Rybářské zátěže budí emoce už několik let. Ale letos je to opravdu aktuální, neboť Evropská agentura pro chemické látky poukazuje na škodlivost olova v rybaření. Podle tohoto úřadu rybářská olovo zabíjí vodní ptáky. Bohužel, olovo patří k tradičním kovům ve světě rybařiny, a navrhované alternativy jsou mnohdy ještě škodlivější. Otázkou bude, jak se celá situace vyvine.
„Evropská komise nyní studuje expertní posudek Evropské agentury pro chemické látky ohledně škodlivosti olova a zvažuje další kroky,“ uvedlo ministerstvo zemědělství. V rybařině se olovo pochopitelně hojně používá. A to díky perfektním vlastnostem – hlavně těžké váze a dobré opracovatelnosti.
„Olovo v přírodě v podobě olověných broků a rybářských olůvek se pokryje vrstvou oxidů, která zabrání dalšímu uvolňování do přírody,“ dodává ministerstvo zemědělství, které se tímto postavilo za rybáře. Jenže!
Podle Evropské agentury pro chemické látky olovo ročně zabije 1 až 2 milionů ptáků. Jak? Vodní ptáci totiž sbírají drobné kamínky, aby se jim zlepšilo trávení. Jenže! Když spolknou olověný brok, olovo se dostane do jejich krve a pták se tak otráví.
Zásadní informací ale je, že v Česku nebylo NIKDY prokázáno, že by byl nějaký živočich otráven olovem. Pokud se například v tělech ryb olovo objevilo, pak to bylo ze sedimentů na dně z chemického průmyslu nebo z lodní dopravy. Přesto je ale možné, že olovo bude v rybařině v budoucnu skutečně omezeno. V tuto chvíli to nelze vyloučit, musí se počkat na konečné rozhodnutí.
Jsou možné varianty, které by v budoucnu mohly olovo nahradit? Mluví se například o mědi nebo zinku. Jenže! Měď je nebezpečná pro vodní bezobratlé, pro které je tento kov toxický. Zinek je vysoce nebezpečný pro rybí plůdek. Najít tak levný, dobře opracovatelný a neškodný kov může být pořádný problém!
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: archiv InRybar.cz
Tak ať mislivci střílejí mědí či zinkem, a pak uvidíme jaký budou hony.