá práce rybářů vniveč, můžou začít znovu.
Dopady úhynu jdou vidět na úseku o délce 3 až 4 kilometrů. I když aktuální případ úhynu ryb na řece Moravě vypadá špatně, mohlo být ještě hůře. „Úhyn nakonec nebude tak velký. Díky hasičům a naší manipulaci s jezy. Odtok špatné vody se zrychlil a výrazně to pomohlo,“ řekl Uherek.
„Po příjezdu hasiči začali spolupracovat s rybáři. Na hladině nebylo patrné žádné znečištění, přesto však na řece plavaly uhynulé ryby. Kvůli nízkým hodnotám kyslíku ve vodě hasiči snížili hladinu jezu, čímž zvýšili průtok vody. Současně s tím pomocí plovoucího čerpadla začali vodu v řece provzdušňovat,“ řekla Deníku mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.
Případem se zabývá policie i Česká inspekce životního prostředí.
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: archiv InRybar.cz