Někteří rybáři se zhruba před měsícem radovali, že vedení Českého rybářského svazu konečně schválilo některé změny, které výrazně napomohou k šetrnějšímu lovu ryb. Asi nejvíce zásadním bodem byl zákaz tzv. srkaček, které patří zejména ze strany kaprařské veřejnosti k velmi kritizovaným rybářským disciplínám. Právě srkačky totiž kolikrát stojí za vážným poraněním kaprů. Zdá se ale, že první územní svaz začíná „couvat“. Na rybářském internetu se objevilo, že Západočeský ČRS srkačky zakazovat nebude…
A nutno podotknout, že vedení Západočeského ČRS má na tento krok plné „právo“, protože Rada ČRS k nově schváleným pravidlům dodala: Pokud některá z uvedených opatření konkrétní uživatel revíru nepřevezme do svých bližších podmínek výkonu rybářského práva (Rada ČRS nemá kompetenci direktivně vstupovat do výlučné pravomoci uživatele revíru), musí o tom být rybáři informováni.
Co je to vlastně skrkačka? Jaká je definice srkačky? Rybářská pravidla hovoří jasně: Za srkačku se považuje krmítko nebo jiná zátěž, ke kterému je přímo přivázán návazec s háčkem (případně návazce s háčky).
Kromě zákazu srkaček na revírech Západočeského územního svazu nebude platit nejmenší lovná míra okouna. A dále, Západočeský ČRS snížil lovnou míru lipana podhorního ze 40 centimetrů na 30 centimetrů.
Jak to bude v Západočeském ČRS?
Informace o (ne)změnách na revírech Západočeského ČRS přinesla stránka ifish.cz. Na jejím Facebooku se píše:
Přátelé rybáři, především ti ze Západních Čech. Po včerejším příspěvku s odkazem na změny v RŘ od 1. 1. 2019 proběhla diskuze s několika členy ze západních Čech. A protože nám to nedalo, nechali jsme si ověřit informace přímo na Západočeském územním svazu.
A skutečně narozdíl od plošných pravidel ČRS od 1.1. na revírech ZČÚS několik změn neplatí, viz přiložený screen emailu od pana Dimitrova.
Konkrétně jsou to tyto:
- Srkačka není zakázána
- Není povinnost mít při lovu podběrák
- Okoun říční nemá stanovenou nejmenší lovnou míru
- Oproti minulým letům se vrací nejmenší lovná míra u lipana podhorního na 30 cm (bývala 40 cm)
Naopak nově na revírech ZČÚS platí:
- Zavedena horní míra u kapra na 70cm (tzv. K70). Neboli každý ulovený kapr přes 70 cm musí být puštěn zpátky.
- Na MP revírech je zákázán lov na umělou mušku a muškaření v době hájení dravců tj. od 1. 1. do 15. 6.
Upozorňujeme, že toto se týká opravdu jen revírů Západočeských, pro ostatní ÚS platí od 1.1.2019 tyto změny: Od roku 2019 rybáři musí mít podběrák a mají zákaz chytat na srkačky!
Zdroj: Facebook ifish.cz
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: archiv InRybar.cz
Nechápu! proč by to na západě nemělo fungovat .Zákony a rady pro všechny stejne.
Ty asi toho nechápeš víc.Tak se tím netrap a hajdy do práce.
Tleskám Západočechům a doufám, že nebudou jediní. Mezi širokou veřejností převládá stejný názor na plánované změny.
Jsi určitě super rybář.Taky souhlasím.
Tak asi třeba to bude i tím, že předseda ČRS je že západu.Čech, nevím.. Ale co vím jsou jeho plány vývoje ČRS. Osobně toto považuji za krok ZPĚT!(i co se týče lipana, kterého máme ve znaku). Podotýkám, že nejsem příznivcem ‚chyt-pust'(v tomto ohledu nechávám rozhodnutí na lovci. Jsme na tom lépe než myslivci 😀. Ale vidina utržené ryby s krmitkem v hubě mě dost drtí! Používám také krmítko ale je na bočním průjezdu a chytám pouze na 1háček. Jsem trochu staromil,novým montážím se moc nevěnuji,ale s touto se žádná ryba trápit nebude. Sekačka je dle mého názoru,s prominutím, pro tupce, kteří by neměli u vody,co dělat! Spíš by mě zajímalo,kde se kdy vůbec vzala?! Asi nejspíš,jak je v Čechách zvykem,si na výrobě někdo udělal slušný byznys. Podotýkám pro trotly, kteří chtějí chytat,ale udici si uvázat neumějí, nepřemýšlí,jak rybu přelstít. Za celé sorry-nechtel jsem se nikoho až tak dotknout..
Ja osobne jsem na srkacku nikdy nechytal a ani nikdo z mych znamych a to rybarim 29 let . Kdyz jsem zacal v roce 1988 jako 12 lety chytat tak asi jen 2 roky jsem chytal na 2 navazce a pak hned presel jen na 1 . Pri 2 navazcich je riziko zamotani zdolavane ryby do vazky nebo i do podberaku je velke . Pokud je to tak ze utrzena ryba se srkacky tezko zbavuje tak je dobre ze je na vetsine uzemi zakazana .
Myslím že na srkačku chytá stejně malé procento rybářu tak jsem v klidu.
Jenom méně chytrý může napsat-Masaři se radují.
Zákaz srkaček mne nechává klidným. Když někdo chce chytat, tak ať u toho prutu sedí a potom nepotřebuje srkačku. Miluji tzv. rybáře, kteří nahodí rovnou 2 pruty, boilies , tripod a hlásiče s příposlechem ,, zapnou a sedí u pivča/ nebo u něčeho jiného/. Spíše mi vadí nejednotnost v předpisech. Tak jednou se řídím Radou, jindy místním svazem atd. Např. míra okouna.
Zajímavé že se nikdo nepozastavil nad úplným zákazem muškaření a lovu na mušku na MP revírech v době hájení dravců. Bylo to zneužíváno k cílenému lovu štiky candáta v době hájení a normální rybář jiné ryby chytá na položenou nebo plavanou. Míra okouna taky nebyla nikým opodstatněná( uvedeno kolik procent ulovených a zapsaných okounů bylo menších než 15cm, aby se oduvodnila potřeba je hájit mírou). Stejně tak nikdo nedoložil kolik srkaček se ročně na revírech používá, kolik se jich utrhne a v kolika počtech došlo k uvededenému uvzánutí chycené ryby s utrženou montáží. Zamotané podmírové štiky candáti na utržených montážích k lovu dravých ryb taky nikdo nepočítá a přitom všichni víme že na nástražní rybičku se nechytá šetrně (aby dravá ryba měla šanci dorůst a přežít aspon do lovné míry).
Srkačka je odvádění pozornosti od lovu na nástrahy pod háčkem(což naplnuje definici samosekové montáže) a je to skutečným důvodem ubytku trofejních ryb z revírů.
Rybu která se sama oběsí na montáži umí vytáhnout z vody skoro každý.