Hlaváč černoústý. Právě tento rybí druh dělá pořádné vrásky rybářům, kteří se starají o řeku Labe. Tento invazivní rybí druh, který se do české řeky dostal z Černého moře, svým agresivním „stylem života“ vytlačuje původní druhy ryb. Kontrolní odlovy ukazují, že hlaváčům se v Labi moc dobře daří, a velmi rychle se množí. Rybáři bijí na poplach!
Květen 2017. Pracovníci z Fakulty rybářství Jihočeské univerzity provádí pod zdymadly v Ústí nad Labem kontrolní odlov. A výsledky nejsou vůbec dobré! Pracovníci fakulty odlovili 944 hlaváčů. „Všechny nás to ohromné množství překvapilo. Loni se při podobném měření vylovilo přibližně 300 kusů,“ řekl iDNES.cz Josef Černý ž ČRS.
Co je na tom nejhorší? Při tomto kontrolním odlovu se ve stejném úseku Labe vytáhly pouze desítky kusů původních druhů ryb, a to ještě v tom lepším případě. Například vranek se vytáhly pouze 3 kusy. Tak obrovskou „přesilu“ hlaváči mají. Navíc, těmto invazivním rybičkám se v Labi velice dobře daří, a proto se tak bleskurychle množí. Zdá se tedy, že Labe čekají těžké časy.
„Zvyšování populace hlaváčů se bohužel odráží v populacích ostatních druhů ryb, jako je parma obecná, vranka obecná nebo úhoř říční, jež silně poklesly. Některé oproti minulým létům prakticky zmizely,“ řekl iDNES.cz vedoucí laboratoře rybářské fakulty Bořek Drozd.
První doložený „nález“ hlaváče černoústého v Labi se datuje na rok 2015. A za pouhé 2 roky se tato rybička v řece usídlila a začala se velice rychle množit. S největší pravděpodobností se tento rybí druh do Labe dostal kvůli lodní dopravě – jikry byly na trupech lodí, které je „zavezly“ z Černého moře do Německa, a poté až do Čech.
Situace je vážná! Nikdo neví, co se může stát. „Doufáme, že si s hlaváčem příroda poradí stejně jako se sumečkem americkým, který také okupoval několik desítek let řeku. O povodních v roce 2002 ale vymizel,“ řekl Josef Černý.
ČTĚTE TAKÉ: Labe v ohrožení! Řeku trápí agresivní rybí druh!
Samotní rybáři mohou pomoci zabránit invazi této nebezpečné rybičky. Je důležité, aby rybáři hlaváče černoústého po ulovení nevraceli zpátky do řeky!
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: Wikimedia Commons