Velice zajímavé poznatky zveřejnili rybáři z Prostějovska. Ti tvrdí, že pytlačení je v naší společnosti stále silně zakořeněno. Ovšem! Ten, kdo by čekal, že pytlačí především mladí lidé, tak by se šeredně spletl. Alespoň na Prostějovsku pytlačí především lidé staršího věku. A navíc! Pytlačení se „nevěnují“ pouze nerybáři, ale dokonce i registrovaní členové rybářských organizací.
AKCE: Rozdáváme navijáky na kapry ZDARMA!
Situace je neradostná. Pytláctví totiž od našich vod pořád nevymizelo. Naopak! Podle člena vedení prostějovských rybářů dochází k velice neetickému chování především v řadách starších rybářů. Například nedávno se v jejich organizaci objevil člověk, který měl v povolence zapsáno okolo 110 kilogramů ryb. A právě takové chování je velice podezřelé. Podle člena vedení prostějovských rybářů mohl tento rybář s rybami obchodovat. Nejčastěji si podle slov člena vedení prostějovských rybářů pytláci kupují za peníze z ryb alkohol nebo cigarety.
Velkou potíží je i to, že proti pytlákům jsou porybní bezradní. Porybných připadá na naše revíry pořád malé množství, takže hlídání našich vod má nedostatky. V řadách porybných jsou především dobrovolníci, kteří kontrolují revíry v jejich volném čase. Tudíž nemůžou být všude. A navíc, aby pytlák dostal pokutu alespoň 500 korun, pak musí ulovit minimálně 5 až 6 kilogramů ryb. Z toho vyplývá, že tresty jsou opravdu nízké, což může vést k tomu, že pytláctví z našich revírů jen tak nevymizí.
AKCE: Rozdáváme navijáky na kapry ZDARMA!
Rybáři jsou z chování některých lidí opravdu zklamaní. Svaz se snaží naše vody udržet v takovém stavu, aby v nich bylo co nejvíce ryb. Jenže někteří lidé si jejich práce vůbec neváží. Přesto, i když je tato zpráva velice negativní, něco pozitivního se na ni přece jenom najde. Podle dostupných informací mladí lidé pytlačí méně. Povětšinou si ulovenou rybu jenom vyfotí a šetrně ji pustí zpátky. A mnoho mladých rybářů úlovky dokonce i ošetřuje dezinfekcí. Možná se tak blýská na lepší časy. A pokud by se ani časem nic nezměnilo, možná by pomohlo navrácení starých tradic – za Jakuba Krčína pytláky věšeli pro výstrahu na stromě u rybníka.
Redakce InRybar.cz
Dobrý den, Já si osobně vezmu od vody jenom pár ryb, ale na druhou stranu nechápu co je komu potom, že si rybář odnese svých 40 ryb třeba i o váze 110kg. které mu rybářský zákon umožňuje.Pokud je pravdivé zapisuje tak je každému po tom úplný prd. Jak si vůbec může někdo dovolit o takovém rybáři napsat že je to pytlák? Tak ať rybářský svaz povolí ročně 20 ušlechtilých ryb, a mají klid! Ale to nee, raději nás budou u vody buzerovat, zakazovat a ještě nazývat pytláky. Nezlobte se redakce, ale když nevíte o co jde , tak tady raději nepište hovadiny. Děkuji
U mladých rybářů se projevují sklony k porušování rybářského řádu překračováním povolené doby lovu( takzvané přesnočky). Lov mimo povolenou dobu lovu jest pytláctvím (dokonce i při povolené NonStopce když u prutů spíte tak pytlačíte).
K tomuto neetickému způsobu lovu vyzývá známý pytlák rybář Kája Nikl a pytlák KrásaBaits, a pomýlení mladí lidé nahazují a pruty o půlnoci z vody nevytahují. Častější jsou tyto prohřešky u lidí kteří ryby pouze týrají pro svou vlastní zábavu(u takzvaných rylísáků). Normální rybář si povolené množství ryb obvykle dokáže ulovit v dobu povolenou ( dva kapry do igelitky a do večera být doma).
Takže se dá říct že pytlačení není na ústupu ale naopak na vzestupu, jen mění formu.
Na tom že ryby se vysadí a vychytají je založená podstata svazového rybolovu.
Daleko lepší když ryby vychytají rybáři s povolenkou než pytláci bez ní.
Čím víc rybářů bude ryby pouštět, tím více ryb zbyde na ty kdo rybou nepohrdnou, tak pouštějte, ryb ve vodě díky tomu více nebude.