K velice zajímavému zjištění dospěli středočeští rybáři, kteří získali výjimku na odstřel kormoránů. Rybáři některé ulovené ptáky rozpitvali a snažili se zjistit, co vlastně tito predátoři v tamních vodách nejvíce loví. Ten, kdo by čekal, že rybožraví ptáci budou nejčastěji lovit bílou rybu, tak by se pořádně pletl. Rybáři totiž v útrobách ptáků nejčastěji našli mrtvé okouny! A to hned v 90 % případů!
Středočeští rybáři dostali výjimku pro odstřel a plašení kormoránů na revíru Kamýk (411 053). Právě tento revír v současnosti trápí více jak 300 rybožravých ptáků. A to není málo. Pokud si vzpomenete na rozhovor s ornitologem Kamilem Čihákem, který vyšel na InRybar.cz, pak se vám jistě vybaví velice důležitá informace – kormorán velký denně spotřebuje 500 až 600 gramů ryb! Pokud tedy dobře počítáme, tak jenom na revíru Kamýk kormoráni spořádají 180 kilogramů ryb denně!
TOTÁLNÍ VÝPRODEJ! RYBÁŘSKÉ BRAŠNY ZA 99 KORUN!
Problémem je, že kormoráni možná mají zálusk na jeden původní rybí druh – okouna říčního. Při pitvách odstřelených ptáků středočeští rybáři zjistili, že okoun tvořil hned 90 % kormoráního jídelníčku. Zbylých 10 % se pak skládalo z kaprů a pstruhů.
Tato čísla jsou opravdu velice děsivá. A ještě děsivější jsou v tom případě, když si uvědomíme, že středočeští rybáři zjistili to, že hlavní potravou kormoránů je PRÁVĚ okoun říční. Tedy původní rybí druh, jehož populace v našich vodách v posledních letech nepříjemně klesá!
Fakta hovoří jasně. V roce 1990 rybáři z celého ČRS ulovili přes 135 tisíc okounů, kdežto loni rybáři neulovili ani 38 tisíc těchto nádherných ryb. Vypadá to, že kormorán tak může být velkým problémem pro další původní rybí druh v Čechách!
Kormoráni: Šiřitelé parazitů po české krajině!
Šokujícím zjištěním zmíněných pitev kormoránů bylo i to, že ptáci ve svých útrobách nosili nebezpečné parazity. Každý kormorán obsahoval minimálně 100 parazitů, nejčastěji pak tasemnice nebo řemenatky. Vnitřnosti ptáků se těmito parazity, anebo vývojovými stádii parazitů, jen hemžily. A právě tento fakt by měl být velkým upozorněním! Kormorán totiž může tyto parazity přenášet i do nezasažených oblastí!
TOTÁLNÍ VÝPRODEJ! RYBÁŘSKÉ BRAŠNY ZA 99 KORUN!
Zjištění středočeských rybářů jsou velice důležitá a přínosná. Věřme tak, že právě tato fakta pomohou k tomu, aby se kormoránovi přikládala větší pozornost. Je totiž zapotřebí, aby tento rybožravý pták přestal terorizovat naši krajinu.
Redakce InRybar.cz