Kormoráni útočí! V minulých dnech se na řekách Ostravici a Dyji odehrály na tamních populacích ryb doslova masakry. V Ostravě kormoráni likvidují ryby na soutoku Ostravice s Lučinou. Na Dyji pak dochází k obrovským škodám na úseku mezi vodní nádrží Vranov a Znojmem. A rybáři si zoufají. Podle některých odhadů jdou škody na rybách do milionů korun.
„Když přišla první letošní vlna silných mrazů, slétly se k soutoku Ostravice s Lučinou stovky kormoránů a nastala jatka. Nepřeháním, když řeknu, že v té době tekla Ostravicí doslova krvavá voda. Kormoráni jsou velmi zdatní lovci. A když rybu neuloví, tak ji ostrým zobákem poraní,“ řekl pro Deník jednatel Českého rybářského svazu pro severní Moravu a Slezsko Přemysl Jaroň, který ještě dodal: „Kormoráni likvidovali hlavně jelce tlouště, parmy nebo plotice.“
To, že tento masakr ryb na Ostravici byl skutečně neobvyklý, naznačuje i to, že jej dokonce řešili pracovníci havarijní služby Povodí Odry. „V řece Ostravici se objevily zbytky zdevastovaných ryb asi ve dvoukilometrovém úseku pod lávkou v Komenského sadech v Ostravě a dále po proudu k soutoku s řekou Odrou. Jak bylo zjištěno, tyto ryby byly napadeny kormorány,“ řekla pro Deník mluvčí povodí Odry Šárka Vlčková.
Podobná situace bohužel panuje i na řece Dyji v úseku od Vranova až po Znojmo. „Kormoránů bylo asi pět set a revír zůstal úplně bez ryb. Podobně je tomu pokaždé, když jsou tak velké mrazy. Opět vysadíme nové ryby asi za 150 tisíc. Ale škody jsou nevyčíslitelné. Ryba, která zakládá novou generaci, totiž vyprodukuje miliony jiker. A takové už u nás vůbec nejsou,“ postěžoval si pro Deník Josef Hanák z rybářského svazu ve Vranově nad Dyjí.
Obrovské škody způsobují kormoráni i na Lednických rybnících. Zde se rozkládá rezervace, takže boj s kormorány je takřka nemožný. „Kormoráni už nejsou chránění, proto se ocitají pod větším tlakem. Stahují se tam, kde mají klid. Lednické rybníky jsou pro ně ideální,“ řekl pro Deník jednatel Rybníkářství Hodonín Oldřich Pecha, a zároveň dodal: „Kormoránů rok od roku přibývá a výsledek je patrný vždy při výlovu. Škody jdou do milionových částek.“
Na rybáře si stěžují ornitologové. Podle nich odstřely plaší spolu s kormorány i další druhy ptáků, které jsou ohrožené a vzácné. „Chybí břehové porosty, takže ptáci se nemají kam ukrýt,“ řekl pro Deník Gašpar Čmalík z České společnosti ornitologické.
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: archiv InRybar.cz
Tohle je jen úmyslné vyvolávání hysterie. Nejsem ornitolog, ryb mi je líto, ale kormoráni, vydry, kdysi medvědi a jiní predátoři tu byli dávno před námi a ryby nevyhubili, spíš bylo těch ryb víc, než dnes a nikdo nemusel ryby přes líhně množit a do vod vysazovat, takže byly zcela zadarmo. Přemýšlejte proč . Rybáři, kterých je víc, než kormoránů řvou, že jim ubyde z talíře a nemíní se s nikým dělit, jako by vše patřilo člověku, ale když jsou lidskou nedbalostí a ignorantstvím vytráveny celé řeky se vším, co v nich žije, to jest i přirozená rybí potrava, tak nikdo z rybářů nehlásá, aby ty parchanty, co to kolikrát vědomě zaviní, někdo postřílel, nebo alespoň přinejmenším za tu zkázu odsoudili a uvěznili. Byly roky, že jsem za odpracované brigádnické hodiny u ryb. svazu, plus zakoupený rybářský lístek a povolenku, za celou sezónu nedonesl domů ani jednu rybu a pro nedostatek času a velkou vzdálenost k vodě, ani nemohl na ryby jít, takže vynaložené peníze nebyly zůročeny. Přesto jsem si nestěžoval. Mnozí „rybáři“, by chtěli jen výnosně těžit a nosit domů denně ryby, které pak často i prodávají, což se opravdu děje, ale to je jejich věc. Svým příspěvkem pouze poukazuji na chamtivost a nenažranost. Když chci něco chovat nekrytě na volno, tak musím počítat se ztrátami, nebo tomu hlavně přizpůsobit hospodaření. Nejsem chytrák, ale ani mi nikdo nic nedá, když mi na zahradě něco moje ryby zlikviduje.
Ještě napíšu jednu zajímavost a to, že na dalekém Bajkalu, kdysi existovala obrovská kolonie kormoránů a přesto toto známé jezero oplývalo bohatstvím ryb. Později byli kormoráni sběrem jejich vajec vyhubeni a početnost ryb v jezeře značně klesla. Jakou to má vzájemnou souvislost nebudu vysvětlovat, ale pokud má být účinným způsobem snížen počet tohoto ptačího druhu, tak to je zamezit líhnutí nových populací podobným způsobem, jako to udělali hladovějící ……… na tom Bajkalu. Kormoráni mají svá společná hnízdiště a tady je jejich slabina. Víc k tomu nemusím dodávat.
Z věty“ kormoráni likvidovali hlavně tlouště, parmy, plotice“ usuzuju že kormorán chytá a žere jen ryby , které rybáři neberou a nezapisují a tedy nevznikla rybářskému sdružení žádná škoda na vysazených rybách.
Vysazuje se hlavně kapr a to i do řek, a kaprů kormoráni moc nesežerou, naopak jim bílá ryba užírá potravu.
Jestli nechcete aby kormoráni lítaly na řeky tak se obětujte a nějaký ten metrák bílé ryby z řeky odchytejte a odneste, aby přes zimu neměli kormoši tak prostřený stůl.
Špatný hospodář co zaseje, ale pole už na podzim nesklidí. Říční ryby se zatím naštestí třou samy, takže sou „zadarmo“. Motivační poplatky myslivcům za odstřel kormoránů se nikomu platit taky nechce. Řešení je buď vystřílet kormorány, nebo redukovat jejich potravu (lovem). Když ty ryby nevychytali rybáři tak je dobrovolně ponechali pro kormorány.