Velice důležitá schůzka se konala na půdě Poslanecké sněmovny České republiky. Právě zde se rybářští funkcionáři sešli s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou, ale také s ministrem životního prostředí a se zástupci ministerstva zemědělství. Cílem jednání bylo najít řešení ohledně regulace rybožravých predátorů. A zástupci Českého rybářského svazu si nevedli vůbec špatně…
Premiér Bohuslav Sobotka, ministr životního prostředí Richard Brabec, anebo náměstci ministra zemědělství Pavel Veselý a Patrik Mlynář. Například s těmito politiky zástupci Českého rybářského svazu jednali. Rybářští funkcionáři s politiky nejvíce řešili možnost regulace některých rybožravých predátorů, kteří likvidují rybí populace v českých revírech. A z dostupných informací se zdá, že politici chtějí v tomto ohledu rybářům pomoci.
Jednání si pochvaluje i předseda středočeského ČRS Dušan Hýbner, který na něm byl také přítomen: „Schůzka byla přínosná, řešily se problémy, které nás pálí a byl znát zájem ze strany státních orgánů je řešit. Zda k tomu skutečně dojde, ukážou následující měsíce. Každopádně je na místě za zájem a takováto setkání poděkovat,“ řekl předseda.
Samotného Dušana Hýbnera jsme se zeptali na několik věcí ohledně proběhnuté schůzky na půdě Poslanecké sněmovny.
Pane Hýbnere, ta první otázka bude znít divně. Jak jste se jako zástupci ČRS vlastně „dostali“ do Poslanecké sněmovny? Pozvali vás sami politici, anebo je to výsledek snahy ze strany rybářů?
Budu mluvit za sebe. My, jako Středočeši, máme dlouhodobé, velmi korektní a intenzivní vztahy s poradním sborem premiéra, ale třeba i s ministerstvem zemědělství. V podstatě jsme navázali na to, co tu vytvořil prof. Semeniuk.
Víme, že bez státních orgánů se v řešení našich problémů neposuneme dál, a tak s nimi komunikujeme velmi aktivně. Svědčí třeba o tom i moje a jednatelova účast na setkáních s premiérem Sobotkou, ať vánoční či pracovní setkání s ministrem zemědělství panem Jurečkou, anebo účast MZe na našich projektech apod.
I proto jsem dostal na tuto schůzku pozvání a přijal ji. Z naší strany, jako Středočechů, je to výsledek naší práce. Tak to prostě je, ať se to někomu líbí nebo ne.
Podle dostupných informací jste mimo jiné řešili i zjednodušení vydávání povolení k odstřelu kormoránů. Jak se na toto téma politici „tvářili“? Je nějaké ochota v tomto směru rybářům pomoci?
Tvářili se, že naše problémy chápou a zdá se, že je chtějí pomoci řešit. Pan premiér Sobotka přímo na jednání apeloval na ministra životního prostředí, aby udělování povolenek k odstřelu kormorána zjednodušil, v podstatě mu to dal za úkol. Tak uvidíme, co přinesou další týdny.
Na jednání jste řešili i vydry. Můžete přiblížit, o čem jste se v tomto směru bavili?
Tady nepanovala mezi osazenstvem shoda. Ministerstvo životního prostředí a ochranáři tvrdili, že vydra není tak rozmnožená, my a produkční rybáři jsme měli opačný názor. Bylo dohodnuto tedy, že se nejprve provede monitoring a sčítání vydry, a poté se bude hledat řešení.
Věříte ve změnu? Věříte, že rybáři skutečně dostanou „volné ruce“ k efektivnější ochraně svých vod? A kdy můžeme čekat první výsledky?
Já tomu věřím. Ta ochota tam je. Ale víte, jak to bývá. My rybáři nesmíme usnout v půlce cesty, ale neustále s politiky a státními orgány musíme komunikovat, vytvářet tlak, aby se věci posunovaly kupředu. Teď by bylo velmi naivní si dát spokojeně ruce do klína a čekat, že se to samo nějak vyřeší. Samo se nikdy nic neudělá.
A první výsledky? Upřímně netuším. Byl bych velmi rád, kdybych zde mohl uvést nějaké datum, ale to by bylo ode mě nezodpovědné.
Redakce InRybar.cz
kormorán se nejlépe střílí brokovnicí pumpou nebo automatickou ( stihnete postřílet z hejna dost jedinců než odletí), nebo je střílet večer na nocovištích malorážkou nebo výkonnější vzduchovkou (stará flobertka s plným výkonem nedělá moc hluk a postřelený kormoš chcípne později).
Vydru nejlépe likvidovat tenaty ve vodě, v zimním období nechat u přítoku pod ledem síť a máte od vyder svatej pokoj (ale dělejte to jenom na svém pozemku- zahradě rybníček s okrasnými rybkami za plotem kam vám vydra bude chodit). Utopenou vydru hodit do potoka, aby umřela z přirozených příčin. Kožich si z ní udělat nesmíte, je to přece jenom vysoce ohrožený druh.