Bohatá sněhová pokrývka na českých horách sice naplnila většinu nádrží k prasknutí, ovšem to právé nebezpečí číhá pod zemí. V nížinách totiž nenapadlo tolik sněhu, kolik by bylo potřeba, takže podzemní zásoby vody nejsou ideální. A někteří odborníci dokonce varují před tím, že stav podzemní vody je v některých oblastech horší než před rokem. Nedostatek vody v zemi trápí především jih Moravy a oblast okolo Prahy. Můžeme tak čekat další velmi kruté sucho?
„Hlavní rozdíl oproti loňskému roku je v tom, že se v zimě nedosytila vrstva půdy od hloubky 40 do 100 centimetrů,“ uvedl pro ČTK bioklimatolog Miroslav Trnka. Odborníci varují, že pokud nebude v průběhu jara dostatek srážek, pak podzemní voda dojde někdy už v květnu nebo červnu! A to samozřejmě výrazně dolehne například na zemědělce. A nejen na ně!
„Za pět let sledování se setkáváme se špatným výhledem. Deficit vláhy je hluboký. Je zřejmé, že pokud bude pokračovat současný ráz počasí, dopady sucha uvidíme velmi rychle,“ řekl Trnka.
Další sucho, které by bylo již několikáté v řadě, by se pochopitelně negativně podepsalo i na studnách nebo řekách. V těch by velmi brzy mohla začít chybět voda. Množství podzemní vody se monitoruje například i na pramenech toků.
„Pokles vydatnosti pramenů sledujeme od roku 2014 nebo 2015,“ říká hydrolog ČHMÚ a Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka Radek Vlnas. Ten navíc doplňuje, že podzemní vody nejsou v dobrém stavu a pro jejich doplnění by muselo dva nebo tři měsíce pršet.
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: ČHMÚ