Ministerstvo průmyslu a obchodu se čím dál hlasitěji baví o sanaci obrovského dolu ČSA, který leží na severu Čech na úpatí Krušných hor. Stát tady chce vybudovat celou soustavu navzájem propojených jezer, která by měla významný energetický a vodohospodářský význam. Tento projekt je „běh na dlouhou“ trať, přesto už letošní rok bude zásadní. V letošním roce totiž padne rozhodnutí o tom, jak se bude hnědouhelný důl ČSA sanovat…
O chystané soustavě jezer redakce InRybar.cz psala už v loňském roce. Letos ale ministerstvo průmyslu a obchodu znovu informovalo veřejnost, že se vznikem tohoto obrovského vodního díla počítá, a to i proto, že tento projekt by byl energeticky i vodohospodářsky významným dílem. Například už v loňském roce se mluvilo o tom, že tato vodní soustava by měla stejný výkon jako dva jaderné reaktory…
„Letos nás čeká stěžejní rozhodnutí, jakým způsobem se vypořádáme se sanací dolu ČSA,“ nechal se slyšet ministr průmyslu a obchodu, a také ministr dopravy Karel Havlíček. Konkrétně z hnědouhelného dolu ČSA se má po roce 2026 stát největší jezero v České republice, které by objemem vody bylo srovnatelné s Orlickou přehradou (300 miliónů metrů krychlových vody).
Zase: Při pohledu do loňských materiálů se člověk dočte o tom, že nové jezero ČSA by bylo 700 hektarů rozlehlé a místy až 130 metrů hluboké. Tento důl leží mezi Chomutovem, Litvínovem a Mostem. To, zdali ke stavbě soustavy ale dojde, rozhodne červnová studie, která by měla být hotová koncem měsíce. Právě tato studie jasně ukáže, jestli sanace umožní propojení s dalšími jezery.
Jak by to mělo vypadat? Spojení jednotlivých jezer má zajistit řeka Bílina. „To je jediná rozumná cesta, aby to nevysychalo,“ vysvětluje ministr Havlíček. Kromě zcela zásadní funkce doplňování vody do jezer by ale tento „kanál“ umožnil například i lodní dopravu – zejména pak provoz rekreačních lodí.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Luxusní křeslo pro rybáře za pár korun! Nosnost 160 kilo!
Těch zajímavých vlastností by ale toto vodní dílo nabídlo mnohem více. Například by vodní dílo pomohlo při boji se suchem, pomohlo by přečerpávacím a solárním elektrárnám, anebo by vodní plocha mohla být velmi oblíbeným rekreačním místem. Vodní dílo by pak mělo i významným vliv na řeku Ohři, která by byla odtud napájena.
Celkově by měla řeka propojit 6 jezer (dvě už existují – Most a Milada). Další jezera pak chce stát vytvořit z lomů Bílina, Vršany, Tušimice a ČSA. „Je to projekt srovnatelný s Dukovany,“ uzavírá ministr Havlíček.
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: archiv InRybar.cz