Už je to zase tady! Evropská unie – respektive její speciální agentura ECHA – doporučuje regulovat používání rybářských olůvek. Na webu českého ministerstva průmyslu a obchodu se objevil text, který informuje o tom, že agentura ECHA doporučuje „zavedení dalších nezbytných opatření pro regulaci používání olova v rybářském olůvku“. Už v minulosti se objevily zprávy, že bruselští úředníci chtějí zpřísnit používání olova v rybářských zátěžích. A nyní to oficiálně doporučuje i zmíněná agentura. Je to začátek konce olova v rybářských zátěžích? Důvodem má být to, že rybáři po sobě ve vodách zanechají až 6000 tun olova…
Na webu Ministerstva obchodu a průmyslu se píše:
Agentura ECHA zveřejnila zprávu o přezkumu informací týkajících se používání olova ve střelných zbraních a munici mimo mokřady a také v rybářském olůvku. Ze zprávy vyplývá, že výše uvedené způsoby používání olova představují riziko pro životní prostředí a zdraví lidí.
Zpráva uvádí, že v důsledku lovu je v současné době v mokřadech v zemích EU ročně rozptýleno 5 000 tun olova. Z ostatních střeleckých aktivit, provozovaných mimo mokřady, se do životního prostředí ročně uvolní v zemích EU 14 000 tun olova, sportovní střelbou se do prostředí ročně dostává až 20 000 tun olova. Odhaduje se, že dalších 6 000 tun se ročně dostane do životního prostředí z rybářského vybavení.
Regulace by měla snížit úmrtnost ptactva v důsledku spolknutí broků a úmrtnost dravců, kteří požijí maso zvířat zasažených olověnými broky. Snížila by zdravotní rizika osob, které pravidelně konzumují zvěřinu zabitou olověným střelivem.
ECHA zjistila, že za olověné střelivo je k dispozici odpovídající náhrada z oceli, kterou lze použít ve většině loveckých zbraní a není výrazně dražší. Náklady na změnu střeliva by byly pro jednotlivé lovce nízké.
Zpráva je odpovědí agentury ECHA na žádost Evropské komise o shromažďování informací o potenciálních rizicích použití olova pro lov v terénu mimo mokřady, terčovou střelbu mimo mokřady a pro plavidla a vybavení pro rybolov.
Redakce InRybar.cz