S velmi odvážným plánem přišlo Povodí Odry. Tento vodohospodářský podnik chce do roku 2030 propojit Žermanickou přehradu s tou Těrlickou. Propojení mezi těmito dvěma díly by mělo měřit více jak 4 kilometry. Proč chtějí vodohospodáři tyto dvě nádrže propojit? Tento plán vznikl zejména kvůli suchu a požadavkům na zásoby vody. Cena celé stavby? Okolo 700 milionů korun.
„V letech 2015 a 2016 postihlo povodí Odry největší sucho za mnoho let. Zásobování průmyslu vodou bylo na hranici možností nádrží zapojených do vodohospodářské soustavy,“ řekla iDNES.cz mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková. Jenže právě Těrlická přehrada není na vodohospodářskou soustavu napojena. Proto ji vodohospodáři chtějí propojit s Žermanickou přehradou, která je součástí zmíněné vodohospodářské soustavy.
„Obzvláště napjatá může být situace na beskydské větvi při zásobení průmyslovou vodou, která je zajišťovaná především prostřednictvím nádrží Žermanice a Olešná,“ řekla iDNES.cz Vlčková. Například z Žermanické přehrady je voda „dodávána“ do huti ArcelorMittal nebo do Biocelu Paskov. Navíc, přehrada je významná i pro ovlivňování průtoků v řekách Lučina a Ostravice.
Mnohem lépe je na tom ale právě Těrlická přehrada. Proč? „K horizontu roku 2025 lze ve spojení s útlumem hlubinné těžby černého uhlí očekávat postupný pokles množství odebírané vody z této nádrže,“ vysvětluje mluvčí Povodí Odry.
Jak by mělo k propojení přehrad dojít? Mezi dvěma vodními díly by měl být ražený podzemní přivaděč s tlakovou obezdívkou. Jeho délka by měla být více jak 4 kilometry. Problémem je převýšení – Žermanice leží výše než Těrlice. To by měla vyřešit čerpadla. Odhadovaná cena za tuto stavbu je 700 milionů korun.
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: Povodí Odry