Ten, kdo si myslel, že vodní kanál Dunaj Odra Labe bude jen „papírovým“ snem prezidenta Zemana, který je zastáncem této stavby, tak ten se šeredně spletl. Média nedávno informovala o tom, že česká vláda vyčlenila 15 miliard korun na stavbu prvního úseku kanálu z Polska do Ostravy. A rybářská veřejnost bije na poplach! Český rybářský svaz například uvedl celou řadu argumentů, které jednoznačně odsuzují stavbu ohromného vodního díla. Jde především o to, že podobná stavba by mohla výrazně napomoci k šíření smrtelných nemocí ryb, anebo by přímo vyhubila určitě druhy ryb v řekách…
„Rybářskou veřejnost znepokojila zpráva o tom, že Vláda v průběhu října tohoto roku schválila realizaci prvního úseku kanálu Dunaj – Odra – Labe. Tato první fáze, propojující Odru s Dunajem, by podle Českého rybářského svazu přinesla obrovskou ekologickou zátěž a ohrožení nejen regionu, ale bezmála celého ekosystému vodních toků v ČR,“ uvádí Český rybářský svaz.
Česká vláda počítá s tím, že stavba prvního úseku z Polska do Ostravy začne v roce 2030. Při této etapě se zrekonstruuje 7 silničních mostů, 1 železniční most. A vybuduje se přístav v Ostravě Svinově. Jak už jsme výše nakousli, stavba této etapy vyjde Českou republiku na 15 miliard korun. Celková částka za stavu vodního díla Dunaj – Odra – Labe bude více jak 580 miliard korun.
Kromě silných pochybností ohledně návratnosti celého megalomanského projektu, některé instituce důrazně varují před ekologickými dopady. Mezi nimi je i Český rybářský svaz, který důrazně varuje před nevratným poškozením českých řek. Podle zástupců rybářů by tato vodní stavba mohla zlikvidovat původní druhy ryb, které žijí v našich řekách.
Co by vodní dílo Dunaj – Odra – Labe způsobilo?
Těch negativních dopadů vodního díla na naše řeky je celá řada. Zaprvé: Kvůli vodnímu dílu by se například snížila proudnost našich řek, což by vedlo k vyhynutí některých původních druhů ryb, které jsou na říčním proudu závislé, třeba kvůli rozmnožování. Druhým obrovským problémem by byla regulace zasažených úseků řek, která by totálně zlikvidovala ta místa, na kterých se ryby třou.
Dalším gigantickým problémem by bylo to, že vodní dílo by v některých úsecích znemožnilo migraci ryb, a to jak po proudu, tak proti proudu. Zase: Tohle by mohlo vést až k vyhubení některých druhů ryb, protože některé druhy při tření migrují z bodu A do bodu B, což by obrovská vodní stavba leckde znemožňovala.
Celá věc ohledně megalomanského vodního díla budí obrovské obavy při propojení všech tří toků (Dunaj, Odra, Labe). V tomto momentě by hrozilo bleskové šíření rybích nemocí, které mnohdy stojí za masivními úhyny ryb (např. koi herpes viróza). Dalším velmi vážným rizikem je i šíření parazitů, anebo invazivních druhů ryb.
„Český rybářský svaz nesouhlasí se záměrem realizace projektu D-O-L, ani v rámci jeho první fáze; předloženou Studii proveditelnosti nepovažujeme za dostatečný podklad, který by věrohodně rozptýlil obavy z obrovských ekologických rizik, které propojení jednotlivých povodí jednoznačně představují,“ vysvětluje Český rybářský svaz.
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: archiv InRybar.cz
Neviděl jsem plany , ale za mne ok Odra 2 už je stejně vydlážděná, Odra 3 se to hladinou dotkne minimálně. Jez zbrzdí trochu odtok vody z krajiny plus aspoň bude z ČR splavnost až do moře nebo do Německa po druhé řece. Bo kousek za hranicemi v PL. Už je defakto Odra splavná. Nevidím v tom problém max zelení co životy lidem co celý život dřou a fakt na počítačích neumí.
Ale mluvím pouze o Odře, spojovat řeky už nema v teto době smysl co nestihli kom… Před 30 lety už není reálné.staci chudáci lidi v Přerově.