DomůOstatníRybářská publicistikaNeomezený počet úlovků. Rybáři si některé ryby mohou brát z vody ve...

Neomezený počet úlovků. Rybáři si některé ryby mohou brát z vody ve velkém

- Reklama -

Český rybářský svaz rybářům připomněl, že se začátkem rybářské sezóny 2024 se změnila některá pravidla. Na základě této změny si tak rybáři třeba mohou brát určité druhy v neomezeném množství.

Poměrně výrazné změny v rybářských pravidlech „má na svědomí“ novelizovaná vyhláška 197/2004 Sb., která do rybářských pravidel ČRS aplikovala několik zásadních změn. Ty se týkají jak pstruhových, tak mimopstruhových revírů. Jaké jsou hlavní změny?

 

Neomezené množství určitých ryb

Každý rybář, který si koupí povolenku na rok 2024, tak dostane i aktualizovaná rybářská pravidla s bližšími podmínkami a soupisy revírů. Český rybářský svaz tak důrazně doporučuje, aby si každý rybář tato pravidla důkladně pročetl. Jen tak zabrání případným sporům s rybářskou stráží.

„Vážení příznivci Petrova cechu, s novou sezonou prosíme nezapomeňte prostudovat i nový Rybářský řád ČRS,“ uvedl za Český rybářský svaz tiskový mluvčí Lukáš Mareš. Svaz pak dále ukázal ty nejzásadnější změny, které začaly nově platit.

Jedna z opravdu výrazných úprav se týká nepůvodních druhů. Do těch se řadí karas stříbřitý, hlaváčovití (Gobiidae), sumečci (Ictaluridae) a invazní nepůvodní druhy na unijním seznamu (střevlička východní, sumeček černý, slunečnice pestrá a hlavačkovec Glenův). Pro tyto ryby nově neplatí limity počty kusů a hmotnosti přisvojených ryb.

Takže rybář si může tyto ryby odnášet v neomezeném množství. ČRS pak dále upozorňuje, že ryby uvedené na unijním seznamu rybáři nesmějí vracet po ulovení zpátky do revírů, a zároveň je nemůžou používat jako nástražní rybičky.

 

Bezprostřední zapisování všech ryb

Další velmi výrazná změna se týká také okamžitého zapisování ponechaných ryb, a to také těch, které nejsou „ušlechtilé“. Rybáři byli totiž zvyklí, že „ušlechtilé“ druhy ryb, kam patří například kapr, candát, ale i další rybí druhy, museli zapsat do povolenky ihned po ulovení a ponechání.

To se ale nově týká i ostatních ryb! „Nově pak v případě přisvojení ostatních druhů ryb zapisuje rybář bezprostředně po ulovení pouze druh ryby, po skončení nebo přerušení lovu před odchodem od vody pak počet kusů a celkovou hmotnost,“ dodal Lukáš Mareš z ČRS.

Rybáři tak musí například ihned zapsat i ulovenou plotici, ouklej a další menší ryby, které používají třeba jako nástražní ryby. „Nemělo by tak již docházet k přisvojování například tzv. „bílých ryb“ bez toho, aby je následně rybář nezapsal do úlovkového lístku,“ vysvětluje tiskový mluvčí ČRS.

Výrazná úprava se pak týká také amurů bílých. Těch si rybáři nově mohou ponechat pouze 2 kusy denně, není-li určeno jinak. „Amur bílý se nově dostává na seznam tzv. ušlechtilých ryb, jejichž úlovek je v mimopstruhovém rybářském revíru legislativně omezen na 2 ks denně,“ řekl Lukáš Mareš.

 

Změny pro milovníky dravců a lososovitých ryb

Změny v rybářských pravidlech se pak týkají i rybářů, kteří chytají na umělé nástrahy. Třeba ti rybáři, kteří doteď lovili na českých vodách hlubinnou přívlačí, nově mohou při plavbě používat pouze „lidskou sílu“. „Nebude již tedy možné na rybářských revírech v České republice provozovat hlubinnou přívlač prostřednictvím lodních motorů,“ doplnil Lukáš Mareš z ČRS.

Ulovená štika na přívlač leží na mokrém podběráku

Další změna se pak týká muškaření. V minulosti totiž mohli rybáři v rybářských pravidlech najít dva termíny – muškaření a lov na umělou mušku. Nově došlo ale ke sjednocení obou termínů pouze do jednoho. Rybáři se tak nově v rybářských pravidlech budou setkávat pouze s muškařením, u kterého bude uvedená přesná definice.

Hojně diskutovanou změnou je potom také prodloužení termínu pro lov na přívlač na pstruhových vodách. Rybáři mohli s přívlačí na „pstruhovkách“ chytat pouze do konce srpna. Nyní se ale termín prodloužil až do konce listopadu. Ale pozor!

„Důležité je však k této změně také dodat, že možnost dalšího zpřísnění zůstává v rukou uživatele rybářského revíru prostřednictvím bližších podmínek výkonu rybářského práva. Tedy tam, kde uživatel uzná například s ohledem na společenstva ryb za vhodné, může být přívlač na podzim omezena či nadále zakázána,“ dodal tiskový mluvčí ČRS Lukáš Mareš.

 

Pokuta 30 000 korun za puštění ryby

Ještě k oněm rybám z unijního seznamu invazních druhů (střevlička východní, sumeček černý, slunečnice pestrá a hlavačkovec Glenův). Jak už jsme výše uvedli, tak rybáři, kteří daný rybí druh uloví, jej nesmí vrátit zpátky do revíru nebo jej použít jako nástražní rybičku. Ale pozor! To ale neznamená, že rybář nemá povinnost tyto ponechané ryby zapsat do povolenky.

„Připomínáme, že stejně jako v případě ostatních druhů ryb, musí i přisvojený invazní nepůvodní druh rybář řádně zapsat do sumáře úlovků,“ píše se na webu Českého rybářského svazu. Tudíž rybář po ulovení ryby ze zmíněného seznamu je povinný úlovek řádně zapsat.

S těmito rybami se pak váže ještě jedna zásadní informace. Pokud by rybář zmíněné ryby použil jako nástražní rybu nebo je po ulovení pustil zpět do revíru, pak mu hrozí poměrně vysoká pokuta!

„Oba uvedené zákazy jsou podle zákona o rybářství i přestupkem, za který lze podle tohoto zákona uložit fyzické osobě pokutu s horní sazbou 30 000 korun,“ stojí na webu Českého rybářského svazu.

„Znovu se tak obracíme na všechny rybáře, nakládejte s těmito rybami ve smyslu platné legislativy a pomozte tak eliminovat tyto invazní nepůvodní druhy, které narušují diverzitu a poškozují původní rybí společenstva našich vod,“ apeluje Český rybářský svaz.

Zdroj: Český rybářský svaz, ilustrační foto: InRybar.cz

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

50 KOMENTÁŘE

    • Zdravím kolego, jenom buzerace, zákazy, příkazy, omezení pro naše české rybáře – nepůvodní, invazivní a agresivní druh z východu je přitom chráněný, neuvěřitelné. Povolenky drahé a to chcete nenažraní funkcionáři ještě rozdávat pokuty 30 tis. našim rybářům kteří pustí nějakou mřenku kterou v životě neviděli ?? Běžte do hajzlu, já končím

      • Jak něco chytnu invazivního tak jim to tam dovezu na svaz! Házet do křoví to nebudu! Koneckonců většina právě těchto invazivních ryb se tam dostává právě vysazováním ryb! Náš svaz má v chovným rybníce vysazenou střevličku jako krmivo pro candáty tak proto nechcou aby se chytalo na invazivní druh byť už nežije😉 a o cenách se bavit nebudu… v usa mě v roce 2019 vyšla povolenka na celou pensylvánii 54$ jako cizinec místní cca 24$ zarybněnost a limity úplně jinde…

    • Pravda pravdoucí.Jenom zakrývání podstaty jejich lumpáren. Nikdy nikdo se nedoví kolik svaz za naše peníze nakoupí ryb. A kolik jich ve skutečnosti vysadí. Myslím že to tam jede ve velkém. Jak jinak v Česku.

    • Pokud tomu nerozumíte potom vůbec nechoďte na ryby .!
      Jedná se o ochranu revíru před ,,nepůvodním invazivním druhém ryb. Jako příklad uvedu ,,Karas obecný ,kterého zdecimoval na úplnou nulu karas stříbřitý . A třeba taková slunečnice pestrá dokáže hravě vyžrat celou snůšku jiker od okouna . Tudíž rybář nesmí ani pro lovu dávat šanci těmto rybám se dostat zpět do vody ..Už to chápete. ?.!!

  1. Asi tak. Zdražovat a prudit. Od vody nic neodnáším. Jsem jenom platič a ještě se musím nechat šikanovat.

  2. Mimochodem, kapr také není původní druh. Jako většina věcí kolem nás je to čínský druh ryby 🤣 Amur také odtud, s dalšího východu 🤣

  3. Krásný den. Tohle je už jen buzerace . Pořád se zdražuje a v řekách neni nic pořádného . Uvědomte si kolik peněz vrážíme všichni do rybaření, ať je to krmení a cesta autem . Vyplaťí se rybu koupit a oželet koníček . Já končim nebudu podporovat vyžírače !!!!!

  4. Když by se do revírů pravidelně nasazovali dravci jako např.okoun,candát a štika,tak se nikdy nemůže stát,že se vám v revíru rozmnoží invazivní druh jako např. střevle východní a je to TOP potrava pro tyto dravce a pěkně po nich rostou. Vím to z vlastní zkušenosti,protože kde všude na rybníkách střevle byly jsme nasadili tyto dravce a populace střevlí se rapidně SNÍŽILA nebo dokonce úplně zlikvidovali. Raději by jste měli co nejrychleji ŘEŠIT vydry,norky, kormorány a volavky,jinak v našich vodách za chvilku nezbydou ani PŮVODNÍ druhy ryb…..

    • Petrův zdar absolutně schvaluji názor Radka o zarybňování revírů dravci a tak nevím proč se do všech revírů perou hlavně KAPŘI A KAPŘI a to není vše protože loni jsem četl že do ÚN ORLÍK se nasadilo nevím kolik kusů sumců(jako kdyby jich tam bylo málo) a za nedlouho se do ÚN ORLÍK nasadilo několik tun KAPRŮ asi aby měli co žrát a tak s toho mám nějaký divný pocit že si z nás někdo dělá pr..l A tak si myslím že by se s tím mělo něco dělat a ne jenom rozkazovat a přikazovat .

  5. Víte proč bude u vody čím dál víc bordelu? Protože ten kdo bude chytat načerno se s tím nebude babrat a vzhledem k tomu co se dělá pro poctivé rybáře tak těch lidí bude čím dál víc. Už teď se nedá u vody ani přespat a navíc šikana od rybářské stráže. Jako invalida je to úplně super. Nechcete nás rovnou brát do basy?

  6. Budu s sebou k vodě brát sekretářku, abych vůbec stihl mezi tím papírováním a posuzováním o jaký druh jde, nahodit. Proč jsem se musel narodit v zemi byrokratů?

  7. Chodím relaxovat, nepřepočítávam ryby na cenu.
    Nevím jestli si přepočítávají na peníze sportovci, kteří to dělají pro radost, sednout si k řece, rybníku, přehradě je radost.

  8. Hrozně se těším na karbenátky ze slunečnice 😂 doufám, že i po pomletí budou stejně krásně barevné jako ta rybička 😂
    bože můj, na ministerstvu se asi fasuje vtipná kaše snad po vagónech. Nebo se vsadili, kdo vymyslí větší ptákovinu. To fakt není normální

  9. ….. může mi někdo vysvětlit co mám udělat např. chytím lína 24cm a dám do vezírku s tím že ještě něco chytím, jenže už nic nechytím , líná je napsaný , ještě vloni jsem ho pustil a měl šanci aby z něj vyrostla trofejí ryba, letos už ho pustit nesmím a musím ho zabít a zřejmě protože co s tak malou rybou tak ho dát doma kachnám. Kdo mě nutí dělat takovou zhovadilost, protože podle RŘ už zapsanou rybu nesmím pustit …. pořadí mi někdo …))

    • Napiš a na konci lovu ho z vezirku zase pusť.
      To je problém ČRS, že vymýšlí hovadiny, ne tvůj.
      Co uděláš s uloveným línem po ukončení lovu je tvoje věc.

  10. Chtěl jsem s tím už seknout letos,ale manželka mě přemluvila když prý máme chatu 200metru od vody,tak ať si to koupím.Škoda, že jsem tyto blbosti nevěděl dřív . Pořád se zdražuje a vymyslí koniny.Chodim k vodě relaxovat a sumař odevzdám vždy prázdný.Ovšem nevím proč mám psát do listku invazní druh a co sním? Končím a pár mých kamarádů taky.Začnu jezdit na placený revíry.Petruv zmar

  11. Teď jsi trefil hřebíček na hlavičku i když si vyzvedneš novou povolenku zadarmo tak musíš absolvovat a někdo to má hodně složité plno metrů a nebo kilometrů Petrův zdar.

  12. Tak trochu se obávám z vlastních zkušeností že je velké procento rybářů kteří neumí rozeznat spoustu druhu ryb jako je třeba vranka a hlaváč, karas stříbřitý a obecný a mnoho dalších… Rybářské lístky bez zkoušek a kurzů povedou diky teto změně k možné decimaci těch ohrožených ryb ještě vic.

  13. A jak to tedy bude když si toho karase koupím na sadkach to ho taky nesmím použít jako nastražku

  14. Teď už jen zbývá, aby nějaký chytrolín tam nahoře vymyslel apku s fotkama všech ryb , které nesmím pustit. vyfotit, poslat na svaz a čekat co že jsem to vlastně chytil a co s tím. Aloha všem:) 🙂

  15. Chytám 20let a rok od roku je to horší a horší,, zarybnění ubohé buzerace a předražené povolenky… Uvažuji o tom že z MRS odejdu…

  16. Aha. Takže když rybář chytne invazní druh a nesmí ho vrátit ani použít jako nástrahu, tak co s ním? Zahodit na břehu? Zakopat ?

    Pravidla by měla být domyšlená.

  17. Zase debilita od bafuňářů. Místo telaxace papírování a neustálé hlídání všeho možného, jen abych nedal příležitost rybářské stráži.A rovnou říkám, že se budu co nejvíce snažit vyhnout těm pitomostem o zapisování hrouzků a dalších rybiček.Přemíra omezení způsobí, že se množství rybářů bude snažit o totéž.Já ještě pamatuji povolenka za 10Kč, žádné úlovkové lístky a ryb spousta.

  18. Biodiverzitu narušuje i přemíra vysazování kaprovitých ryb, kormoráni, vydry. Bude se i s tímto nešvarem něco dělat? Jinak se zapisováním i bílé ryby souhlasím. Jen jestli je dost kolonek k zápisu i v povolence. Člověk si jde zachytat nástražky na sumce a většinou chytne i víc druhů. Pokud bude vycházka najednou na třech řádcích místo jednoho, mohl by to být problém.

  19. Nerozumím tomu, když chytim karase, tak ho nesmím použít jako nástražku? Co to je za volovinu? A zapisování kdejakých sajrajtů co normálně vracím no super… tak to vidím na konci léta popsaný 2+2 úlovkáče jelikož mám obě vody. Opravdu respekt Vám pánové nahoru, debilita vítězí

    • Z webu https://www.crsusti.cz/cz/aktuality/od-pristiho-roku-vejde-v-platnost-novelizovana-vyhlaska-c-197-2004-sb-co-znamenaji-jeji-upravy-pro-prakticky-rybolov

      Změna denního limitu úlovků pro některé nepůvodní druhy a pro invazní nepůvodní druhy ryb

      Do denních limitů počtu kusů a hmotnosti přisvojených ryb se nově nezahrnují karas stříbřitý, hlaváčovití (Gobiidae), sumečci (Ictaluridae) a invazní nepůvodní druhy na unijním seznamu. Nově si tedy rybář může od vody odnést neomezené množství například karasů stříbřitých. Nadále platí zákonné ustanovení, že invazní druhy na unijním seznamu (v našich podmínkách zejména střevlička východní, sumeček černý, slunečnice pestrá a hlavačkovec Glenův) nesmí být po ulovení vráceny zpět a nesmí být použity jako nástražní rybka. Takže karase můžete použít jako nástražku-není napsaný na seznamu invazivních druhů.

  20. Bože tady se zase sešlo pitomců . Ano je to buzerace když máte dodržovat pravidla ,se kterýma souhlasíte tím že si koupíte dobrovolné povolenku. Proč se nerozcilujete na schuzích pořádaných vaší MO ? Protože je jednoduší kňourat na soc. sítích.

  21. Nikde jsem se nedočetl, co mám udělat, když přijdu k vodě a nesu z domů ( mám na zahradě rybníček, množí se tam hrouzci) nástražní rybičky. To mám zapsat i rybky, které jsem chytil den před lovem dravců?

  22. Je pravda že naše původní ryby daleko více trpí premnoženým kormoránem který je nepůvodním druhem a nemá tu co dělat! Poslední dobou jsou dost často vytrávené naše řeky. Toto by mělo být prvořadým na co se zaměřit. Také regulovat přemnožení vyder a bobrů. Mýt svůj vlastní rozum a neřídit se blbcema z Bruselu.

  23. Invazivní rybky se dostávají do revíru z rybníka při vylovech. Jsou jich tam miliony. Chytit je lze prakticky jen do čeřínku na rozbory stejně nic moc nebere. Jinak uvedené změny jsou opravdu buzerace

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -