Možná jste na tohle už narazili. Na rybářském internetu se momentálně houfně řeší nové boilies od firmy LK Baits. Jde o to, že v těchto koulích se objevila velmi neobvyklá surovina – holubí trus. A to vzbudilo velkou vlnu ohlasů. Ano, v rybářském světě se používá obrovské množství surovin, a mezi nimi jsou i některé netradiční. Ovšem! Jen málokterá je tak netradiční jako právě holubí trus. Není to už přeci jenom přehnané? Je ale zapotřebí dodat, že holubí trus se už dlouhá léta používá i v jiném krmení…
Celou tuhle diskusní „bouři“ vyvolala nevinná fotka na sociálních sítích. Firma LK Baits si na výstavě v Trenčíně připravila poutavou prezentaci toho, co všechno obsahuje jejich nové boilies LK Baits Peperin. V přihrádkách si rybáři mohli prohlédnout celou řadu tradičních surovin, jako například GLM Extract nebo krevety.
Pak si ale v jedné přihrádce rybáři všimli poněkud netradiční přísady – holubího trusu. Není tohle už trochu moc? To napadlo asi nejednoho rybáře! Přeci jenom, v boilies od nejrůznějších výrobců najdeme spoustu netradičních surovin. Ale trus? Nepřehnali to trochu lidé z LK Baits? Ne, nepřehnali! Holubí trus je totiž už dlouhá léta docela hojně využívanou surovinou. Takže tohle není rozhodně žádná novinka…
Pravda, mezi českými rybáři není holubí trus tolik známý a rozšířený. Ale například v plavané je tato surovina používána již dlouhá léta. Holubí trus se používá jako posilovač krmení, ale i pro zlepšení jeho mechanických vlastností (celistvost, přilnavost). Tato surovina je účinná především na plotice. Důležité je také říci, že tato holubí trus není pochopitelně sbírán někde na náměstích, jak si někteří myslí. Jde o trus od chovaných holubů, který je samozřejmě následně zpracovaný. Holubí trus na rybářský trh dodává například světově uznávaná společnost Marcel Van Den Eynde, která patří k TOP firmám ve výrobě krmení na ryby.
Není ale divu, že tato neobvyklá surovina rozjela pořádně živou diskuzi. Rybáři na ni prostě nejsou zvyklí, a navíc vypadá hodně netradičně. To ale neznamená, že za hranicemi se tato surovina nepoužívá hojněji – jako například v Beneluxu nebo v Polsku…
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: LK Baits
No to je frdel. H…a vod andulek a jinejch papouchu v koulich nikdy nikomu nevadily. Jo protoze ty koule nikdo neprodaval. Nebo je holuby h…o neco menecenyho oproti papouchovymu? Resite h…a! 😁
ASI TAKTO
dávám dohromady podnět na hygienu , vodoprávní a životko , na přidávání exkrementu , konzervantu a chemie do krmení na ryby a kontaminaci vod v celé ČR významnou firmou ,,, Uvidíme co bude výsledek , Dle zákona o poskytování informací to musí prošetřit a dát mi odpověď , To už není prdel siláku na internetu . to má číslo jednací a řeší se to . Postavil jsem do latě podstatně větší firmy než LK ,,,, a pak je možný že vzhledem k tunám co sypou kapraři do vody ,, se s tím svezou ostatní firmy ,, díky nenažranosti LK ,,,, uvidíme . A přesně jak píšeš , přijdou na řadu oleje , dipy a podobně !!!! . Dle zákonu se do vody nesmíš ani vychcat bez povolení tak uvidíme
Jestli kde jakej jouda v Evropě sype do vody hovna jako krmení , neznamá to že se to musí dít v ČR .Už vidím jak nějaký chovatel vysype kolečko slepičincuů do vody , to se každej posere ,,, ale když to dělá LK baits tak to je v pohodě ,, ZA MNĚ NENÍ !!! A něco s tím chci udělat . Uvidíme co řeknou ůřady , jen se bojím aby kvůli Krásovi a nenažranosti LK nazkázali úřady do vody vůbec něco házet
https://www.youtube.com/watch?v=7xepLzoQGGM
Tak to se asi někdo po…..A že ptáci když letí nad vodou tak se vždy vykálí do vody to se ryby můžou porvat po jejich trusu a nechcete zakázat že ptáci nesmí kálet do vody. 😀 😀
Odjakživa se do vypuštěných rybníku vozil hnůj aby se zvýšila uzivnost vody
tak první část hotová
Domnívám se , že v případě když rybář použije ptačí trus lokálně v malém množství , nic nehrozí .Stejně tak vodní ptactvo které lokálně žije u vody .Ale i tak dochází při ptačí chřipce k jeho vybíjení
ALE
Nasazení stovek kilogramů až tun ,sypaných ročně volně do přírody, vodních toků a zejména do toku které jsou zdroje pro pitnou vodu jsou řádově velmi nebezpečné jak pro vody taky pro okolní živočichy .
Vždy dojde k tomu že nějaké krmení padne na druhý břeh a nebo se rozptýlí v místě po břehu a zkonzumují ho vodní ptáci a podobně .
Pokud toto krmivo bude obsahovat zárodky např. ptačí chřipky H1N5 máme problém s možným úmrtím lidí na světe
Nejenže tento trus ničí fasády domů a sochy, ale zároveň je zdrojem mikrobů, plísní, parazitů a nejrůznějších alergenů. Městské populace holubů se tak významně podílejí na přenosu některých zoonóz (ornitóza, aviární tuberkulóza či salmonelóza), ale také např. hostí vir klíšťové encefalitidy či prvoky, jež šíří trichomonády.
Alergická reakce na samotný trus…
Dalším rizikem při pravidelném kontaktu s holuby a jejich exkrementy je rozvoj astmatu nebo tzv. nemoci chovatelů holubů – exogenní alergické alveolitidy.
V plicích postižených jedinců dochází k imunitní reakci a zánětu po opakovaném vdechování prachu z holubích hnízd. Prach obsahuje jednak antigeny z holubí krve a trusu, ale také další dráždivé součásti, jako jsou zlomky peří, bakterie a plísně. Tato směs provokuje nežádoucí imunitní reakce, ať už IgE mediované reakce, jako astma, nebo exogenní alergickou alveolitidu.
Vůbec si nedovedu představit použití toho krmiva v létě v lokalitách kde se koupou a hrají si děti .Například Slapy , Lipno , Máchovo jezero a podobně
Bohouš: spis nez kvuli nenazranosti LK, to bude diky tobe. Ty mas ty hory fanousku, ktery to dostanou do povedomi vsech v CR. No a ty jakozto udavac to jen startujes. To si tam pak do ty vody nehodis uz ani dekac, kdyz to vezmem v globale. PS: tobe nekdo v detstvi ci dospivani nejak ublizoval?
Souhlasím s tebou že Bohouš je zamindrákovaný člověk co sežral moudrost světa a ty jeho ovečky ho uznávají jako Decathlon boha. Za mě je to nevycvalany vopicak co si nevidí do huby a k rybám se nechová vůbec hezký protože pohodit kapra do lodi a nechat ho tam sebou zmítat je krásnej pohled a vyjadřovací schopnosti má asi jako polský havíř v ostravském dole.
Alespoň někdo přiznal, že draze platíme za HO…