Ze zákazu olověných zátěží si rybáři dělali ještě před lety legraci. Jenže teď je dohnala tvrdá realita! Už v pátek 15. ledna 2021 rybáři zjistí podobu návrhu Evropské komise, jak bude případný zákaz olova vypadat. A je třeba být ostražitý, protože v listopadu v roce 2020 byl schválen zákaz používání olověných broků v blízkosti mokřadů. Zdá se ale, že Evropská komise chce zajít ještě dál. A například podle známého zastánce rybářů a myslivců Bohumila Straky Evropská komise uvažuje o celoplošném zákazu olova, což by se týkalo právě i rybářský zátěží. Teď je ale třeba čekat, protože onen návrh bude představen onoho 15. ledna…
O co vlastně v onen den D půjde? „Toho 15. ledna 2021 Evropská komise představí návrh plošného zákazu, o který se zase budeme tahat celý rok, tak jako u mokřadů. Hlasovat budou napřed odborné komise Agentury evropské komise pro chemické látky RAC a SEAC. Evropská komise jako taková bude „diskutovat s členskými státy“, a hlasovat se bude až v roce 2022,“ vysvětluje pro magazín InRybar.cz Bohumil Straka, který bojuje za zájmy rybářů a myslivců. A právě Bohumil Straka upozorňuje, že možná omezení nebudou platit ze dne na den.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Nadupané navijáky na kapry SHIMANO a OKUMA za super nízké ceny!
Návrh na plošné omezení olova tedy nebude platit okamžitě po zveřejnění, ovšem Bohumil Straka upozorňuje, že čas je v tomhle případě neúprosný: „Zdá se to daleko, ale věřte, že to uplyne jako voda. A navíc! Z legislativní praxe víme, že to, co je navrženo, tak s kosmetickými úpravami Evropská komise také i schválí. Takže to znamená, co bude za 10 dnů navrženo, tak se pravděpodobně přes veškerou naši snahu asi v hlavních rysech protlačí.“
O plošném zákazu olova se mělo hovořit už v loňském roce, ale celý proces zbrzdila námitka. „Původní termín návrhu „plošného zákazu“ měla Komise v původním harmonogramu naplánována na 6. října 2020, ale kvůli průtahům – tedy námitce, která se pro ně nečekaně objevila v Evropském parlamentu, takže Komise to účelově posunula na 15. ledna 2021 (v praxi je Evropský parlament jen pasivním orgánem a námitky proti regulacím Evropské komise jsou v praxi samy o sobě dost vzácné)“, říká Bohumil Straka.
Co to TOP 09 provedla? Zákaz olověných broků platí i díky českým politikům
V listopadu roku 2020 rybářský magazín InRybar.cz informoval o zákazu olověných broků v blízkosti mokřadů. „Každým dnem to vyjde v úředním věstníku EU, a tím pádem to bude přímo závazné a účinné ve všech 27 státech EU (národní parlamenty už nic neschvalují a nemají zde žádnou pravomoc),“ vysvětluje Bohumil Straka.
„Takže první ze dvou bitev války o olovo je definitivně prohraná, a teď už Evropská komise jede na úplný plošný zákaz olova. Komise v zásadě u nepopulárních zákazů postupuje salámovou metodou. Tu první bitvu jsme nedali lacino, a Evropská komise vůbec nečekala, že se o zákaz na mokřadech bude přetahovat rok, a že se to schválí až na počtvrté, a to za použití nejrůznějších triků hraničící s protiprávním jednáním,“ říká odhodlaně Bohumil Straka.
Lidskoprávní organizace LIGA LIBE, ve které je Bohumil Straka viceprezident, se podívala na to, jak hlasovali čeští zástupci proti aktuálnímu zákazu olověných broků v blízkosti mokřadů. Podle informací, které spolek zveřejnil, vyplývá, že z 21 českých europoslanců hlasovalo 16 politiků proti zákazu olova. Jenže!
Dva čeští europoslanci Jiří Pospíšil a Luděk Niedermayer (oba TOP 09) zákaz olova podpořili! Spolek LIGA LIBE dále upozorňuje na to, že 3 čeští europoslanci se zdrželi hlasování (Marcel Kolaja, Markéta Gregorová a Mikuláš Peksa, všichni Piráti), což je ale podle spolku ve výsledku to samé, jakoby hlasovali pro zákaz olova…
A co důvěra? Podivné okolnosti okolo schválení zákazu olova v blízkosti mokřadů!
Do tohoto schválení zákazu olova v blízkosti mokřadů se vložil dokonce i Evropský ombudsman, který Evropskou komisi za postup zkritizoval. „Evropský ombudsman vydal stanovisko, že Evropská komise ve věci procesu zákazu olova pochybila, a že se chovala „nevhodně“! Zákaz olova „na mokřadech“, tedy vlastně všude v deštivém období, už byl sice schválen, ale hřát naše vědomí může aspoň to, že dle zasvěcených znalců EU se stává jen velmi zřídka, že by Evropský ombudsman kritizoval Evropskou komisi,“ uvedla lidskoprávní organizace LIGA LIBE na sociálních sítích.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Nadupané navijáky na kapry SHIMANO a OKUMA za super nízké ceny!
„Veřejný ochránce práv se domnívá, že žádost Komise šla nad rámec toho, co je vhodné k podpoře jejího oprávněného zájmu, když výslovně požádala členy NADEG, aby kontaktovali své vnitrostátní orgány a prosazovali kladné hlasování o návrhu nařízení Komise,“ uvedl například Evropský ombudsman.
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: archiv InRybar.cz
okamzity vystup z diktatorskeho rezimu eu!jsme v tom paktu protizakonne,protoze zadny referendum o vstupu nebyl!
Referendum o vstupu ČR do EU proběhlo 13. a 14. června 2003.
Více než 77% hlasujících občanů ČR bylo pro vstup.
Blbnete lidi.
Roupama už neví co dělat. Stačí Ti naši „chytráci“. Už by mohli jít konečně do pr…le!!!!!!!
… a vzít si sebou hájení úhoře v našich vodách včetně kontrastu gurmánské delikatesy v podobě úhořího monté.
Kdyby se ta slavná EU raději starala o kvalitu dovážených potravin, O to jak si okolní země z nás dělají skládku odpadků, a kdyby už začala dělat něco pořádnýho a né se jen zabývat tím jak se co bude a má jmenovat. Proč tam máme těch 21 setsakra dobře placených poslanců v čele s Jourovou? Jenom sedí a kejvou hlavou aby si jich náhodou někdo nevšimnul.
Nezapomeňte to Pirátům v říjnu hodit, šmejdům.
Co se týká těch druhořadých potravin co k nám vozí, tak za to si můžeme sami, tím že to kupujeme. Kdybychom to na tom pultu nechaly ležet a vzaly si něco jiného, tak to přestanou vozit. A co se týká zákazu používání olova, tak sy myslím že to co ho v budoucnu nahradí bude ještě větší svinstvo. V rybařině si to tak nějak ještě dovedu představit. Napřiklad ve feederu nevidím až takový problém. Hold na tom krmitku místo olova bude cín nebo něco jiného. Přívlač a kaprařina taky v pohodě. Budou se navrtávat kameny a budem do nich vlepovat obratlík či drátěné očko. S plavanou to bude horší. Nevím co nahradí miniaturní vyvažovací bročky. Třeba budou mít plavačkáři vyjímku 🤣. No a co budou dělat myslivci? Je třeba si uvědomit, že lov a rybolov jsou tu od pravěku a že se jedná asi o nejstarší sport na světě.
zrušit-zrušit hlavně krmítka a svinstva na které se nalepují kilové návnady žrádla,-šrotu!!!