Státní veterinární správa nedávno uvedla, že do České republiky se dostalo přes 10 000 pstruhů, kteří obsahovali leukomalachitovou zeleň. Jedná se o látku, která sice slouží proti parazitům a plísním, ovšem platné předpisy zakazují její používání při chovu ryb na spotřebu. Problémem je, že vadné ryby obsahovaly nadlimitní množství této látky. O kolik? Rozbory ukázaly, že v rybách bylo sedmkrát více leukomalachitové zeleně než je dovoleno. Leukomalachitová zeleň přitom může mít karcinogenní účinky…
„Na začátku dubna bylo přes 10 000 živých pstruhů duhových dovezeneo z Itálie do společnosti Fish Market v Třeboni, kde došlo k jejich zpracování a následné distribuci několika odběratelům v České republice. Vakuově balený pstruh je již po datu spotřeby, ale někteří zákazníci si mohli pstruhy zamrazit. Ryby je možné vrátit v místě nákupu,“ řekl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.
Se závadnými rybami se zákazníci mohli setkat například v nákupním řetězci Albert. Zakázanou látku našli veterináři ve svalovině ryb, kde bylo až sedmkrát více leukomalachitové zeleně, než je dovoleno. Množství této látky tak přesáhlo povolené limity. Konzumace ryb s nadlimitním množstvím této látky mohou mít karcinogenní účinky. Ale! Aby to mělo opravdu vážné dopady na zdraví, museli by lidé sníst velké množství těchto ryb.
„Vyšetřování na přítomnost leukomalachitové zeleně provedla akreditovaná laboratoř Státního veterinárního ústavu v Jihlavě. Testy zjistily, že vzorek svaloviny pstruha obsahuje 13 μg/kg, povolený limit je ale jen 2 μg/kg,“ dodal mluvčí veterinářů.
Co je to leukomalachitová zeleň? Jedná se o látku, která je protiplísňový prostředek, který slouží jako látka proti parazitům a plísním. Jenže! Chovatelé ryb mají zakázáno tuto látku používat při chovu ryb na spotřebu. Látku tak pravděpodobně použili chovatelé ryb v rozporu s platnými předpisy. Podle veterinářů byla leukomalachitova zeleň použita před dovozem do České republiky, tedy v Itálii…
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: archiv InRybar.cz