Hodně neobvyklý konflikt se odehrál na nádrži Jordán v Táboře, kde probíhal kontrolní odlov ryb. Kontrolní odlov prováděli akademičtí pracovníci z Hydrobiologického ústavu Akademie věd ČR v Českých Budějovicích. Přesto! Podle Jihočeského územního svazu došlo mezi akademickými pracovníky a táborskými porybnými ke konfliktu. Podle všech dostupných informací měli pracovníci, kteří odlov prováděli, všechny nutné náležitosti v pořádku. Co se tedy porybným nelíbilo?
„První den odlovu došlo k nesouladu mezi oběma stranami. Nesoulad se týkal způsobu odlovu, transportu ryb na břeh a třídění. Po vyjasnění stanovisek proběhl následný odlov podle mých informací bez konfliktů. Žádný podnět k prošetření jsme neobdrželi,“ řekl magazínu InRybar.cz tiskový mluvčí města Tábora Luboš Dvořák.
Právě tiskový mluvčí magazínu InRybar.cz zároveň potvrdil, že akademičtí pracovníci měli vše v pořádku. „Nemám oficiální informace, že by vědci z Hydrobiologického ústavu neměli všechny náležitosti k provádění kontrolního odlovu,“ vysvětluje mluvčí.
Předseda Jihočeského územního svazu ČRS nám sdělil: „Dle mých informací při zahájení odlovu dva členové rybářské stráže z nepochopitelného důvodu údajně upozorňovali výzkumný tým, že se jim zastaví odlov, protože si myslí, že se jedná o nešetrné zacházení s ulovenými rybami. Přítomný hospodář Jihočeského územního svazu pověřený za uživatele revíru dozorem nad odlovem dotyčným členům rybářské stráže vysvětlil, že navržená manipulace s rybami je zcela v pořádku a situaci na místě uklidnil. Vedoucímu výzkumného týmu jsem se následně za Český rybářský svaz omluvil i přesto, že dotyčná rybářská stráž je zřizována Městským úřadem Tábor, který odlov ryb u Hydrobiologického ústavu objednal.“
Naše dotazy jsme směřovali i na předsedu MO ČRS Tábor. Ten do data vydání článku na naše otázky nereagoval…
Vědci odlovili přes 1700 kilogramů ryb
Vědečtí pracovníci z Hydrobiologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích prováděli kontrolní odlov od 16. do 20. září. Na Jordánu vědečtí pracovníci lovili s pomocí několika sítí. Tento odlov má přispět k zlepšení kvality vody v nádrži. Jak? Tím, že se sníží počet určitých druhů ryb.
První zátahová síť měřila 200 x 6 metrů, se kterou vědci provedli 10 zátahů. Mimoto dále provedli 43 zátahů s menší vlečnou sítí, která měřila 6 na 3 metry. „Tyto techniky jsme ještě doplnili o hlubinný elektrolov po celém obvodu nádrže Jordán“, přiblížil vedoucí projektu Jiří Peterka.
Vědci nakonec ulovili 1713 kilogramů ryb. Valnou většinu (1473 kilogramů) tvořili menší okouni, oukleje, plotice, cejni, a cejnci. Vylovené ryby byly vysazeny do jiných revírů na jihu Čech, třeba do Lužnice. Určitá část ryb byla odvezena i do zoologických zahrad, kde ryby poslouží jako krmení.
Dále vědečtí pracovníci ulovili 240 kilo kaprů a dravých ryb. Tyto ryby byly vráceny zpátky do Jordánu. Původním plánem bylo ulovit 10 tun ryb za 5 dnů. To se ale podle dostupných dat nepovedlo. Přesto, druhý odlov začal 30. září a bude pokračovat až do 4. října. Snad se to tentokrát obejde bez zbytečných problémů s rybářskou stráží…
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: Jihočeský územní svaz