Už od loňského podzimu se snaží vsetínští kriminalisté zjistit, kdo vypustil toxické látky do řeky Bečvy, ve které uhynulo skoro 40 tun ryb za desítky miliónů korun. Vyšetřování stále probíhá, policie v poslední době nesdělila nějaké nové poznatky z vyšetřování. To ale neznamená, že by policie nepracovala. Vsetínští kriminalisté například vyslýchali některé ze zaměstnanců chemičky DEZA, a prohledávali jejich telefony. Proč? Podle Deníku Referendum chce policie zjistit, kdo poskytl novinářům informace o provozní události v chemičce jen krátce před úhynem ryb v Bečvě. K tomu se například vyjádřil i policejní prezident, který řekl, že vše probíhá v souladu s trestním řádem…
„Příslušníci vsetínské kriminální policie v minulém týdnu vyslýchali několik zaměstnanců Dezy. Prohledávali dokonce jejich mobilní telefony — nikoliv však s cílem postoupit s vyšetřováním zářijové ekologické katastrofy na řece Bečvě, ale s cílem vypátrat informátory, kteří poskytli fotografie a další poznatky o havárii na kaustifikační jednotce reportérům Deníku Referendum. Havárie se udála jen několik hodin před otravou řeky Bečvy,“ uvedl Deník Referendum, který v minulosti upozornil na to, že těsně před úhynem ryb v Bečvě se v chemičce DEZA stala provozní událost.
Zjištění Deníku Referendum: Přečtěte si o práci vyšetřovatelů, kdy prohlíželi mobily v DEZE
Na informace Deníku Referendum následně reagoval policejní prezident Jan Švejdar: „Přímo za drzost z Vaší strany považuji fakt, že veřejnosti podsouváte Váš laický názor, kdy zpochybňujete zákonnost postupu kriminalistů při provádění úkonů. Pokud jde o nahlížení do mobilního telefonu, pane Patočko (šéfredaktor Deníku Referendum, pozn. redakce), policisté postupovali podle § 78 trestního řádu, který ukládá každému povinnost předložit nebo vydat věc policejnímu orgánu, pokud je k tomu vyzván. Souhlas státního zástupce k tomu úkonu není vyžadován. Pokud osoba této výzvě nevyhoví, pak může být věc odňata a k tomu je teprve potřeba souhlas státního zástupce.“
„Nemáte a nemůžete mít žádné informace o tom, s jakými informacemi či vyšetřovacími verzemi policie pracuje. Jsou to pouze Vaše domněnky a nepodložené spekulace. Skutečnost, že mne veřejně vyzýváte, abych Vaše domněnky a spekulace objasňoval, nic nemění na věci, že přípravná fáze trestního řízení je neveřejná, což je pro policejního prezidenta i všechny příslušníky policejního sboru, závazné,“ dodal policejní prezident Švejdar.
Vyjádření policejního prezidenta: Kompletní vyjádření policejního prezidenta k Bečvě
Z chemičky DEZA unikla toxická látka: „Nebyla to havárie!“ tvrdí mluvčí Agrofertu
„Ráno, před otravou řeky Bečvy, 20. září 2020, se v areálu chemičky DEZA stala závažná havárie, při které uniklo zhruba 10 kubíků toxické směsi do dešťové kanalizace. Tento únik mohl být příčinou havárie rozsahu, jaký byl na řece Bečvě,“ řekl pořadu 168 hodin šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka. Deník Referendum na havárii v chemičce DEZA upozornil jako první…
Holding Agrofert se k havárii přiznal. Je ale nestandardní, že až po tom, co se provalila – tedy až dva a půl měsíce od otravy. „Můžeme potvrdit, že dne 20. září došlo v DEZE k provozní události, která ovšem neměla charakter havárie a ze své podstaty nemohla být příčinou otravy ryb v Bečvě,“ uvedl pro pořad 168 hodin mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.
Úhyn na Bečvě v číslech: Zničeno 38 kilometrů řeky. Uhynulo 39,24 tun ryb (převážně parmy a ostroretky). Škody jsou v desítkách miliónů korun. Dobrovolníci při úklidu mrtvých ryb odpracovali celkem 1 177 hodin. Rybáři při odvážení mrtvých ryb najezdili 3 300 kilometrů.
Více času: Stále se čeká na posudek znalce
Policie měla v prosinci 2020 veřejnosti sdělit důležité podrobnosti o havárii na Bečvě, která zmasakrovala skoro 40 tun ryb za desítky miliónů korun. Jenže výsledkem je, že znalec, který zpracovává klíčový posudek, požádal o prodloužení lhůty. O kolika dnech hovoříme? Podle policistů to není možné říci. Viník obrovské havárie na Bečvě tak už od 20. září uniká bez trestu.
„V rámci prověřování kriminalisté prováděli několik dalších úkonů trestního řízení, které jsou důležité pro dokazování, například vyšetřovací pokusy na řece nebo zajištění dalších vzorků, a je nutné i tyto podrobit znaleckému zkoumání,“ řekla mluvčí policistů Lenka Javorková.
Z vyjádření policejní mluvčí je tak jasné, že důležité informace vedoucí k vyšetření obrovské ekologické havárie jsou stále pro veřejnost neznámé. Jen připomínáme, že k ekologické katastrofě došlo už 20. září 2020. Od té doby pachatel gigantického úhynu ryb, který byl skoro 40 tun, je stále neznámý.
„V tuto chvíli nelze odhadovat, kolik času bude vyžadovat znalec na zpracování výše uvedených materiálů. Zákon lhůtu na zpracování znaleckého posudku nestanoví, znalec ji obvykle stanoví sám podle rozsahu zpracovaných údajů,“ upřesňuje mluvčí policistů Lenka Javorková. Veřejnost si tak na další informace musí ještě počkat.
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: archiv InRybar.cz
Spíš než vyšetřování mi to připomíná snahu o mlžení a potrestání nevinných.
Pravda lžou
Uz me to nebavi ani cist. Pokud se vysetrovani ubira smerem hledanim informatora, tak jak to asi mohou vysetrit. Ctu o tom vetsinu clanku a jsem presvedcen, ze nekdo s velice dlouhymi prsty tomu sefuje