Tristní účasti na členských schůzích jsou už koloritem, který se opakuje každoročně. I když rybářští funkcionáři burcují, aby rybáři přišli na schůze, účast je stejně pořád mizerná. A to je problém.
Ilustrační foto: InRybar.cz
Sedím v jednom sále se svými rybářskými kolegy, kde společně čekáme na zahájení členské schůze. Ale její začátek se pro slabou účast tradičně posouvá. Na stole leží archy se jmény našich členů, které s přehledem obsahují více jak 500 jmen. Ovšem na letošní členskou schůzi si našlo cestu sotva 40 rybářů.
Důležitá hlasování bez účasti
Členská schůze probíhala v tradičním duchu, kdy se před všemi zúčastněnými hovořilo o tom, jak naše místní organizace hospodaří. Každý člen si tak mohl udělat obrázek. A její součástí bylo i důležité hlasování o výši brigád. Zjednodušeně řečeno: Bylo nutné brigády navýšit.
Jednatel naší organizace velmi jednoduše a srozumitelně vysvětlil, proč k tomu musí dojít. Ty argumenty byly velmi trefné a pádné, a vlastně ani „nešlo“ proti nim najít nějaký protiargument. Všichni přítomní to pochopili. A výsledkem hlasování tak bylo, že rybáři si sami od sebe brigády o několik stovek navýšili.
Ovšem! Už teď slyším „protestní“ hlasy na začátku příští sezóny, kdy rybáři budou hudrovat nad tím, že „zase budou platit“ více. A budou to přesně ti rybáři, u kterých chyběl podpis na zmíněné listině ohledně přítomnosti na členské schůzi.
Člověka to nutí jen bezradně pokrčit rameny. Mě osobně už nenapadá jediný způsob, jak rybáře přimět k tomu, aby se DOBROVOLNĚ zajímali o svou organizaci. Aby pochopili, že oni jsou součástí Českého rybářského svazu. A že i můžou měnit chod jejich rybářského života. Jenže ono se to NIKDY nezmění, protože ve skutečnosti o tom není zájem.
Kde jste, hrdinové od klávesnice?
„Na schůze nechodím, protože stejně nic nezměním!“ „Nikdo nestojí o to, abych se stal součástí vedení místní organizace!“ Taky poznáváte tyhle „argumenty“ z rybářských diskusí? Vždycky si na ně vzpomenu, když se zmíněným sálem rozprostírá to trapné ticho, když organizace hledá nové členy do nejrůznějších komisí.
Od loňského podzimu nejvyšší funkcionáři Českého rybářského svazu zdůrazňují, že tento rok je důležitý třeba proto, že je volební. A že každý rybář má šanci něco změnit, třeba tím, že se aktivní zapojí.
Skutečnost je ale pak taková, že těch aktivních rybářů je opravdu minimum. A že naše rybářské organizace se dostaly do takové fáze, že hledají nové lidi jen stěží (připomínám text o problémech se sháněním nových lidí). Otázkou je, do jaké míry celá situace dojde…
Bude se tedy Český rybářský svaz v dalších letech ještě více profesionalizovat, aby měl dostatek lidí, kteří mu pomůžou s širokou škálou nejrůznějších aktivit a pracovních povinností? Je to možné, ostatně už teď někteří funkcionáři bijí na poplach ohledně to, že lidí je málo, ale práce přehršel…
Jenže v takovém případě si rybáři musí uvědomit, že nic není zadarmo. Já jen, ať potom zase někteří z nás nehudrují, že platíme „příliš mnoho“.
Proč to sakra nedělají on-line? Proč v době covidu chtějí, aby jsme se někde srocovali? Už jsou on-line schůze všech možných zájmových skupin. Volit on-line má být naprostá samozřejmost. Normální je to udělat večer, ne ráno když jsou pracující lidi v práci a přes internet!
Výmluva, buď zájem máte nebo jen výmluvy schůze je oznámena většinou několik měsíců dopředu a většina MO ji má v neděli dopoledne…. Kolik lidí v tu dobu pracuje? Z členské základny možná 1% a opravdu chodí většinou členové v důchodovém věku ty těžko budou on-line….
Souhlas online schůze a nemusí se platit za prostory
U nás třeba asi schůze ani nebude stránky mo se neaktualizují a při výdeji povolenky jsem pozvánku nedostal. Jinak důchodců už zas tak moc nechodilo. Hodně začali chodit mladí hlavně kuli nonstop a jiným různým hovnadinám aby mohli sedět na svazové jak na soukromé