Rybáři, kteří chodí k vodě se svými psy, by měli zpozornět. Česká televize upozornila na výskyt nových druhů klíšťat, která se v čím dál větším množství objevují i v české přírodě. Díky stoupající teplotě v naší krajině se těmto novým druhům klíšťat daří přečkávat i v našich končinách, i když jejich původ je výrazně jižněji. Jedním takovým druhem je klíště z Afriky, které může být až 2,5 centimetrů velké. S novými klíšťaty se můžete setkat například prostřednictvím vašeho psa, který jej může „chytit“ u vody.
Klíště je nebezpečným živočichem proto, že je významným přenašečem těžkých onemocnění mezi lidmi a zvířaty. Takovými infekčními onemocněními jsou například borelióza nebo klíšťová encefalitida. Klíšťata fakt není radno podceňovat!
NEPŘEHLÉDNĚTE: Extra účinný repelent proti klíšťatům za super nízké peníze
V České republice působí skupina vědců, kteří se snaží zmapovat výskyt jednoho druhu klíštěte, které se dostalo do naší přírody ze zahraničí. Toto klíště se jmenuje piják lužní a jeho původ najdeme v jižních státech Evropy. Bohužel, toto klíště se v čím dál větším množství objevuje i v naší krajině, a proto se jej vědci snaží zmapovat. A to i díky pomoci ze strany veřejnosti.
„Pozitivní reakce veřejnosti náš mile překvapila. Výsledky uplynulých sledování výskytu pijáků ukazují, že jsme v České republice svědky rozšíření tohoto klíštěte a související rostoucí hrozby psí babeziózy – akutního onemocnění psů,“ řekla České televizi Kristýna Hrazdilová, která je koordinátorkou diagnostiky babeziózy.
Čeští vědci spustili projekt Najdi pijáka (odkaz na web projektu níže), ve kterém široká veřejnost může o novém klíštěti získat celou řadu informací. Lidé se třeba mohou podívat na to, kde se toto nové klíště nejvíce vyskytuje. Největší počet hlášení o výskytu pijáka lužního mají vědci z jihu Moravy, ovšem nálezy jsou už po celé republice – na webu projektu Najdi pijáka je podrobná mapa.
Kromě pijáka lučního, který je šiřitelem zákeřného onemocnění psí babeziózy, se v české přírodě vyskytuje i další druh klíštěte. Vědci na českých koních například našli i klíšťata rodu Hyalomma, která jsou neobvyklá svou velikostí. Nasátá samice totiž může mít až 2,5 centimetrů. Toto klíště pochází z Afriky a je šiřitelem celé řady nemocí – třeba krymžsko-konžské hemoragické horečky. Vědci ale uklidňují, že riziko přenosu těchto onemocnění na člověka zatím není v Česku „téma“, protože třeba tato klíšťata obvykle nesají krev právě na člověku.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Extra účinný repelent proti klíšťatům za super nízké peníze
„Rádi bychom touto cestou vyzvali širokou veřejnost i majitele koní a psů: všímejte si klíšťat ve svém okolí na svých zvířatech a zapojte se do ambiciózního výzkumu, pomozte nám hledat pijáky a exotická klíšťata napadající psy i koně. Pomůžete tím upřesnit riziko výskytu významných infekčních onemocnění u zvířat ve vašich regionech,“ říká profesor Modrý, který je jedním z autorů projektu.
INFO: Kompletní informace o nových klíšťatech v Česku
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: Najdi pijáka