DomůNovinkyMinisterstvo chce zakázat nástražní rybičky! Na jaké druhy se nebude moci v budoucnu...

Ministerstvo chce zakázat nástražní rybičky! Na jaké druhy se nebude moci v budoucnu chytat?

- Reklama -

Český rybářský svaz na svém webu informoval o tom, že se jeho zástupci sešli se zástupci Rybářského sdružení a ministerstva životního prostředí. Ti řešili adaptaci evropského nařízení do národní legislativy. Tím nejhlavnějším bodem je, že ministerstvo chce v budoucnu zakázat používání invazivních nepůvodních druhů ryb jako nástražní rybičky – jde především o střevličku východní a hlavačkovce Glenova. Právě jejich používání jako nástražní rybičky na nezasažených revírech může výrazným způsobem poškodit „rovnováhu“ v nich a způsobit naprostou katastrofu. To, kdy by mohlo k omezení dojít, Český rybářský svaz neuvádí…

Na webu Rady ČRS se píše:

Český rybářský svaz jednal včera spolu se zástupcem Rybářského sdružení s Ministerstvem životního prostředí o adaptací Evropských nařízení č. 1143/2014 a č. 708/2007 do národní legislativy. Z jednání plyne jednoznačný záměr MŽP zakázat v budoucnosti používání invazních nepůvodních druhů ryb jako ryb nástražních a zákaz vracení ulovených nepůvodních druhů ryb zpět do rybářského revíru.

Invazní nepůvodní druhy ryb jsou definovány seznamem invazních druhů s významným dopadem na EU, který se zatím týká především střevličky východní a hlavačkovce Glenova.

Dále je z jednání patrná snaha o vytvoření národního seznamu invazních nepůvodních druhů a management populace karasa stříbřitého. Jeho početní stavy v naší přírodě by měly být sérií různých opatření postupně redukovány.

 

Proč je nutné toto opatření?

Velkým problémem u zmíněných invazivních druhů je to, že vytlačují původní druhy ryb. Na chvíli odbočíme: Například na Labi v posledních letech řádí hlaváč černoústý. Ten má i za několik málo let velmi negativní vliv na tamní populaci ryb. To ostatně potvrzují i závěry kontrolních odlovů pracovníků rybářské fakulty Jihočeské univerzity. Ti v minulosti zjistili, že hlaváč černoústý působí v Labi pořádnou paseku.

„Zvyšování populace hlaváčů se bohužel odráží v populacích ostatních druhů ryb, jako je parma obecná, vranka obecná nebo úhoř říční, jež silně poklesly. Některé oproti minulým létům prakticky zmizely,“ řekl tehdy pro iDNES.cz vedoucí laboratoře rybářské fakulty Jihočeské univerzity Bořek Drozd.

Negativně ovlivnit rybí společenstvo může i zmíněná střevlička východní, která je velmi odolná a opravdu rychle se množí. Navíc, problémem je, že rybáři tento rybí druh často používají jako nástražní rybičku, takže střevličky mohou zavléct i tam, kde zatím nejsou.

Boj s invazivními druhy ryb je proto namístě. A je velmi dobře, že se tím Český rybářský svaz zabývá! Je velmi důležité chránit naše vody a původní rybí populace v nich. Zákaz používání zmíněných rybiček by mohl výrazněji přispět k tomu, aby se zmíněné rybí druhy nedostaly do nezasažených vod. A zákaz pouštění zmíněných rybích druhů zpátky do revíru by mohl napomoci ke snížení jejich populací. Otázkou je, kdy podobná opatření vejdou v platnost…

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

1 komentář

  1. Dobrý den, jsem z Prahy a zde dělají opravdu velkou paseku kormoráni. Chodím chytat k pražským mostům a u nich se vyskytují ve velkém množství. Nejednou jsem viděl jak tento pták ulovil rybu vhrnul se střemhlav dolů do vody a delší dobu byl pod vodou. Potom měl krásný úlovek. Rybu, ale nejedl, posekal jí zobákem a nechal odplout po vodě. Když vidíte kolik těchto ptáků je, a toto dělají všichni, myslím, že je toto velký problém našich vod. Stav kormorána by se měl redukovat. Jestli to takto půjde dál bude ve Vltavě stále méně a méně ryb.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -