Americká rybářská média informovala o dalším „úlovku“ tamní pobřežní stráže. Ta totiž dopadla hned 3 lodě mexických rybářů, kteří měli na palubě nelegální úlovek. Tohle je součástí velkého problému.
Ilustrační foto: InRybar.cz
O případu informoval třeba portál OutdoorLife.com. Ten přinesl zprávu o tom, že americká pobřežní stráž dokázala dopadnout hned 3 mexické rybářské čluny, na kterých byl cenný úlovek. Kromě ulovených žraloků pytláci ulovili přes 1000 kilo chňapalů červených (red snapper)…
Výnosný byznys s rybami zajímá i mexický kartel
Co to je za rybí druh? Jde o velmi populární rybu, která se podává v celé řadě restaurací. Třeba Wikipedia uvádí, že chňapali červení jsou v Americe a Mexiku jedni z nejvyhledávanějších ryb. Zájem o chutné maso chňapalů je opravdu enormní.
Proto do amerických vod často jezdí mexické čluny, které plení tamní populace těchto vyhledávaných ryb. O jak velký problém jde? Tak třeba v roce 2020 americká pobřežní stráž zadržela přes 540 mexických pytláků. Jenže vidina velkých peněz je prostě příliš lákavá. A tohoto byznysu si všimly i zločinecké skupiny v Mexiku.
Jen pro představu: Pytláci rozhodně nejsou nějací „vandráci“, ale jde o velmi dobře vybavené lovecké skupiny. Při zmíněném zásahu pobřežní stráž na palubě pytláckých člunů našla rybářské náčiní, vysílačky nebo GPS zařízení. I to je jedna z indicií, že pytláky financují zločinecké skupiny.
Třeba portál npr.org v roce 2021 psal o tom, že právě mexičtí zločinci mají v tomto nelegálním rybolovu „také prsty“. Důvod je jednoduchý: Z nelegálního lovu ryb v Mexickém zálivu se stal mnohamilionový byznys (mluvíme o miliónech dolarů).
Pytláky musí pustit kvůli Úmluvě OSN
Kdo by čekal, že pytláci dostanou za nelegální rybolov v amerických vodách od tamní justice pořádně tvrdé tresty, ten by se spletl. Web OutdoorLife uvedl, že pytláci byli propuštění. Podle Úmluvy OSN o mořském právu „je nutné zahraniční rybáře po složení kauce neprodleně propustit ze zadržení“.
VIDEO: Takto vypadá lov chňapalů červených. Znáte tento zajímavý rybí druh?
Spojené státy americké se tak snaží vymýšlet další překážky, které mexickým rybářům znepříjemní jejich život. USA například 8. února 2022 zakázaly vplouvat mexickým rybářským lodím do amerických přístavů v Mexickém zálivu.
„Úspěšná ochrana našich omezených mořských zdrojů vyžaduje přístup celé vlády a tyto úspěšné případy dokládají naše odhodlání v tomto úsilí,“ citoval web OutdoorLife kapitánku Kristi Lutrellovou z pobřežní stráže.
Chňapal červený: Symbol Mexického zálivu
Dominantní rozšíření tohoto rybího druhu najdeme v Mexickém zálivu, ovšem lze jej ulovit také na atlantickém pobřeží USA. Tato ryba běžně dorůstá okolo 60 centimetrů, největší exempláře pak mají okolo 1 metru délky. Velkým rozlišovacím znakem je krásně červené zbarvení, velká ústa a ostré zuby.
Lidé tento rybí druh intenzivně loví pro jeho skvělé maso, které je pevné a krásně bílé. Velké oblibě se těší také proto, že obsahuje jen málo kostí. V tuzemsku nejde o tolik známou rybu, ovšem v Mexiku a ve Spojených státech amerických jde o oblíbený pokrm.
Kolik stojí toto maso v restauraci? Třeba již zmíněný web npr.org uvádí, že 1 filet (není specifikována váha) z této ryby vyjde v texaské restauraci okolo 40 dolarů, což je podle aktuálního kurzu asi 950 korun. Na některých trzích pak půl kilogramu čerstvého masa vyjde i na více jak 50 dolarů, což je přes 1000 korun.