V kuloárech Českého rybářského svazu se stále hlasitěji mluví o změně Stanov. Tento klíčový dokument, který upravuje celou řadu zásadních záležitostí, se možná dočká modernizace. Ostatně, o tom, že diskuze ohledně změny Stanov začíná sílit, informovala i Rada Českého rybářského svazu. Je třeba zdůraznit, že zatím není možné říci, jaké konkrétní návrhy a změny by se mohly nově ve Stanovách objevit. Pro představu: Pokud se podíváme k „sousedům“ do Moravského rybářského svazu, tak tam změna Stanov například znamenala zavedení 1250 korun za členské známky. To ale neznamená, že něco podobného chystá Český rybářský svaz. I když o problematice brigád se podle mluvčího ČRS taktéž hovoří…
Tiskový mluvčí Českého rybářského svazu Tomáš Kočica ve zprávě z únorového zasedání Rady ČRS napsal: „V úvodu zasedání předseda ČRS dr. Mach a jednatel ing. Heimlich informovali členy Rady o zasedání právní komise dne 3. 2. 2020, která prodiskutovala část návrhů na změnu Stanov ČRS. Vzhledem k jejich značnému množství, proběhne další jednání právní komise dne 28. 2. 2020. Na březnovém zasedání Rady předloží právní komise výstup a zároveň se k návrhům vyjádří jednotlivé územní svazy.“
NEPŘEHLÉDNĚTE: Špičkový vlasec na kapry za pár korun! 1200 metrů jen za 199 korun!
Redakci InRybar.cz v této souvislosti zajímalo, jaké konkrétní návrhy na změny Stanov jsou na stole. K našim otázkám tiskový mluvčí řekl: „Vzhledem k faktu, že návrhů byla doručena celá řada a některé návrhy se vzájemně vylučují, není možné v této fázi zodpovědně konstatovat, jaké změny by měly nastat. Jako první se k dokumentům vyjádří Právní komise při Radě ČRS, která v této chvíli přezkoumává návrhy z pohledu souladu s obecně závaznými právními předpisy (Občanský zákoník, Zákon o rybářství atd.) Komise následně poskytne Republikové radě stanovisko proveditelnosti jednotlivých návrhů.“
„Tématicky se návrhy změn pohybují velmi zeširoka – od procesních změn průběhu kárného řízení, přes problematiku brigád až po členství ve více organizacích. To, zda delegáti Sněmu v listopadu přijmou kompletně přepracované Stanovy, nebo zda dojde pouze k dílčím úpravám, nebo (stejně jako na minulém Sněmu) zůstanou Stanovy v původní podobě, není možné předjímat,“ pokračuje mluvčí ČRS.
„Vzhledem k tomu, že pravomoc změny Stanov přísluší výhradně Republikovému sněmu, zabývá se Republiková rada ČRS návrhy z pohledu doporučení delegátům Sněmu, který se bude konat v listopadu tohoto roku. Rada není ta, kdo o přijetí nebo odmítnutí změn rozhoduje. To, zda budou některé změny přijaté, bude možné s větší pravděpodobností odhadnout poté, co budou projednány jednotlivými územními svazy. To bude až poté, co členové Rady budou mít k dispozici od právní komise analýzu proveditelnosti (a „legality“) navrhovaných úprav.“ vysvětluje Tomáš Kočica.
Pohled k „sousedům“ : Změna Stanov MRS přinesla revoluční novinky
V listopadu 2019 magazín InRybar.cz informoval o změnách Stanov Moravského rybářského svazu, které upravovaly například cenu členského příspěvku. Asi nejvýraznější změnou bylo zrušení brigád. Na druhou stranu Sjezd MRS nově zvedl právě členské příspěvky na 1250 korun pro všechny členy starší 16 let (částka odpovídající navýšení ceny členských příspěvků ve výši 800 korun pak zůstává příjmem pobočného spolku).
NEPŘEHLÉDNĚTE: Špičkový vlasec na kapry za pár korun! 1200 metrů jen za 199 korun!
Další novinkou pak bylo zavedení takzvané udržovací členské známky, které stojí 450 korun. Ti rybáři, kteří si tuto známku zakoupí, nemají možnost zakoupení povolenky k lovu ryb. Na základě této změny byl doplněn i Statut celosvazového a celorepublikového rybolovu. Takže ten rybář, který si zakoupí udržovací známku, tak si nemůže koupit ani povolenku na revíry ČRS.
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: archiv InRybar.cz
zvyšovat poplatky a daně, ale co za ně?
Pokud bude stát známka 1000 korun a nebudou se dělat brigády, tak to bude super. Ještě ušetřím 200, protože na ně nechodím, tak zaplatím 500 za známku a 700 za neodpracované brigády.
Kudy do zeme krale Miroslava? Tady uz to s tou vycuranosti prestava byt normalni… Za chvili budem platit i za kazdou dochazku k vode. A snad krome stredocechu a prazaku to je vsude s rybama cim dal tim horsi. U nas je treba kapr nad 60 cm zivotnim ulovkem. Proste ojebavat a okradat rybare to jim jde dobre. Zvlast u nas v moravskoslezkem kraji. Co rict? Snad jen to ze se stydim za to jake mame vedeni na kraji a co tak sleduji, tak se za ne stydi drtiva vetsina rybaru ze severni moravy.
Ještě chvíli a soukromaky bohužel začnou dávat smysl,člověk tam zajede holt jen jednou za cas, zachyta si relativně na jistotu,nebude jen**ny za bivak, bude tam mít v ceně zázemí a vy**re se na celý svaz kde je to rok od roku s rybám horší než ohledu na revír…
Tak pokud s tím poplatkem bude změna k dobrému,jako třeba třetí prut,tak souhlasím.
Vše zakázat, omezit, ale zdražovat to by vám šlo
Kdy nám přestanete házet klacky pod nohy!!!
Nečekejte až tihle zlodějsko-bolševický funkcionáři vychcípaj a radši choďte na schůze a volte tam normální lidi, které znáte a ne tyhle asociální psychopaty, co si z nás udělali živobytí.
Tvl.furt chcou jen prachy ,tak plat jak idiot , ale na rybach nebyvakuj,nezakrmuj z lodicky nepouzivej rc lodicku proste nic nesmis ale plat at mame na svazu vetsi pupky
Na jednu stranu se mi v MRS líbí, že členové si jsou rovni co se týče brigád když u nás ženy a důchodci je dělat nemusí, na druhou stranu nevidím důvod, proč bych si je nemohl odpracovat. Vždy se nějaká práce na údržbu revíru najde a někdo to udělat musí.
Me se nelibi ,ze stale platime vic a vic a nic za to.brigady by se platit nemuseli,kdyz mame cas na ryby tak i na brigadu a jsou reviry ktery to opravdu potřebují a kdyby bylo vsude cisto,tak nam nebudou neustale OÙ zakazovat vjezdy auty,karavany a bivakovani.dalsi vec jsou vystavby elektraren,cyklostezek apod a my za ty vetsi penize mame stale mene míst,kde chytat.